Přijde další ničivá tsunami? Držte se od pobřeží, varují indonéské úřady

Lidé by se neměli zdržovat v oblastech na indonéském pobřeží, kde si ničivá vlna cunami o víkendu vyžádala životy více než 420 osob. V oblasti je nepříznivé počasí a panují obavy, že by mohla přijít další vlna. S odvoláním na úterní sdělení indonéských úřadů o tom dnes informovala agentura AP. Indonésie si dnes připomíná 14 let od zemětřesení a následné cunami, která si podle některých zdrojů vyžádala až 230.000 obětí ve 12 zemích.

Nejnovější cunami udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Nejhůře byl postižen západ ostrova Jáva, kde se stále pohřešují desítky lidí. Příčinou cunami byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky Anak Krakatoa. Sopka vybuchla 24 minut před úderem cunami.

Wow. This is the volcano “Child of Krakatoa” believed to have caused the Indonesian Tsunami. Video courtesy of Susi Air #tsunami pic.twitter.com/v99DT1KJ4N

— David Lipson (@davidlipson) 23. prosince 2018

Slovo Anak v jejím názvu znamená dítě a odkazuje na to, že jde o sopku, jež se začala formovat před 90 lety na místě původního vulkánu Krakatoa. Jeho mohutná erupce v roce 1883 vyvolala vlny cunami, o život tehdy přišlo na 36.000 lidí.

Indonéská meteorologická, geofyzikální a klimatologická agentura v úterý večer místního času vyzvala lidi, aby se zdržovali ve vzdálenosti nejméně 500 metrů od pobřeží Sundského průlivu. Vládní orgány zároveň pozorují erupce sopky a je možné, že oblast zasáhne silný déšť doprovázený velkými vlnami, uvedla šéfka agentury Dwikorita Karnawatiová.

"Veškeré tyto okolnosti by mohly mít za důsledek sesuv na skalách kráteru do moře, a obáváme se, že by to mohlo vyvolat další cunami," doplnila. Zároveň ale požádala místní obyvatele, aby byli obezřetní, ale nepanikařili.

Cunami o víkendu udeřila bez varování a mnohé v zemi, kde jsou seismické události relativně časté, překvapila. Vlně nepředcházelo zemětřesení a lidé si v osudný večer užívali koncerty a oslavy na pobřeží.

Před 14 let se západní pobřeží indonéského ostrova Sumatra stalo dějištěm zkázy. Oblast tehdy zasáhlo mohutné zemětřesení o síle 9,1 stupně, v jehož důsledku vznikly gigantické vlny, které dosáhly hluboko do vnitrozemí a spolkly vše, co jim stálo v cestě. Neštěstí si ve 12 zemích vyžádalo kolem 230.000 obětí na životech, nejvíce z nich právě v Indonésii.

Devastace byla rozsáhlá; byla to jedna z nejhorších přírodních katastrof v novodobých dějinách. Lidé, kteří v důsledku nejnovější cunami přišli o střechu nad hlavou, ale neztrácí naději. Někteří v rozhovoru s AP řekli, že obnova po neštěstí z roku 2004 byla dlouhá a náročná, lidé ale spolupracovali a drželi při sobě, což jim dává naději, že i oni jednou znovu postaví své domy.

Pláže v zasažených oblastech byly dnes víceméně opuštěné a podél pobřeží projížděly policejní hlídky na motocyklech. Někteří lidé však nedbali na varování úřadů a vrátili se do svých zničených domovů, aby začali s opravami. Na pláže mezitím udeřil silný déšť a začaly se zvedat vlny.

Obyvatelé vesnice Sumur, ke které se kvůli zablokovaným silnicím humanitární pomoc dostává pomalu, sobotní cunami překvapila. Jejich pláž se nachází pouhých několik kilometrů od turistického ostrova Umang blízko západního cípu Jávy a je populární mezi potápěči. Cunami oblast zdevastovala, vyrvala základy domů a tříštila betonové zdi.

Vlna podle místních obyvatel dosahovala výšky tří až pěti metrů, vědci naopak odhadují, že měla asi metr, píše AP.

Obyvatelé vesnice Sumur uvedli, že se k nim blížila "bílá vodní stěna", která vyrvávala kořeny stromů.

"Po cunami nebyla ani stopa, když jsme byli na pláži. Moře neustoupilo," uvedla Tati Hayatiová, která si užívala s deseti přáteli klidný večer na pláži. "Byl klid, bylo jasno a byl úplněk," řekla.

Najednou ale zaznamenala rychlé vlny mířící k pobřeží a běžela k autu, podařilo se jí nastoupit, ale vlně neujela. Její vůz zasáhly tři vlny, rozbily zadní okénko a do vozu začala téct voda.

"Byli jsme uvězněni. Auto se houpalo ve vlnách a mysleli jsme si, že zemřeme," řekla. "Skoro jsme nemohli dýchat, když se mi podařilo odemknout dveře a voda začala ustupovat. Vylezli jsme z auta a utíkali do bezpečí," doplnila.

Cunami o víkendu podle indonéských úřadů přinutila více než 16.000 lidí opustit domovy, přes 1400 osob zranila a 429 usmrtila. Nejméně 128 lidí se stále pohřešuje.

Související

sopka Krakatoa

Další část Krakatoa se zřítí do moře? Experti mají obavy, vulkán nelze prozkoumat

Špatné počasí a obrovský sloupec popela brání úsilí indonéských úřadů prozkoumat vulkán Anak Krakatoa a určit tak, zda by region mohla zasáhnout další ničivá vlna cunami. Ta o víkendu zpustošila indonéské pobřeží Sundského průlivu a vyžádala si na 420 mrtvých. Podle agentury AP tamní úřady dnes oznámily, že pátrání po dalších obětech bude v nejhůře postižené oblasti pokračovat i v lednu.

Více souvisejících

výbuch sopky Krakatoa a cunami v Indonésii (prosinec 2018) indonésie

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 17 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy