Tetování, useknuté prsty a pohrdání ženami. Jak vypadá svět legendární Jakuzy?

Japonská zločinecká organizace je mediálně známá pro tetování svých členů a rituální usekávání malíčků. Přestože se Jakuza navenek snaží udržet dojem ušlechtilé organizace, která se řídí určitými kodexy cti, ženy a dcery gangsterů jsou údajně často nabízeny jiným členům jako prostitutky.

„Můj otec nechával své spojence, aby mě znásilňovali a bili,“ cituje britský bulvární deník The Sun Shoko Tendo, jejíž otec byl jedním z bossů Jakuzy. Podobná praxe údajně není nijak výjimečná, neboť ženy mají v některých klanech organizace velmi nízký sociální status.

Otec Shoko ji většinou nabízel dalším gangsterům, kterým dlužil peníze. Po pěti letech se jí podařilo uprchnout a o svých zkušenostech napsala později knihu. Ostatní členové Jakuzy ji kromě opakovaného znásilňování také surově bili, z čehož si odnesla zlámané kosti i prasklé ušní bubínky.

Jakuza má podle odhadů v současné době asi 35 000 členů. Přestože jejich počet dlouhodobě klesá, stále se jedná o extrémně vysoké číslo. Jakuza není jedna organizace, ale zastřešující termín pro více zločineckých syndikátů.

Pod kontrolou má obchod s prostitucí a její členové profitují i z obchodu s orgány. Nevěstince, které zločinci provozují, se nacházejí i v Koreji, Thajsku nebo na Filipínách. Podobně jako další zločinecké organizace však má Jakuza prsty v podstatě ve veškerém nelegálním byznyse včetně obchodu se zbraněmi a drogami nebo praní špinavých peněz.

Organizace si však zároveň udržuje pečlivě pěstovaný obraz. Má své vlastní kanceláře a registrované členy, tiskové konference a dokonce i vizitky, popisuje deník Sun. Po zemětřesení a následné vlně tsunami v roce 2011 pomáhala Jakuza lidem postiženým katastrofou, když do oblasti dovezla a rozdávala zásoby. Dokonce se jí to podařilo dříve, než vládním úřadům.

Vedle tradičních japonských tetování je Jakuza spojována s fenoménem useknutého malíčku. Tato praxe, která je nazývaná „yubitsume“, má svůj původ v 18. století. Válečníci, kteří tehdy přišli o malíček, nemohli tak dobře vládnout mečem.

V Jakuze se praxe používá jako potrestání za některé prohřešky, například, když někdo nezaplatí své dluhy nebo nesplní zadaný úkol. Malíček si pak musí sám useknout a odevzdat ho svému bossovi. V posledních letech však údajně zločinci od této formy rituálního trestu upouštějí, protože jsou pak snadno identifikovatelní policií.

Podle japonské policejní studie z roku 2012 jedna z pěti firem v zemi přiznala, že platí Jakuze výpalné. A není se čemu divit. Zločinecká organizace neváhá vraždit ani „veřejnosti na očích“.V roce 2007 byl takto zastřelen starosta Nagasaki Icčo Itó, který odmítl dohodit stavebním firmám svázaným s organizací lukrativní zakázky.

Související

Lidé

Tetovací salóny v zemích EU se potýkají s nedostatkem barevných tetovacích inkoustů

Tetovací salóny v zemích Evropské unie se potýkají s nedostatkem barevných tetovacích inkoustů, které se kvůli nové regulaci nebezpečných chemických látek musejí z velké části přestat používat. Nová pravidla začala platit tento týden a majitelé salónů si stěžují, že negativně ovlivní jejich podnikání. Výrobci inkoustů totiž nestačili zareagovat a inkousty s novým povoleným složením většinou ještě nenabízejí. Napsal o tom server Politico.
Lidé

O tetování kvůli recesi klesl zájem až o 50 procent

Zájem o tetování v českých i slovenských studiích klesl až o 50 procent. Hlavním důvodem přitom není onemocnění nebo karanténa objednaných zákazníků, ale projevující se ekonomická recese. Častými klienty jsou totiž lidé z nejvíce zasažených oborů, jako je pohostinství nebo cestovní ruch.

Více souvisejících

Tetování organizovaný zločin Obchodování s lidmi Japonsko Jakuza Drogy

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy