Japonsko se rozhodlo vystoupit z Mezinárodní velrybářské komise (IWC), aby mohlo obnovit komerční lov velryb. Dnes to oznámil hlavní tajemník japonské vlády Jošihide Suga. Lov pro komerční účely má opět začít v červenci a bude prý omezen jen na výsostné vody Japonska a výlučnou ekonomickou zónu u pobřeží. Krok Tokia vyvolal kritiku ochranářských sdružení, ale také Austrálie či Nového Zélandu, napsala agentura Reuters.
Spekulace o japonském odchodu z IWC se v médiích objevily už minulý týden. Mezinárodní komise v roce 1986 kvůli tenčícím se stavům velryb uvalila na jejich komerční lov moratorium. Japonsko v následujícím roce přešlo na "lov pro vědecký výzkum", avšak opakovaně uvádělo, že jeho cílem je obnovení lovu komerčního. Podle Tokia se stavy velryb zvýšily natolik, že to je možné, IWC ale žádosti Japonců odmítá. Naposledy tak učinila při svém zasedání v září.
"Od července 2019, poté, co vystoupení (z IWC) nabude 30. června platnost, bude Japonsko provádět komerční velrybářství v rámci svých teritoriálních vod a své výlučné ekonomické zóny a přestane odchytávat velryby v Antarktickém oceánu," citoval Reuters z prohlášení vládního tajemníka Sugy.
Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v roce 2014 rozhodl, že by Japonsko mělo zastavit velrybářskou činnost ve vodách u Antarktidy, protože vyhodnotil, že Japonci kytovce nechytají kvůli výzkumu. Asijská země se ale po roční přestávce k lovu v této oblasti vrátila, přičemž vláda omezila jeho rozsah na 333 tamních velryb ročně.
#ICYMI humans are decimating life in the #oceans. A number of #whales are currently listed as endangered including the right whale, bowhead whale, blue whale, fin whale, sei whale, humpback whale and sperm whale. The north Atlantic right whale hovers on the brink of #extinction. https://t.co/fB8c86CKWp
— Back From Midnight ????????♻️Ⓥ (@movingbackfrom) 20. prosince 2018
Obnovený komerční lov bude podle Sugy probíhat v souladu s mezinárodním právem, a bude se řídit limity kalkulovanými metodou používanou ICW. Rozhodnutí opustit mezinárodní orgán nicméně zvedlo vlnu kritiky. Reuters uvádí, že od Japonska, které ve své diplomacii klade důraz na multilaterálnost, je to neobvyklý krok.
"Dnešní prohlášení se vymyká kurzu mezinárodního společenství, nemluvě o opatřeních, které je potřeba činit v zájmu ochrany budoucnosti našich oceánů a těchto majestátních stvoření," uvedla mezinárodní organizace pro ochranu životního prostředí Greenpeace. Vyzvala Japonsko, aby obnovilo spolupráci s IWC a usilovalo o zavedení nových opatření pro ochranu mořského života.
Podobně se vyjádřila také australská ministryně životního prostředí Melissa Priceová. "Austrálie je nadále jednoznačně proti všem formám komerčního a takzvaného vědeckého velrybářství," uvedla v prohlášení. Novozélandský ministr zahraničí Winston Peters přivítal rozhodnutí Japonska ukončit lov u Antarktidy, avšak je zklamán z návratu ke komerčnímu lovu. Velrybářství označil za přežitou a zbytečnou činnost.
Japonští představitelé uvádějí, že z IWC, jejímž cílem by měla být udržitelnost lovu, se stala protivelrybářská organizace. Kritizují údajný nedostatek tolerance k rozdílným pohledům na velrybářství a také neschopnost vyřešit dlouhodobý rozkol mezi ochránci velryb a stoupenci jejich lovu.
Japonci loví velryby již stovky let a vláda konzumaci jejich masa označuje za součást kultury své země, v důsledku zahraničních protestů a klesající domácí poptávky po mase však tato aktivita slábne. Podle Reuters většina obyvatel velrybí maso nejí, deník Asahi pak uvádí, že jeho konzumace tvoří 0,1 procenta veškeré spotřeby masa v zemi. Do japonských obchodů se však dostává maso z velryb zabitých při lovu pro vědecké účely, který kritici považují za pouhou zástěrku.
Americká televize CNN podotýká, že s moratoriem IWC z roku 1986 se neztotožňují také Norsko a Island, tyto země ale pokračovaly v komerčním lovu velryb "aniž by používaly vědu jako výmluvu".
Související

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
Japonsko , Velryby , Austrálie , Moře , Mezinárodní velrybářské komise (IWC)
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Ceny benzinu a nafty klesly nejníže za poslední měsíce. Trend se ale změní
před 1 hodinou

Novinky u pracovního volna. Ministerstvo řeklo, co bude od června jinak
před 2 hodinami

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
před 2 hodinami

Sejdu se s šéfredaktorem The Atlantic, vymysleli si podvod i aféru SignalGate, prohlásil Trump
před 3 hodinami

OBRAZEM: Lidé se naposledy rozloučili s Jaromírem Štětinou. Na pohřeb dorazili Kalousek, Černochová i Pánek
před 4 hodinami

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz
před 5 hodinami

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU
před 5 hodinami

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?
před 5 hodinami

Je to trochu jinak, než předpokládali. Meteorologové upřesnili bouřkovou výstrahu
před 5 hodinami

Vatikán kvůli masivnímu zájmu mění pravidla za chodu. S papežem se loučí desetitisíce lidí
před 7 hodinami

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?
před 7 hodinami

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
před 7 hodinami

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde
před 8 hodinami

Políček Trumpovi: Québec se chtěl odtrhnout, kvůli Trumpovi raději zůstane součást Kanady
před 9 hodinami

Klíčovou stanici metra uzavřela voda. Cestující musí přestupovat jinde
před 9 hodinami

Musk v Trumpově vládě končí. Vrací se do značně poškozené Tesly
před 10 hodinami

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky
před 11 hodinami

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil
před 11 hodinami

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat
před 12 hodinami
Do Vatikánu se sjíždí desítky tisíc lidí z celého světa. Na rozloučení s papežem čekají hodiny
Stovky metrů dlouhá fronta se ve středu vinula pod jarním sluncem napříč Náměstím svatého Petra. Tisíce věřících i nevěřících se sem vydaly, aby vzdaly poslední poctu papeži Františkovi, jehož prostá dřevěná rakev byla vystavena na hlavním oltáři slavné baziliky. V otevřené rakvi, vyložené rudým suknem, odpočívá papež oblečený do liturgického roucha s růžencem v rukou.
Zdroj: Libor Novák