Pět let od jedné z největších záhad v historii letectví: Co se stalo s letem MH370?

Dne 8. března 2014 vzlétl let MH370 společnosti Malaysia Airlines z letiště v Kuala Lumpur. Přistát měl v Pekingu, k tomu ale nikdy nedošlo. Letadlo se po 40 minutách ztratilo i s 239 lidmi na palubě. Uplynulo už pět let a ani po té době si odborníci nejsou jisti, kam se podělo a co se vlastně stalo.

Záhadu ztraceného letu MH370 neobjasnilo ani nejdražší podmořské pátrání v historii. Ani po něm totiž úřady nejsou blíž k cíli, jímž je objasnit, co se osudný den vlastně stalo. Objevila se řada teorií, které se pokoušejí vysvětlit, co se vlastně stalo.

Rok 2014

Bezprostředně po zmizení letadla se objevila teorie, že se letadlo nezřítilo do moře, ale že by se mohlo nacházet někde v oblasti střední Asie. Tato dnes již vyvrácená teorie vycházela z různých sledování letu MH370, píše deník The Guardian.

Let MH370 nejprve "zmizel", když byl vypnut transpondér. To způsobilo, že po 40 minutách od startu zmizel stroj z civilních radarů. Vyšetřovatelé by jej ale i poté mohli sledovat pomocí vojenského radaru, který by poskytl jeho přesnou polohu. Díky tomu víme, že letadlo nejprve vyrazilo na severovýchod do Pekingu, pak se ale obrátilo na jihozápad. Následně se opět otočilo a vydalo se na severozápad směrem k Indii. Pak se z radaru ztratilo. Teorie o tom, že letadlo mohlo přistát někde na severu ovšem vyvrátila společnost vlastnící satelity.

Rok 2015

V roce 2015 bylo potvrzeno, že trosky, které byly vyplaveny na plážích napříč východní Afrikou, pocházejí z MH370. Díky modelu oceánských proudů experti dospěli k závěru, že let MH370 havaroval v jižní části Indického oceánu poblíž západní Austrálie a oceánské proudy pak o rok později dopravily trosky do Afriky.

Orgány a experti mezitím spekulovali, že na palubě došlo k požáru, nehodě nebo poruše, která způsobila, že letadlo se odklonilo a že se pilot pokusil o nouzové přistání. Objevila se teorie o „masové hypoxii“ - v podstatě to znamená, že na palubě došlo k výraznému poklesu množství kyslíku, což způsobilo, že cestující i posádka omdleli dříve, než letadlo stačilo přistát. Teorie také říkala, že pilot, kapitán Zaharie Ahmad Shah, byl na konci cesty v bezvědomí. Podle malajské vlády a Australského úřadu bezpečnosti dopravy (ATSB) je tato teorie stále aktuální.

Rok 2016

V roce 2016 američtí vyšetřovatelé a ATSB zjistili, že osobní letový simulátor v domě kapitána Zaharie byl používán k trénování trasy směrem k jižnímu Indickému oceánu – tedy k podobné trase, o níž se předpokládá, že letadlo v osudný den absolvovalo.

Avšak ATSB okamžitě odmítla, že se jedná o důkaz, že pilot odklonil letadlo záměrně, nebo že šlo o plánovanou vraždu a sebevraždu.

Nikdy nebylo potvrzeno, jestli tuto trasu nastavil sám Zaharie, nebo zda to udělal někdo jiný. Pilotova rodina navíc tvrdí, že Zaharie "miloval život" a že by letadlo záměrně k zemi nikdy nenavedl. V následujících letech malajská vláda opakovaně vyvracela teorii o „nepoctivém pilotovi" a znovu připomínala teorii, že Zaharie byl v bezvědomí a stal se obětí nehody.

Rok 2017

V roce 2017 ATSB vydala svou nejkomplexnější zprávu. Australské vládní orgány prohledaly od roku 2014 a pokryly 120 000 kilometrů čtverečních. V závěrečné zprávě se sice nepodařilo objasnit, kde je letadlo, její autoři ovšem nastínili dvě teorie.

Ta první vycházela opět z toho, že byl pilot v bezvědomí, dokonce přinesla nové důkazy. Ty spočívaly ve zjištění, že letadlo spadlo do vody velmi prudce, což znamená, že spadlo a že pilot už v tu chvíli letadlo neovládal.

Druhá teorie spočívala v tom, že byla určena malá nová oblast - nazývaná „prioritní zóna" - ležící na sever od místa neúspěšného vyhledávání. Právě zde podle zprávy zřejmě let MH370 leží. ATSB „prioritní zónu" neprohledala, dodala ale, že nová analýza důkazů ukazuje, že právě tam se MH370 nachází. A apelovala na budoucí pátrače, aby místo prozkoumali.

Rok 2018

V roce 2018 byla prohledána „prioritní zóna" o rozloze 25 000 čtverečních kilometrů - bez úspěchu. Americká společnost Ocean Infinity prohledala oblast, naděje byly zpočátku vysoké,“ letadlo ale objeveno nebylo. Pátrání pokračovalo ještě dál na sever , pak ještě dál. Přesto skončilo neúspěšně.

„Prioritní zóna" vycházela z předpokladu, že když letu MH370 došlo palivo, Zaharie byl v bezvědomí a letadlo prudce kleslo do moře. Pátrací oblast byla tedy byla vymezena velmi blízko k místu, kde stroji palivo došlo (to bylo známo prostřednictvím satelitních dat).

Neúspěch v pátrání v blízkosti místa, kde mělo stroji dojít palivo, vyvolalo spekulace o tom , že stroj k zemi nepadal tak strmě. Teorie, kterou předložil bývalý pilot Simon Hardy a další, tvrdí, že Zaharie byl vzhůru a navedl po vyčerpání paliva letadlo k dlouhém klouzání nebo „řízenému nouzovému přistání".

Kdyby letadlo klouzalo, mohlo by se dostat až o 200 km dále, než se předpokládalo - což by vysvětlovalo, proč stroj nebylo možné najít. Bývalí piloti říkali, že Zaharie mohl úmyslně snížit tlak vzduchu uvnitř letadla, takže by cestující omdleli, a že on mohl využít vlastní zásobu vzduchu k tomu, aby zůstal při vědomí a mohl letadlo dál řídit.

Při vystoupení před australským senátem tuto teorii odmítl vrchní představitel ATSB. Peter Foley. ten řekl, že Zaharie, který měl „53 let a nadváhu", by upadl do bezvědomí, kdyby se o něco takového pokusil Letoun také podle něj nemohlo dojít k pokusu o nouzové přistání na vodě, protože údaje ATSB z roku 2017 již dokázaly, že letadlo v posledních chvílích klesalo k zemi velmi prudce.

Rok 2019

Ani pět let po zmizení letadla neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by ukázaly, kam se letadlo zřítilo. Ještě méně důkazů je pak o tom, co pád letadla způsobilo. Nejnovější zpráva malajské vlády neodhalila v podstatě nic nového . Nedostatek informací vyvolal pobouření rodin.

V roce 2019 řekl malajsijský ministr dopravy Anthony Loke, že je připraven zahájit další hledání, pokud dostane dobrou nabídku. Společnost Ocean Infinity, které se z pátrání v roce 2018 stáhla jen neochotně, už uvedla, že je ochotna začít znovu hledat.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) Malajsie Austrálie Malaysia Airlines

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy