Satanova bašta? Antropolog vysvětlil, proč zemřel americký misionář

"Bože, je tento ostrov poslední Satanovou baštou, kde nikdo neslyšel, ani neměl možnost slyšet tvé jméno?" cituje antropolog Ajay Saini slova, která si zapsal do svého deníku krátce přes svou smrtí šestadvacetiletý americký misionář John Allen Chau. Odborník na domorodé komunity v komentáři pro server The Guardian rozebral kontext incidentu, kdy Chau chtěl "přinést Ježíše" jednomu z nejizolovanějších kmenů, Sentinelcům, kteří obývají ostrov Severní Sentinel na východě Indického oceánu.

Nenávist je strategie přežití

Sentinelci odmítají kontakt s vnějším světem, svou vůli dávají najevo pomocí šípů, přičemž 17. listopadu takto usmrtili Chaua poté, co se k nim přiblížil s dárky a biblí v ruce, připomíná expert. Dodává, že možná nebude možné získat misionářovo tělo v obavě ze zavlečení nemocí na ostrov.

Celé Andamany bývaly považovány za "Satanovu baštu", domov agresivní rasy, kterou cestovatel Marco Polo zesměšňoval jako "modloslužebníky", "divou zvěř" s "psími hlavami, zuby a očima" a "nejkrutější pokolení", které sní každého, koho chytí, poukazuje Saini. Vysvětluje, že souostroví zůstávalo neznámou zemí až do britské kolonizace v 18. století, kdy "civilizovaná rasa" přišla do blízkého kontaktu s "divochy" - Velkými Andamanci, Ongii, Džaravy, Santinelci a kmenem Džangil, který vymřel ve 20. letech 20. století.

Uvedené kmeny jsou neúprosně nepřátelské vůči cizincům, ale obvinění z kanibalismu jsou nepodložená a odrážejí pouze nepochopení rituálů některých domorodců, například rozřezávání a pálení mrtvých, které má zabránit návratu jejich zlých duchů, nastiňuje antropolog. Konstatuje, že jejich nenávist k cizincům, která byla považována za vrozenou divokost, je pouze strategií přežití.

"V minulosti Andamany navštěvovali Malajsijci, Barmánci a Číňané na otrokářských výpravách," vysvětluje odborník. Poukazuje, že zajatí domorodci bývali prodáváni jako otroci na Cejlonu, v Indočíně a Malajském poloostrově, tudíž nenávist vůči cizincům je přirozeným důsledkem, navíc britská kolonizace v tomto směru příliš nezměnila, jelikož zakládání trestaneckých kolonií na Andamanech vedlo k odlesňování, jemuž se tamní kmeny zuřivě bránily.   

Kmeny měl zkrotit mix represivních a přátelských opatření, uvádí Saini. Nastiňuje, že na počátku 19. století obývalo deset skupin Velkých Andamanců rozsáhlé území a na jaře 1859 podnikli tři velké výpady vůči Britům, přičemž ta poslední, známá jako bitva u Aberdeenu, zpečetila jejich osud. Kmenoví válečníci tehdy čelili připraveným britským vojákům, které varoval Dudhnath Tewari, uprchlý vězeň, kterého o rok dříve Andamanci přijali do své komunity, vysvětluje vědec. Dodává, že domorodci utrpěli masivní ztráty, což znamenalo konce jejich organizovaného odporu.

Kolonizace, zneužívání, vyhubení

Od 60. let 19. století tak byli Andamanci shromážděni v "Andamanském domově", kde jim byly velkoryse poskytovány potraviny, léky i drogy a jejich děti končily v sirotčincích, konstatuje antropolog. Dodává, že několik následných epidemií syfilidy, oftamie, spalniček, příušnic, chřipky a kapavky zmenšilo do roku 1931 jejich populaci z 3,5 tisíc na pouhých 90 osob.

Nejenže trestné i přátelské výpravy na souostroví šířily cizí nemoci, Britové navíc mnoho Andamanců pochytali, aby je vycvičili na prostředníky, ale většina z nich zemřela, uprchla či podlehla nákazám, vysvětluje odborník. Doplňuje, že brzy byli podrobeni také Ongiové.

V odporu pokračovali Džaravové, a tak v druhém a třetím desetiletí minulého století bylo posláno několik výprav s cílem vyhladit je, v džungli s nimi běžně bojovali barmští lovci lidí a během druhé světové války zase domorodé oblasti bezohledně bombardovali Japonci, konstatuje antropolog. Připomíná, že od roku 1947, kdy Indie získala nezávislost, do roku 1999 bylo zaznamenáno 268 střetů s tímto kmenem. "Muži by měli být ozbrojeni brokovnicemi...slzný plyn je zásadní, jelikož dočasné oslepení (Džaravů) našim mužům pomůže. Skrytá policie se na ně může vrhnout hned, jak přistanou její čluny," cituje vědec policejní zprávu z roku 1948.    

V 50.-70. letech se na souostroví usadily tisíce Indů a uprchlíků, kteří přinesli nemoci, vůči kterým neměli domorodci imunitu, a tak umírali, zdůrazňuje Saini. Konstatuje, že do roku 1961 se populace Andamanců zmenšila na pouhých 19 lidí, přičemž spolu s Ongii přišli o svůj tradiční domov a byli přesídleni do stálých osad.

Od konce 90. let jsou Džaravové přátelští, což je umožňuje zkoumat, ale zároveň jsou pravidelně hlášeny případy "lidského safari", sexuálního obtěžování, podávání drog a využívání jejich přírodních zdrojů, zmiňuje expert. Dodává, že populace na Andamanech a Nikobarech za posledních 70 let vzrostla více než třináctinásobně, avšak počty tamních domorodců prudce klesly na dnešních 674 jedinců, jsou na pokraji vymření a spadají do kategorie mimořádně ohrožených kmenových skupin.   

"Historie vnějších styků s domorodými lidmi na Andamanech má jasný vzorec - kolonizace, zneužívání a nakonec vyhubení," píše Saini. Zdůrazňuje, že pokud se chceme poučit z historie, pak musíme Sentinelce na Severním Sentinelu nechat na pokoji.

Související

John Allen Chau

Krutý konec amerického misionáře: Sentinelci jeho tělo možná narazí kůl, aby odstrašili vetřelce

Indické úřady vzdaly snahu o to najít a převézt tělo mladého Američana Johna Allena Chaua Toho před dvěma týdny zabili příslušníci izolovaného indického kmene Sentinelců, kde chtěl muž šířit křesťanství. Zdá se, že rodina misionáře nebude mít možnost muže pohřbít – a co víc, podle BBC reálně hrozí, že ostatky Chaua domorodci napíchnou na bambusové hole pro výstrahu ostatním.

Více souvisejících

John Allen Chau (Američan zabitý domorodci) Indie Sentinelci Domorodci kolonialismus

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Bhópál zahalil jedovatý mrak. Tisíce lidí začaly v noci umírat v ohromných bolestech.

Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá

Po čtyřiceti letech od jedné z největších průmyslových tragédií světa, výbuchu chemické továrny Union Carbide v indickém městě Bhópál, začaly kroky k odstranění toxického odpadu. Ty však vyvolaly kritiku ze strany místních aktivistů, kteří označují kroky indické vlády za pouhou PR akci a „zelený nátěr“ problému, jenž stále devastuje místní komunitu a životní prostředí.

před 1 hodinou

Narozená miminka

Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel

Ke konci roku 2024 byla definitivně ukončena činnost dětských domovů pro děti do tří let věku (DD3), známých jako kojenecké ústavy. Tato zařízení, která dlouhá léta poskytovala péči nejmenším dětem, byla nahrazena modernějšími a individuálně přizpůsobenými formami péče, které lépe odpovídají potřebám dětí. Česká republika tím završila proces, který ji zařadil mezi evropské země upřednostňující neústavní péči.

před 2 hodinami

Policie USA

Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí

V newyorské čtvrti Queens došlo k dramatické střelbě, při níž bylo zraněno deset lidí, kteří čekali před nočním klubem Amazura na začátek soukromé akce. Podle policie čtyři ozbrojení muži zaútočili na skupinu mladých lidí ve věku 16 až 20 let kolem 23:15 místního času.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu

Děsivý útok v New Orleans na Nový rok, při kterém zahynulo 15 lidí a dalších 35 bylo zraněno, otřásl Spojenými státy a přitáhl pozornost celého světa. Tento čin, popisovaný úřady jako teroristický útok, vyvolal ostré reakce jak od současného prezidenta Joea Bidena, tak od nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

před 4 hodinami

Helena Zeťová

Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu

Vyšetřování tragické smrti populární zpěvačky Heleny Zeťové, která zemřela 20. prosince po pádu z okna rodinného domu v Prostřední Bečvě na Valašsku, stále pokračuje. Přestože kriminalisté zatím oficiálně neuzavřeli případ, zdroje blízké vyšetřování naznačují, že s největší pravděpodobností šlo o nešťastnou náhodu.

před 4 hodinami

Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Moldavsko

Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi

Na Nový rok přestal ruský plyn proudit přes Ukrajinu, což Kyjev označil za „historický“ krok. Ukončení tranzitu znamená zastavení toku financí z plynu, které Rusko využívalo k financování své invaze na Ukrajinu. V sousedním Moldavsku tento krok ale vyvolává obavy z energetické krize, zejména v separatistickém regionu Podněstří, které je ekonomicky závislé na ruském plynu. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před hotelem Trump v Las Vegas došlo k výbuchu Tesla Cybertrucku plného palivových nádob a ohňostrojů. Incident, který otřásl městem, vyšetřují místní úřady jako potenciální teroristický čin. Exploze, která zabila řidiče a zranila sedm lidí, měla jen menší následky pro zraněné, ale způsobila značné škody na hotelu i veřejné infrastruktuře.

před 7 hodinami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí

Situace na východě Ukrajiny se dramaticky mění, jak uvedl ruský prezident Vladimir Putin na své prosincové tiskové konferenci. Podle jeho slov probíhá pohyb na celé frontové linii každý den. V regionu Donbas ruská válečná mašinérie pomalu, ale jistě postupuje otevřenými poli, přičemž obsazuje a ničí vesnice i města. Pro místní obyvatele to znamená buď útěk před hrozbou bojů, nebo zoufalou evakuaci ve chvíli, kdy už granáty dopadají v jejich blízkosti.

před 9 hodinami

včera

Luděk Mikloško

Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá

Bývalý fotbalový reprezentační brankář Luděk Mikloško, který na klubové úrovni mimo jiné oblékal i dres anglického West Hamu a v současnosti pracuje pro Baník Ostrava jako sportovní ředitel, oznámil klubovému webu Kladivářů má rakovinou. Zároveň však prozradil, že nehodlá podstupovat klasickou chemoterapii, přičemž to odůvodnil tím, že chce žít normální život. 

včera

Nikola Ogrodníková

Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě

Bronzová medailistka z Letních olympijských her v Paříži 2024 oštěpařka Nikola Ogrodníková oznámila přerušení kariéry. Důvodem je radostná zpráva, že se svým partnerem hokejistou Petrem Vránou čekají svého prvního potomka. Pár už vychovává syna Lea z Vránova předešlého manželství. 

včera

Nou Camp, domácí hřiště klubu FC Barcelona. Byl dokončen v roce 1957 a nynější kapacita 98 600 diváků ho činí největším fotbalovým stadionem Evropy.

Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma

Katalánský fotbalový velkoklub FC Barcelona má se začátkem nového roku i nový problém. Do silvestrovské půlnoci totiž nestihla zaregistrovat svého ofenzivního záložníka Daniho Olma tak, aby mohla s tímto španělským mistrem Evropy z loňského roku počítat i pro druhou polovinu právě probíhající sezóny 2024/25. Hrozí tak, že o fotbalistu přijde a to navíc bez náhrady. 

včera

včera

Elon Musk

Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno

Nejbohatší muž světa Elon Musk znovu vyvolal vlnu spekulací, když na své sociální platformě X změnil své uživatelské jméno na „Kekius Maximus“. Tento krok, který překvapil veřejnost, nebyl doprovázen žádným vysvětlením, stejně jako jeho nová profilová fotografie zobrazující postavu Pepe the Frog – internetový meme, který byl v minulosti spojen s krajně pravicovými skupinami.

včera

Ilustrační foto

Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy

Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.

včera

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí

včera

Novoroční oslavy v Jižní Koreji se od zbytku světa lišily. Prakticky vůbec neproběhly

V souvislosti s národním obdobím smutku po tragédii s leteckou nehodou letadla Jeju Air v oblasti Muan-gun v provincii Jeollanam-do v Jižní Koreji došlo k omezení nebo zrušení novoročních oslav po celé zemi. Místní vlády se rozhodly upravit plánované akce, aby vyjádřily úctu obětem nehody a zachovaly soucit a zklidnění v tomto smutném období.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy