Záhadný telefonát pilota letu MH370. Před zmizením letadla mluvil s podezřelou osobou

Měsíc před tím, než zmizel let MH370, měl pilot letadla záhadný telefonát. Ten pořádně zamotal hlavu vyšetřovatelům, kteří se později pokoušeli zjistit, co se s letadlem společnosti Malaysia Airlines s 239 osobami na palubě vlastně stalo. Záhadná osoba se ovšem teď sama přihlásila.

Zhruba měsíc předtím, než let MH370 asi hodinu po startu zmizel nad Indickým oceánem, měl kapitán Zaharie Ahmad Shah podezřelý 45minutový telefonní hovor, který po několik let mátl vyšetřovatele.

Až teď bylo odhaleno, že pilot dne 2. února 2014 telefonoval s jiným uznávaným pilotem společnosti Malaysia Airlines, leteckým inženýrem Zulhaimim Bin Wahidinem, který byl zároveň jeho bratranec. Oba muži pracovali pro společnost Malaysia Airlines řadu let.

Zulhaimi pro deník The Australian uvedl, že si je jistý, že jeho bratranec je nevinný a odmítl teorii, že by mu poskytl technické informace, které by mu umožnily letadlo unést. Zulhaimi byl v minulosti opakovaně vyslýchán policií, vyšetřovatelé jej totiž zpočátku podezřívali, že má se zmizením letadla něco společného.

„Byl jsem na policejním velitelství tři dny. Táhlo se to od rána do večera,“ popisuje Zulhaimi. „Řekl jsem jim, že Zaharie je chytrý člověk. Nepotřebuje mě, abych mu poskytoval všechny ty informace,“ dodává. Vyšetřovatelé Zulhaimiho propustili poté, co jim ukázal své telefonní záznamy, a vysvětlil, že spolu s bratrancem mluvili pravidelně posledních 20 let.

Navzdory rokům vyšetřování a pátrání se let MH370 stále nepodařilo najít. V červenci loňského roku byla po dlouhém vyšetřování, které stálo téměř 145 milionů dolarů, zveřejněna oficiální zpráva, která ale neposkytla žádné nové stopy, jenž by definitivně vysvětlily, proč letadlo zmizelo. Pozůstalí se netajili tím, že s takovým závěrem jsou velmi nespokojeni.

Nová malajská vláda, která se dostala do moci v květnu loňského roku, uvedla, že pátrání může být obnoveno, ale pouze pokud se objeví nové a přesvědčivé důkazy.

Zulhaimi si je podle svých slov zcela jistý, že jeho bratranec je nevinný. Připustil také, že posledních pět let má špatný pocit, protože je jméno pilota letu MH370 a jeho příbuzného „poškozováno“. „Pokoušejí se ho vinit z toho, co se stalo. A pro mě je těžké to přejít, protože on není takový člověk, jak říkají," dodal bratranec pilota.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) Malaysia Airlines

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy