"Co je moc, to je moc." Sociální sítě musejí zasáhnout, zní z Británie

Otázka pro politiky a vlivné technologické společnosti zní, co lze učinit, aby se snížila pravděpodobnost, že se budou v budoucnu opakovat hrůzy podobné pátečnímu útoku v novozélandském Christchurch, konstatuje editorial serveru The Independent. Renomovaný deník v něm připomíná, že tento pohled prezentoval i britský ministr vnitra Sajid Javid v reakci na masakr z minulého týdne, když se na technologické giganty obrátil se slovy: "Vyvoďte nějakou odpovědnost. Co je moc, to je moc."

Médium je zprávou

Sajid Javid podle editorialu učinil správnou věc, když se obrátil na společnosti Facebook, Googlem vlastněný YouTube a Twitter - paradoxně tak učinil prostřednictvím vzkazu na této sociální síti -, aby si uvědomily svůj díl zodpovědnosti.

"Pochopitelně, bělošský rasista, který zabil 49 lidí, je jedinou osobou, která nese vinu na těchto vraždách," připouští prestižní deník. Jedním dechem však dodává, že politici i silné technologické společnosti si musí položit otázku, jak lze snížit pravděpodobnost opakování takových činů v budoucnosti.

Uplynulo hodně doby od chvíle, kdy filozof Marshall McLuhan v 60. letech pronesl slova "médium je zprávou", která zpopularizovala myšlenku, že komunikační technologie nejsou neutrální, připomíná britský server. Poukazuje, že McLuhanova teze se potvrdila v raných dnech internetu.

Ty doprovázela naivita ohledně schopnosti internetu demokratizovat komunikaci a osvobodit lidi z vlivu zájmů mocných médií, vysvětluje The Independent. Podotýká, že tato naivní představa je nadále hodně zažitá a ve společnosti se projevuje nedůvěra vůči "mainstreamovým médiím".

Již nějakou dobu však mnozí chápou, že velké technologické společnosti, které poskytují internetové platformy, na nichž lidé komunikují, shromáždily ohromnou moc, deklaruje prestižní deník. Doplňuje, že s takovou mocí musí přicházet i zodpovědnost.      

"Dny, kdy internetové společnosti mohly tvrdit, že nejsou 'vydavatelé' a že nemají právo vměšovat se do toho, k čemu jejich zákazníci jejich technologie využívají, jsou dávno pryč," pokračuje editorial. Konstatuje, že aktuálně vyvstává otázka, která je urgentní a má vysokou prioritu.

Násilí se dá předvídat

Všichni technologičtí giganti dnes přijímají, že musí více bránit tomu, aby platformy byly využívány k šíření nenávisti a násilí, uvádí The Independent. Schvaluje postup britského ministra vnitra, který tyto společnosti nabádá k vystupňování takového úsilí.

Facebook se pokusil rychle reagovat na skutečnost, že útočník z Nového Zélandu vysílal přímý přenos svého vražedného řadění na této sociální síti, ale společnost - podobně jako YouTube - vždy zaostává, tvrdí renomovaný deník. Připomíná, že oba portály sice původní video odstranily, avšak jejich uživatelé jej opětovně nahrávali na web a sdíleli.

Pro společnosti, jejichž zisky převyšují HDP mnoha států, by mělo jít o řešitelný problém, deklaruje editorial. Dodává, že technologičtí giganti nesou mnohem větší zodpovědnost, než aby se pokoušely pouze cenzurovat problematické materiály spojené s konkrétními událostmi, a musejí zvážit, nakolik otevřenost jejich platforem umožňuje šířit a posilovat rasovou nenávist a násilné ideologie.

"Takové ideologie jsou produktem lidské psychiky. Jsou proto do jisté míry předvídatelné," soudí britský server. Podotýká, že technologičtí giganti investují ohromné sumy do aplikace poznatků behaviorální vědy na obchodní schéma, ale nyní musí část těchto investic přesměrovat na vývoj algoritmů, které odhalí rasově nesnášenlivé chování dříve, než přeroste ve skutečné násilí.

Takový přistup si nevyhnutelně žádá spolupráci s bezpečnostními složkami a jisté narušení soukromí uživatelů příslušných platforem, připouští The Independent. Zdůrazňuje, že právě v tom ale spočívá zodpovědnost technologických společností.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) sociální sítě rasismus projevy nenávisti Facebook

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy