Záhada letu MH370 zůstává stále nevyřešena. I přes nejrozsáhlejší pátrání v historii se nepovedlo najít místo dopadu letadla. Oceán nakonec vyplavil několik kusů trosek, které však, kromě potvrzení zkázy Boeingu, nepřinesly žádné uspokojivé závěry. Dánský inženýr nyní věří, že se mu podařilo oblast zřícení letu konečně odhalit.
Profesor Martin Kristensen z Aarhauské univerzity v Dánsku, zveřejnil novou matematickou analýzu radarových a satelitních dat, na jejímž základě určil nejpravděpodobnější místo ztroskotání letu MH370. Zároveň přišel s hypotézou o tom, co se vlastně na palubě tenkrát odehrálo.
Vyšetřovatelé, kteří zmizení letadla před čtyřmi lety studovali, brzy zjistili, že někdo během letu záměrně vypnul všechny komunikační přístroje. Vedle údajů z pozemních radarů s omezeným dosahem, se tak mohli spolehnout pouze na monitorovací systémy motorů letadla, které každou hodinu automaticky komunikují se satelitem. Za pomoci těchto dat a po započtení možné rychlosti a kurzů, nakonec stanovili pravděpodobnou oblast pátrání.
Zjednodušeně řečeno, komunikace mezi satelitem a letadlem umožnila zjistit vzájemnou vzdálenost, která se po „promítnutí“ na zem zobrazila jako soustředné kruhy. Zároveň, díky fenomenu známému jako Dopplerův jev, byli výzkumníci schopni odhadnout možný směr letu na těchto kruzích. Tím se zúžila oblast pátrání, přestože stále zůstávala extrémně rozsáhlá.
Kristensen navrhl matematický model, který bere v úvahu všechny proměnné, a zkoumá případy, kde se prolínají. Podle zveřejněné studie byly výsledkem čtyři možné varianty, které však bylo možné dále zpřesnit. Jak informuje stránka News.com.au, dvě z těchto potenciálních oblastí se nacházejí na území Číny a Indie. Ty lze tedy ihned vyloučit, protože by letadlo zachytily pozemní radary. Do dnešní doby se navíc podařilo nalézt několik trosek prokazatelně patřících letu MH370, které byly vyplaveny Indickým oceánem. Třetí oblast odpovídá již propátranému území a podle Kistensena proto také ze seznamu vypadává.
„Naše nejslibnější řešení poukazuje na úplně jiné místo, které nejlépe odpovídá dostupným datům i očitým svědectvím,“ řekl autor studie. Oblast, ve které by podle něj měli vyšetřovatelé nově pátrat, se nachází jihovýchodně od australského Vánočního ostrova. „Pravděpodobnost, že se tam letadlo najde, je 90%“, řekl k nově vytyčenému území o rozsahu 3500 kilometrů čtverečních Kristensen.
K tomu, aby let MH370 na určené místo skutečně doletěl, by však musel jeho pilot provést zvláštní manévr. V Bengálském zálivu by muselo dojít k 180stupňovému obratu a stroj by dále musel pokračovat po téměř přímé trase podél pobřeží Indonésie.
To Kristensena dovedlo k stanovení značně divoké teorie o osudu letu. Podle něj byla tato trasa dopředu naplánována a ten, kdo byl za únos letadla zodpovědný, se záměrně snažil vyšetřovatelům následnou práci zkomplikovat. Kristensen tvrdí, že na základě všech zjištění, je „jediným možným vysvětlením, že chtěli přistát v Banda Acehu (Indonésie), nebo tam vyskočit z letadla padákem.“
Příbuzní obětí tlačí na malajské úřady, aby obnovily pátrání po osudu letu. Pokud by se Kristensenova analýza ukázala jako správná, možná by skutečně mohla nová pátrací mise objasnit poslední místo odpočinu pasažérů letu MH370.
Související
Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání
10 let od jedné z největších záhad současnosti. Sílí hlasy po obnově pátrání po letu MH370
Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) , Malajsie , indonésie
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 3 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 6 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 8 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad.
Zdroj: Jan Hrabě