Babiš se v Indii sešel s premiérem Módím, chce dostat Tatru z černé listiny

Premiér Andrej Babiš se dnes v Indii u příležitosti účasti na ekonomickém fóru Vibrant Gujarat Summit sešel na bilaterálním jednání se svým indickým protějškem Naréndrou Módím. V úvodu summitu v projevu zmínil, že chce posunout vzájemné vztahy na úroveň strategického partnerství. Strategický dialog vede Česko z mimoevropských zemí například se Spojenými státy, Čínou či Izraelem.

Cílem Babišovy cesty do Indie je podle úřadu vlády podpora obchodně-ekonomické spolupráce, předsedové vlád tak hovořili například o spolupráci malých a středních podniků. Jednání bylo podle Babiše velice konkrétní.

"Mluvil jsem hlavně o vývozu tater. Historicky tady má Tatra problém, že majitel měl nějaký problém a Tatra stále může dodávat jenom jedné státní firmě. Požádal jsem ho, aby zrušili černou listinu. Trvá to už šest let," řekl premiér novinářům.

Český premiér @AndrejBabis se setkal s indickým protějškem @NarendraModi. Hovořili o českém obranném průmyslu, o který má Indie zájem, o působení českých firem i studentských výměnách. pic.twitter.com/bloi938ME4

— Úřad vlády ČR (@strakovka) 18. ledna 2019

Kopřivnická automobilka Tatra pronikla na indický trh již v 80. letech s dodávkami tisíců svých nákladních vozidel pro indickou armádu. Před několika lety ale nastal problém s kvalitou dodávek neoriginálních náhradních dílů, které nebyly vyrobeny v Kopřivnici, a také propukla korupční aféra bývalého akcionáře firmy Ravindera Kumara Rišiho, kvůli níž indická vláda uvalila v roce 2012 na tatrovky embargo. Před nedávnem se společnost Tatra Trucks do Indie vrátila, podle informací firmy je Indie pro Tatru v současnosti druhým největším trhem.

Babiš také zmínil, že s indickým protějškem hovořili o obranném průmyslu, Česko podle Babiše nabízí této asijské zemi pasivní radary. Připomněl, že v sobotu má být v Indii slavnostně otevřena výrobna plastových povlaků české společnosti Technicoat a rovněž nové vývojové centrum firmy Škoda Auto India/Volkswagen Group.

Indie podle Babiše uplatňuje strategii, aby se vyrábělo hlavně tam. Přístup na trh je tak obtížnější, než například v Thajsku. "S tím se musíme popasovat a na nejvyšší úrovni se musíme snažit lobbovat za naše firmy. U pana premiéra jsem intervenoval, protože minulý rok zvedli cla na automobilové části, což se nám samozřejmě nelíbí," řekl Babiš.

S Módím také probíral nominaci indického vědce do Mezinárodní rady vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace nebo spolupráci v rámci laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Podle Babiše v něm už nyní pracuje 20 Indů.

Babiš má před návratem do Prahy v plánu i sobotní schůzku s indickým prezidentem Rámem Náthem Kóvindem v Dillí. Premiéra Módího pozval do České republiky.

Rodák z pořadatelského Gudžarátu Módí se dnes s Babišem setkal také u slavnostního oběda. Absolvují spolu i večeři, kde budou přítomni i další indičtí členové vlády a hlavní ministr Gudžarátu Vidžaj Rupání. Babiš je třetím českým premiérem, který přijel do Indie, před ním tam byli Miloš Zeman (2001) a Jiří Paroubek (2006).

I podklady pro cestu do Indie určené vládě uváděly, že by u příležitosti jednání premiérů mohla být uzavřena dohoda o strategickém partnerství České republiky a Indie. Zájem o tuto formu spolupráce vyjádřil při návštěvě Prahy loni v září prezident Kóvind. "Indie je jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů ČR v Asii, kterou na jedné straně vnímáme jako tradičního partnera, na straně druhé jako partnera vysoce perspektivního," zdůvodňoval úmysl materiál.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Naréndra Módí (indický premiér) Indie Rám Náth Kóvind tatra

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy