Jednohrbí velbloudi mění práci. V Indii našli nové zaměstnání

Tytam jsou časy, kdy dlouhé karavany dromedárů nomáda Lakšmana Raiky převážely cestující, potraviny a vodu přes pouště Rádžasthánu. Typické zvíře s jedním hrbem, které moderní indická společnost zavrhla, musí začít měnit zaměstnání, píše agentura AFP.

Na vyprahlém západě Indie byli dromedáři, dříve nazývaní koráby pouště, pro život člověka nezbytní. Nyní však je cestování po silnicích mnohem rychlejší a na polích je nahradily stroje.

"Není to tak dávno, co se postavení v našich komunitách určovalo podle velikosti stáda každé rodiny. Dnes už tomu tak není," říká Lakšman Raika a přitom bafá z tradiční dýmky a popíjí čaj na okraji Rani, odlehlé obce v Rádžasthánu.

"S dromedáry se dnes zachází jako se starci, nikdo se o ně nezajímá," stěžuje si muž, který musel o polovinu zmenšit své stádo, aby omezil náklady. Protože cena zvířete poklesla, prodal mnoho svých velbloudů příbuzným za směšnou částku.

Během několika let v Indii podle údajů Národního centra pro studium dromedárů populace velbloudů jednohrbých poklesla asi o 30 procent. "Situace je znepokojivá," potvrzuje N. V. Patil, ředitel tohoto centra v Rádžasthánu.

Nicméně se majitelům velbloudů nyní naskýtá možnost, jak pro zvířata najít novou práci: ve městech jsou stále oblíbenější čokolády, mýdla a pleťové krémy vyrobené z velbloudího mléka.

Společnost Hiteše Ratího, založená před třemi lety, je jedním z prvních investorů v tomto sektoru a měsíčně vykupuje až 7000 litrů velbloudího mléka.

"Tento trh a poptávka po dromedářím mléce a produktech z něho nebývale roste," říká obchodník. Prodej dromedářího mléka však není snadný v zemi, kde je kráva posvátné zvíře. Kravské mléko se pije nejen proto, že je zdravé, ale i z náboženských důvodů.

Patro spotřebitele si musí také získat hustší struktura a slaná chuť dromedářího mléka. Toto mléko je nicméně pozitivně hodnoceno pro svou výživnou hodnotu. Podle vědců je pro zvýšenou úroveň inzulinu a proteinů zvláště vhodné pro diabetiky.

Jedna z největších indických mlékáren Amul od letošního ledna prodává dromedáří mléko v lahvích v supermarketech ve státě Gudžarát na západě Indie. Nabízí rovněž čokoládu vyrobenou z tohoto mléka.

R.K. Saval z výzkumného centra dromedárů soudí, že tento obchod může časem stabilizovat počty velbloudů jednohrbých.

"Tyto tradiční komunity budou povzbuzeny, aby zachovaly svá stáda, až poptávka po mléce a dalších produktech z dromedára vzroste," vysvětluje.

Úřady doufají, že zastaví pokles počtu dromedárů tím, že vytvoří vazby mezi chovateli a podnikateli hledajícími nové suroviny pro obchody specializující se na velbloudí produkty: mléko, čokolády, sýry, zmrzliny...

Lakšmanův syn Rákéš Raika tvoří devátou generaci chovatelů velbloudů. Nyní prodává dromedáří mléko. To mu umožňuje něco si přivydělat a zároveň zachovávat tradice.

"Opravdu věříme, že trh s dromedářím mlékem poroste. Pomohlo by to mnoha komunitám jako je ta naše," říká.

Související

Severní Afrika

Maršál Haftar útočí na přístav v Tripolisu, evakuovány tisíce velbloudů

Libyjské úřady musely kvůli útoku na přístav v metropoli Tripolis evakuovat nejen lodě, ale i 3000 velbloudů, které v Austrálii koupil libyjský obchodník. Početná stáda zvířat při hledání vody a potravy v suchem a rozsáhlými požáry postižené Austrálii představují hrozbu pro obyvatele a tamní vláda je proto levně prodává, napsala agentura Reuters.

Více souvisejících

Velbloudi Zvířata Indie

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 2 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy