Nové informace o letu MH370? Únosci vyskočili padákem, našel jsem trosky, hlásí inženýr

Záhada letu MH370 zůstává stále nevyřešena. I přes nejrozsáhlejší pátrání v historii se nepovedlo najít místo dopadu letadla. Oceán nakonec vyplavil několik kusů trosek, které však, kromě potvrzení zkázy Boeingu, nepřinesly žádné uspokojivé závěry. Dánský inženýr nyní věří, že se mu podařilo oblast zřícení letu konečně odhalit.

Profesor Martin Kristensen z Aarhauské univerzity v Dánsku, zveřejnil novou matematickou analýzu radarových a satelitních dat, na jejímž základě určil nejpravděpodobnější místo ztroskotání letu MH370. Zároveň přišel s hypotézou o tom, co se vlastně na palubě tenkrát odehrálo.

Vyšetřovatelé, kteří zmizení letadla před čtyřmi lety studovali, brzy zjistili, že někdo během letu záměrně vypnul všechny komunikační přístroje. Vedle údajů z pozemních radarů s omezeným dosahem, se tak mohli spolehnout pouze na monitorovací systémy motorů letadla, které každou hodinu automaticky komunikují se satelitem. Za pomoci těchto dat a po započtení možné rychlosti a kurzů, nakonec stanovili pravděpodobnou oblast pátrání.

Zjednodušeně řečeno, komunikace mezi satelitem a letadlem umožnila zjistit vzájemnou vzdálenost, která se po „promítnutí“ na zem zobrazila jako soustředné kruhy. Zároveň, díky fenomenu známému jako Dopplerův jev, byli výzkumníci schopni odhadnout možný směr letu na těchto kruzích. Tím se zúžila oblast pátrání, přestože stále zůstávala extrémně rozsáhlá.

Kristensen navrhl matematický model, který bere v úvahu všechny proměnné, a zkoumá případy, kde se prolínají. Podle zveřejněné studie byly výsledkem čtyři možné varianty, které však bylo možné dále zpřesnit. Jak informuje stránka News.com.au, dvě z těchto potenciálních oblastí se nacházejí na území Číny a Indie. Ty lze tedy ihned vyloučit, protože by letadlo zachytily pozemní radary. Do dnešní doby se navíc podařilo nalézt několik trosek prokazatelně patřících letu MH370, které byly vyplaveny Indickým oceánem. Třetí oblast odpovídá již propátranému území a podle Kistensena proto také ze seznamu vypadává.

„Naše nejslibnější řešení poukazuje na úplně jiné místo, které nejlépe odpovídá dostupným datům i očitým svědectvím,“ řekl autor studie. Oblast, ve které by podle něj měli vyšetřovatelé nově pátrat, se nachází jihovýchodně od australského Vánočního ostrova. „Pravděpodobnost, že se tam letadlo najde, je 90%“, řekl k nově vytyčenému území o rozsahu 3500 kilometrů čtverečních Kristensen.

K tomu, aby let MH370 na určené místo skutečně doletěl, by však musel jeho pilot provést zvláštní manévr. V Bengálském zálivu by muselo dojít k 180stupňovému obratu a stroj by dále musel pokračovat po téměř přímé trase podél pobřeží Indonésie.

To Kristensena dovedlo k stanovení značně divoké teorie o osudu letu. Podle něj byla tato trasa dopředu naplánována a ten, kdo byl za únos letadla zodpovědný, se záměrně snažil vyšetřovatelům následnou práci zkomplikovat. Kristensen tvrdí, že na základě všech zjištění, je „jediným možným vysvětlením, že chtěli přistát v Banda Acehu (Indonésie), nebo tam vyskočit z letadla padákem.“

Příbuzní obětí tlačí na malajské úřady, aby obnovily pátrání po osudu letu. Pokud by se Kristensenova analýza ukázala jako správná, možná by skutečně mohla nová pátrací mise objasnit poslední místo odpočinu pasažérů letu MH370.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Svět se po 11 letech vrací k jedné z největších záhad současnosti

Více než deset let po zmizení letu MH370 začala nová fáze pátrání po troskách letounu, který se ztratil za dosud nevyjasněných okolností a stal se jednou z největších záhad v historii letectví. Malajsijský ministr dopravy Anthony Loke v úterý oznámil, že společnost Ocean Infinity znovu zahájila hledání zmizelého stroje.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) Malajsie indonésie

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Fiala

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

včera

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

včera

včera

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

včera

Donald Trump

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

včera

Vladimir Putin

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Tato komunikace probíhala během pandemie covidu-19, kdy EU vyjednávala největší očkovací kontrakt své historie.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním večerním projevu znovu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zúčastnil plánovaných mírových jednání v Turecku. V projevu, který byl odvysílán v celostátní televizi, označil přímou účast Putina za nezbytnou podmínku dosažení trvalého příměří a skutečných výsledků.

včera

Evropská unie

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku

Evropská unie schválila v pořadí již sedmnáctý balík sankcí proti Ruské federaci, oznámil dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle jeho vyjádření pro stanici BFM TV se nyní unie chystá spolupracovat se Spojenými státy na přípravě dalších, ještě přísnějších sankčních opatření.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?

Americký prezident Donald Trump se účastní významného summitu v Rijádu, kde se schází například se saúdským korunním princem, stejně jako s vůdci Spojených arabských emirátů a Kataru. Tato návštěva, vnímaná jako první zásadní zahraničněpolitická cesta od Trumpova návratu do Bílého domu, má za cíl posílit obchodní a bezpečnostní vazby mezi USA a zeměmi Perského zálivu. Avšak právě v době, kdy Washington zdůrazňuje nové diplomatické priority, může tato cesta přinést napětí do vztahů mezi Spojenými státy a Izraelem.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů

Prezident Spojených států Donald Trump dnes v saúdskoarabském Rijádu jednal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou, který byl ještě před půl rokem považován za mezinárodně hledaného džihádistu s odměnou 10 milionů dolarů vypsanou na jeho dopadení. Schůzka trvala půl hodiny a podle amerického Bílého domu byla „velmi pozitivní po všech stránkách“.

včera

Ilustrační foto

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?

Napětí mezi Indií a Pákistánem se znovu dostalo na titulní stránky, tentokrát bez výhrůžek jadernými zbraněmi či varovných tlačítek. Přesto byl poslední střet těchto dvou jaderných mocností opět připomínkou toho, jak snadno může i omezený konflikt sklouznout do katastrofální eskalace.

včera

MS v hokeji

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru

O první překvapení letošního mistrovství světa v hokeji se postaral celek, od něhož to málokdo čekal. Nováček z Maďarska si totiž poradil s Kazachstánem, který porazili 4:2 a to i díky zatím nejrychlejší brance tohoto turnaje a udělali tak významný krok k záchraně v elitní divizi mistrovství světa. Ve druhém úterním večerním zápase si pak Kanada v duelu s Francií v poklidu došla pro výhru 5:0.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

včera

včera

včera

Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme

Počasí bude o víkendu typicky jarní. Podle ČHMÚ.cz teploty vyrostou v maximech na 17 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy