Na stopě záhadně zmizelého letu MH370? Nové objevy zcela mění situaci

Zmizení letu MH370 před více jak čtyřmi lety je dodnes nevysvětlenou záhadou. Příbuzní obětí nyní na tiskové konferenci představili několik fragmentů letadla, které podle nich znamenají průlomový objev. Zároveň požadují, aby se obnovilo pátrání po troskách letadla, které by pomohlo definitivně objasnit jeho osud.

Příbuzní obětí z letu MH370 v pátek před televizními kamerami ukázali pět dosud neznámých objektů, které podle nich pocházejí právě ze zmizelého stroje. Tyto trosky pak předali malajskému ministrovi dopravy s žádostí o obnovení pátrání. Podle webu News.com.au je mezi nalezenými předměty i jeden z podlahových panelů letadla.

Trosky byly nalezeny u pobřeží Madagaskaru místními rybáři v období mezi prosincem 2016 a srpnem letošního roku. V.R. Nathan, manžel jedné z obětí, během konference řekl: „U pobřeží Madagaskaru bylo nalezeno pět nových kusů trosek. Na jednom z nich je stále ještě čitelná značka.“

„Skutečnost, že moře pořád vyplavuje trosky znamená, že by vyšetřování mělo pokračovat,“ dodala jeho dcera. Pátrání, které se po zmizení letu rozeběhlo, bylo vůbec nejrozsáhlejším v dějinách letectví. Byla prohledána oblast 120 000 čtverečních kilometrů a náklady za operaci se vyšplhaly na téměř 145 milionů dolarů. Po bezvýsledném snažení však bylo v lednu 2017 další hledání zastaveno.

Malajský ministr dopravy prohlásil, že vláda pátrání obnoví, pokud se objeví nové přesvědčivé důkazy. „K tomu, abychom operaci znovu spustili, potřebujeme nějaká důvěryhodná vodítka.“ Vláda podle něj nechá nové nálezy okamžitě prověřit a poté se rozhodne, jak postupovat.

Dosud se podařilo nalézt pouze několik málo trosek prokazatelně patřících letu MH370. Jedním z ověřených kusů je asi dvoumetrová část křídla. Dnes je tedy již jisté, že se Boeing 777 s 239 lidmi na palubě zřítil do oceánů. Vyšetřovatelé však stále nevědí, co tuto katastrofu způsobilo.

Teorií, které se tuto záhadu pokoušejí vysvětlit, se objevilo mnoho. Jedním z pravděpodobných scénářů je i úmyslná havárie, kterou mohl způsobit pilot. V historii letectví se takové případy již několikrát objevily. I podle malajského premiéra Malcolma Turnbulla je „velice pravděpodobné, že tuto šokující událost naplánoval kapitán letu.“

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) katastrofy Letecké nehody Madagaskar Malajsie

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy