Indické úřady vzdaly snahu o to najít a převézt tělo mladého Američana Johna Allena Chaua Toho před dvěma týdny zabili příslušníci izolovaného indického kmene Sentinelců, kde chtěl muž šířit křesťanství. Zdá se, že rodina misionáře nebude mít možnost muže pohřbít – a co víc, podle BBC reálně hrozí, že ostatky Chaua domorodci napíchnou na bambusové hole pro výstrahu ostatním.
Rybáři, kteří Američana nelegálně do blízkosti ostrova přivezli. policii řekli, že viděli, jak se na muže po připlutí na ostrov snesly šípy vystřelené z luků.
„Zaútočili na něj, ale on šel dál. Sentinelci pak Američanovi uvázali kolem krku lano a táhli ho po pláži. Rybáři se vyděsili a uprchli. Příštího rána se ale vrátili a viděli, že tělo Američana leží na pobřeží," řekl agentuře AFP nejmenovaný zdroj.
Jeho tělo i po čtrnácti dnech zůstává na ostrově a Indové už vzdali snahu o jeho převezení. Policie uvedla, že v sobotu ostrov pozorovala dalekohledem z lodi ve vzdálenosti asi 400 metrů od břehu. Podle BBC dokonce viděli domorodce ozbrojené luky a šípy u místa, kde bylo tělo Chaua naposledy spatřeno. „Koukali na nás a my na ně,“ popsal šéf policie Dependra Pathak. Loď nakonec odplula a k ostrovu se už nepřiblížila.
Podle úřadů, které se radily dokonce i antropology, je vyzvednutí ostatků „příliš riskantní“ - a to jak pro úředníky, tak i pro Sentinelce, kteří jsou připraveni ostrov bránit i silou.
Domorodci navíc s největší nemají nemají potřebnou imunitu a tak by je mohly ohrozit i běžné nemoci. „Riziko smrtelné epidemie chřipky, spalniček nebo jiných vnějších onemocnění je velmi reálné a zvyšuje se při každém kontaktu," varoval šéf organizace Survival International Stephen Corry.
Misionářova rodina už podle médií uvedla, že domorodcům vraždu Chaua odpouští. To ale bylo ještě předtím, než se objevila další závažná informace. Podle BBC by mohli domorodci tělo Američana napíchnout na bambusové hole. Tento „strašák“ by pak měl sloužit pro výstrahu ostatním. Stanice připomněla podobný případ z roku 2006, kdy izolovaný kmen zabil dva rybáře a jejich těla zmíněným způsobem „vystavil“.
Související
Ne všichni končí jako zabitý misionář. Tady je příběh posádky, která přežila ztroskotání u ostrova Sentinelců
Satanova bašta? Antropolog vysvětlil, proč zemřel americký misionář
John Allen Chau (Američan zabitý domorodci) , Indie , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
před 3 hodinami
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
před 4 hodinami
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
před 5 hodinami
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
před 6 hodinami
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
před 7 hodinami
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
před 8 hodinami
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
před 9 hodinami
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
před 10 hodinami
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
před 10 hodinami
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
před 11 hodinami
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
před 12 hodinami
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
před 13 hodinami
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
před 14 hodinami
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
před 15 hodinami
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
před 16 hodinami
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák