Po měsících zujímání pozic a růstu napětí zasedli američtí a čínští vyjednavači konečně ke stolu, aby se pokusili deeskalovat obchodní válku, poukazuje Andrew Coflan v komentáři pro server CNN. Analytik a expert na čínskou ekonomiku ze společnosti Eurasia Group připomíná, že amerického prezidenta Donalda Trumpa nejvíce zajímá vzájemný obchodní deficit, který vedl Čínu k nabídce posílení nákupu amerického zkapalněného zemního plynu a zemědělských produktů.
Řešení bude trvat roky
Část americké administrativy má ovšem větší ambice a od jednání si slibuje zlepšení přístupu na čínský trh, větší ochranu duševního vlastnictví zahraničních firem působících v Číně a snížení státních dotací pro čínské společnosti, konstatuje Coflan.
„Čínští představitelé a já se snažíme uzavřít celkovou dohodu, nenechat NIC nedořešeného na stole. Všechny z celé řady problémů budou diskutovány a snad vyřešeny,“ cituje analytik Trumpův tweet z minulého čtvrtka. Dodává, že ve hře je hodně, jelikož šéf Bílého domu hrozí, že počínaje 1. březnem zvýší cla z 10% na 25%, pokud nedojde k uzavření dohody.
Takový krok by poškodil americké firmy a na trhy vnesl značnou nepředvídatelnost, obává se expert. Pravděpodobnost, že uzavření dohody v tomto měsíci vyřeší hluboké napětí mezi USA a Čínou, ovšem považuje za nízkou.
Implementace dohody o sporných otázkách bude trvat roky, a to za předpokladu upřímné snahy čínských představitelů a existence ucelených pravidel a vynucovacích mechanismů, míní Coflan. Proto soudí, že nejpravděpodobnějším výsledkem schůzky Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem bude jen rámcová dohoda, která nastolí termíny pro řešení dlouhodobých strukturálních problémů a výměnou za čínský příslib nákupu amerického zboží se Washington zaváže nezvyšovat cla.
„Jistě, tento pravděpodobně nejlepší scénář, ucelená rámcová dohoda, by znamenal velký posun ke snížení vzájemného napětí mezi oběma zeměmi,“ píše odborník. Tvrdí, že by z ní okamžitě profitovali američtí farmáři, jejichž obilí momentálně tradiční čínští obchodníci nenakupují, stejně jako by se mohlo zlepšit politické prostředí pro americké firmy operující v Číně.
Kauza Huawei dostává nový rozměr
I takto optimistický scénář ovšem nedokáže vyřešit hlubší problémy, které mohou v nadcházejících letech ohrožovat americko-čínské vztahy, deklaruje Coflan. Za první označuje zvětšující se souvislost mezi technologiemi a bezpečností, přičemž ukázkovým příkladem je napětí okolo Huawei, jedné z největších čínských telekomunikačních firem a světového lídra v technologii 5G.
Jde o jednu z mála společností, které dokážou poskytovat vybavení potřebné k posilování telekomunikačních páteřních sítí, ale Spojené státy dlouhodobě tlačí na své spojence, kteří technologie od Huawei využívají, přičemž se odvolávají na obavy, že Čína může tyto technologie používat ke sběru zpravodajských informací, vysvětluje analytik. Tvrdí, že kampaň proti Huawei nabrala nový rozměr, když byla v Kanadě na americkou žádost zatčena ředitelka společnosti Meng Wan-čou kvůli své roli v porušování sankcí uvalených na Írán.
„Spojené státy jsou stále více ochotné používat široké spektrum nástrojů k ochraně toho, co považují za životní zájmy v technologiích příští generace – mimo jiné polovodičů, umělé inteligence, genetického inženýrství a pokročilých materiálů,“ pokračuje Coflan. Připomíná, že loni USA posílily svůj Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech, což značně omezilo schopnost čínských firem přebírat americké společnosti v klíčových odvětvích.
Ani Čína nezůstává pasivní a navzdory tomu, že průmyslová politika je klíčový problém komplikující americko-čínské vztahy, Peking nadále přiděluje finance v rámci dotačního programu „Made in China 2025“ na vývoj pokročilých polovodičů, leteckých technologií a dalšího sofistikovaného průmyslu, čímž omezuje americkou a evropskou dominanci v této oblasti, konstatuje analytik. Čína podle něj realizuje cílenou politiku náhražek, tedy rozvoje domácích firem produkujících klíčové průmyslové výrobky, například polovodiče a pokročilé stroje, aby snížila svou závislost na zahraničních společnostech.
Peking ostatně na zatčení ředitelky Huawei reagoval agresivně a na základě pochybného právního konstruktu zadržel dva kanadské občany, větně bývalého vysoce postaveného diplomata, poukazuje Coflan.
Na dohodě mezi USA a Čínou se zřejmě skutečně pracuje, připouští odborník. Má však obavy, že vztahy mezi oběma státy budou muset najít novou rovnováhu na stále vratších základech.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
USA (Spojené státy americké) , Čína , Ekonomika , Huawei , Meng Wan-čou (Huawei)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák