Filipínské úřady ohlásily epidemii spalniček v hlavním městě Manile. Podle údajů zdravotníků se v průběhu ledna nakazilo desetkrát více lidí než ve stejném období v loňském roce. Na 50 dětí už kvůli nemoci zemřelo. Podle úřadů mohou za narůstající epidemii rodiče, kteří nenechávají své děti očkovat. V ohrožení jsou v tuto chvíli miliony dětí.
Podle údajů zdravotníků se mezi 1. a 19. lednem prokazatelně nakazilo spalničkami 196 lidí, ve srovnání s pouhými 20 případy ve stejném období během loňského roku. Dalších nejméně 861 podezřelých případů spalniček je hlášeno od začátku února.
Epidemii v zemi vyhlásilo tamní ministerstvo zdravotnictví, které uvádí, že zhruba 50 lidí, většinou dětí, letos v důsledku onemocnění zemřelo. Úřady rovněž uvedly, že se v zemi nachází 2,4 milionu neočkovaných dětí, které jsou nyní ohroženy nákazou.
"Potvrzujeme, že došlo v posledních týdnech k nárůstu počtu nových případů nakažení," uvedl tamní ministr zdravotnictví Francisco Duque, který nabádá matky a zdravotníky, aby více dbali o své bezpečí.
Podle britské televize BBC dodal, že by matky měly neprodleně nechat své děti očkovat a nečekat na první příznaky nemoci. V tu chvíli už je totiž pozdě.
Epidemie nezasáhla pouze hlavní město. Ve čtvrtek úřady rozšířily varování na další oblasti Filipín. Souhrnná čísla za celou zemi v tuto chvíli nejsou známa, očekává se ale, že překonají ta loňská, kdy se v zemi nakazilo spalničkami 3646 lidí. V roce 2017 se objevilo 351 případů nákazy.
Rodiče se obávají vakcíny proti spalničkám po skandálu s komplikacemi, které přinesla vakcína proti dengue. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale upozorňuje, že počet nakažených každým rokem prudce stoupá, a viní z toho především rodiče, kteří své děti nenechávají očkovat.
Podle statistik úřadu počet případů stoupl mezi lety 2016 a 2017 o 30 procent. Na spalničky předloni zemřelo 110 tisíc lidí, většinou dětí. Nárůst v roce 2018 pokračoval a letošní rok pravděpodobně nebude jiný. Jedinou částí světa, kde úřad zaznamenal pokles spalniček, je oblast západního Pacifiku.
Podle koordinátora WHO Martina Friedeho je znepokojující především situace v Evropě. Zaráží ho, že právě zde rodiče neočkují své děti. "V Evropě vidíme více než v jiných částech světa, jak velkým problémem se odmítání vakcín stává," řekl televizi BBC.
Přiznal, že svůj podíl na tom mají konspirační teorie, náboženství i dezinformace. "Industrializované země nesmějí usnout na vavřínech. Zapomínají, že se nemoc může vrátit jako bouře. Spalničky navíc nejsou jen vyrážka, mohou způsobit slepotu a problémy s mozkem," dodal Friede.
Podle statistik WHO se od roku 2000 podařilo díky očkování zachránit život zhruba 21 milionům lidí. Naopak desítky tisíc neočkovaných lidí v důsledku spalniček či komplikací s nimi spojených zemřely.
Související
Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
Varování před spalničkami: Počet případů v Evropě dosáhl rekordního maxima
Spalničky , nemoci , Filipíny , WHO (Světová zdravotnická organizace)
Aktuálně se děje
včera
Na kancelář Ivana Bartoše zaútočil sekerou neznámý útočník
včera
Íránci režim kritizují za neschopnost ochránit obyvatelstvo. Celá situace se může změnit v krvavou lázeň, varuje Taterová
včera
Trump opět posunul hranice. Nová pravomoc agentů ICE děsí veřejnost, kdykoli mohou přijít ke komukoli domů
včera
K dosažení míru zbývá vyřešit zásadní bod. Proč je Donbas pro Rusko i Ukrajinu tak důležitý?
včera
Policie zadržela Číňana podezřelého ze špionáže. Měl sbírat informace k vydírání politiků
včera
Situace se zhoršuje. Proud vypadává na většině Ukrajiny, s kritickou situací se potýkají firmy i domácnosti
včera
Ve škole se střílí, nahlásil učitel policii. Chtěl vyzkoušet, jaká bude reakce
včera
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
včera
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
včera
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
včera
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
včera
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
včera
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
včera
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
včera
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
včera
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
včera
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
včera
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
včera
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
včera