Tetování, useknuté prsty a pohrdání ženami. Jak vypadá svět legendární Jakuzy?

Japonská zločinecká organizace je mediálně známá pro tetování svých členů a rituální usekávání malíčků. Přestože se Jakuza navenek snaží udržet dojem ušlechtilé organizace, která se řídí určitými kodexy cti, ženy a dcery gangsterů jsou údajně často nabízeny jiným členům jako prostitutky.

„Můj otec nechával své spojence, aby mě znásilňovali a bili,“ cituje britský bulvární deník The Sun Shoko Tendo, jejíž otec byl jedním z bossů Jakuzy. Podobná praxe údajně není nijak výjimečná, neboť ženy mají v některých klanech organizace velmi nízký sociální status.

Otec Shoko ji většinou nabízel dalším gangsterům, kterým dlužil peníze. Po pěti letech se jí podařilo uprchnout a o svých zkušenostech napsala později knihu. Ostatní členové Jakuzy ji kromě opakovaného znásilňování také surově bili, z čehož si odnesla zlámané kosti i prasklé ušní bubínky.

Jakuza má podle odhadů v současné době asi 35 000 členů. Přestože jejich počet dlouhodobě klesá, stále se jedná o extrémně vysoké číslo. Jakuza není jedna organizace, ale zastřešující termín pro více zločineckých syndikátů.

Pod kontrolou má obchod s prostitucí a její členové profitují i z obchodu s orgány. Nevěstince, které zločinci provozují, se nacházejí i v Koreji, Thajsku nebo na Filipínách. Podobně jako další zločinecké organizace však má Jakuza prsty v podstatě ve veškerém nelegálním byznyse včetně obchodu se zbraněmi a drogami nebo praní špinavých peněz.

Organizace si však zároveň udržuje pečlivě pěstovaný obraz. Má své vlastní kanceláře a registrované členy, tiskové konference a dokonce i vizitky, popisuje deník Sun. Po zemětřesení a následné vlně tsunami v roce 2011 pomáhala Jakuza lidem postiženým katastrofou, když do oblasti dovezla a rozdávala zásoby. Dokonce se jí to podařilo dříve, než vládním úřadům.

Vedle tradičních japonských tetování je Jakuza spojována s fenoménem useknutého malíčku. Tato praxe, která je nazývaná „yubitsume“, má svůj původ v 18. století. Válečníci, kteří tehdy přišli o malíček, nemohli tak dobře vládnout mečem.

V Jakuze se praxe používá jako potrestání za některé prohřešky, například, když někdo nezaplatí své dluhy nebo nesplní zadaný úkol. Malíček si pak musí sám useknout a odevzdat ho svému bossovi. V posledních letech však údajně zločinci od této formy rituálního trestu upouštějí, protože jsou pak snadno identifikovatelní policií.

Podle japonské policejní studie z roku 2012 jedna z pěti firem v zemi přiznala, že platí Jakuze výpalné. A není se čemu divit. Zločinecká organizace neváhá vraždit ani „veřejnosti na očích“.V roce 2007 byl takto zastřelen starosta Nagasaki Icčo Itó, který odmítl dohodit stavebním firmám svázaným s organizací lukrativní zakázky.

Související

Lidé

Tetovací salóny v zemích EU se potýkají s nedostatkem barevných tetovacích inkoustů

Tetovací salóny v zemích Evropské unie se potýkají s nedostatkem barevných tetovacích inkoustů, které se kvůli nové regulaci nebezpečných chemických látek musejí z velké části přestat používat. Nová pravidla začala platit tento týden a majitelé salónů si stěžují, že negativně ovlivní jejich podnikání. Výrobci inkoustů totiž nestačili zareagovat a inkousty s novým povoleným složením většinou ještě nenabízejí. Napsal o tom server Politico.
Lidé

O tetování kvůli recesi klesl zájem až o 50 procent

Zájem o tetování v českých i slovenských studiích klesl až o 50 procent. Hlavním důvodem přitom není onemocnění nebo karanténa objednaných zákazníků, ale projevující se ekonomická recese. Častými klienty jsou totiž lidé z nejvíce zasažených oborů, jako je pohostinství nebo cestovní ruch.

Více souvisejících

Tetování organizovaný zločin Obchodování s lidmi Japonsko Jakuza Drogy

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy