"Co je moc, to je moc." Sociální sítě musejí zasáhnout, zní z Británie

Otázka pro politiky a vlivné technologické společnosti zní, co lze učinit, aby se snížila pravděpodobnost, že se budou v budoucnu opakovat hrůzy podobné pátečnímu útoku v novozélandském Christchurch, konstatuje editorial serveru The Independent. Renomovaný deník v něm připomíná, že tento pohled prezentoval i britský ministr vnitra Sajid Javid v reakci na masakr z minulého týdne, když se na technologické giganty obrátil se slovy: "Vyvoďte nějakou odpovědnost. Co je moc, to je moc."

Médium je zprávou

Sajid Javid podle editorialu učinil správnou věc, když se obrátil na společnosti Facebook, Googlem vlastněný YouTube a Twitter - paradoxně tak učinil prostřednictvím vzkazu na této sociální síti -, aby si uvědomily svůj díl zodpovědnosti.

"Pochopitelně, bělošský rasista, který zabil 49 lidí, je jedinou osobou, která nese vinu na těchto vraždách," připouští prestižní deník. Jedním dechem však dodává, že politici i silné technologické společnosti si musí položit otázku, jak lze snížit pravděpodobnost opakování takových činů v budoucnosti.

Uplynulo hodně doby od chvíle, kdy filozof Marshall McLuhan v 60. letech pronesl slova "médium je zprávou", která zpopularizovala myšlenku, že komunikační technologie nejsou neutrální, připomíná britský server. Poukazuje, že McLuhanova teze se potvrdila v raných dnech internetu.

Ty doprovázela naivita ohledně schopnosti internetu demokratizovat komunikaci a osvobodit lidi z vlivu zájmů mocných médií, vysvětluje The Independent. Podotýká, že tato naivní představa je nadále hodně zažitá a ve společnosti se projevuje nedůvěra vůči "mainstreamovým médiím".

Již nějakou dobu však mnozí chápou, že velké technologické společnosti, které poskytují internetové platformy, na nichž lidé komunikují, shromáždily ohromnou moc, deklaruje prestižní deník. Doplňuje, že s takovou mocí musí přicházet i zodpovědnost.      

"Dny, kdy internetové společnosti mohly tvrdit, že nejsou 'vydavatelé' a že nemají právo vměšovat se do toho, k čemu jejich zákazníci jejich technologie využívají, jsou dávno pryč," pokračuje editorial. Konstatuje, že aktuálně vyvstává otázka, která je urgentní a má vysokou prioritu.

Násilí se dá předvídat

Všichni technologičtí giganti dnes přijímají, že musí více bránit tomu, aby platformy byly využívány k šíření nenávisti a násilí, uvádí The Independent. Schvaluje postup britského ministra vnitra, který tyto společnosti nabádá k vystupňování takového úsilí.

Facebook se pokusil rychle reagovat na skutečnost, že útočník z Nového Zélandu vysílal přímý přenos svého vražedného řadění na této sociální síti, ale společnost - podobně jako YouTube - vždy zaostává, tvrdí renomovaný deník. Připomíná, že oba portály sice původní video odstranily, avšak jejich uživatelé jej opětovně nahrávali na web a sdíleli.

Pro společnosti, jejichž zisky převyšují HDP mnoha států, by mělo jít o řešitelný problém, deklaruje editorial. Dodává, že technologičtí giganti nesou mnohem větší zodpovědnost, než aby se pokoušely pouze cenzurovat problematické materiály spojené s konkrétními událostmi, a musejí zvážit, nakolik otevřenost jejich platforem umožňuje šířit a posilovat rasovou nenávist a násilné ideologie.

"Takové ideologie jsou produktem lidské psychiky. Jsou proto do jisté míry předvídatelné," soudí britský server. Podotýká, že technologičtí giganti investují ohromné sumy do aplikace poznatků behaviorální vědy na obchodní schéma, ale nyní musí část těchto investic přesměrovat na vývoj algoritmů, které odhalí rasově nesnášenlivé chování dříve, než přeroste ve skutečné násilí.

Takový přistup si nevyhnutelně žádá spolupráci s bezpečnostními složkami a jisté narušení soukromí uživatelů příslušných platforem, připouští The Independent. Zdůrazňuje, že právě v tom ale spočívá zodpovědnost technologických společností.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) sociální sítě rasismus projevy nenávisti Facebook

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 7 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Putin prozradil, kolik ruských vojáků bojuje na Ukrajině

Ve válce na Ukrajině bojuje téměř 700 tisíc Rusů, prozradil ruský prezident Vladimir Putin na pátečním setkání s vyznamenanými účastníky invaze, která trvá už déle než dva roky. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy