Po masakru v Christchurchu novozélandská vláda oznámila, že zpřísní pravidla pro držení zbraní. Australský útočník na Novém Zélandu získal zbraně legální cestou. Nový Zéland se zřejmě bude inspirovat v přísnějším australském modelu, který se vyznačuje poměrně efektivní kontrolou legálně držených zbraní. Jacinta Carrollová, ředitelka národní bezpečnostní politiky na National Security College Australian National University, však ve svém článku pro server The Strategist upozorňuje, že jakkoliv je australský model účinný, stále se potýká s problémem nelegálně držených zbraní.
Novozélandské zákony jsou, co se týče držení zbraní, poměrně benevolentní. Zbrojní průkaz může mít člověk už od 16 let. Jeho držitelé nemusí každou zbraň jednotlivě registrovat. Celkově je na Novém Zélandu registrováno 1,5 milionu střelných zbraní v držení civilistů.
V sousední Austrálii je získávání zbrojní licence a prodej a držení zbraní mnohem více regulován. Austrálie přistoupila k zpřísnění a celkové změně zákonů o držení zbraní po masakru v Port Arturu v roce 1996, kdy psychicky narušený útočník zabil 35 a zranil 23 lidí. Nejedná se o jeden o celonárodní zákon, ale spíše o federální dohody mezi jednotlivými státy a územími a Společenstvím (Commonwealth).
Tento nový australský systém je založen na regulaci, nikoliv zakazování, poukazuje Carrollová. Jedinci mohou získat i poloautomatické zbraně. Musí mít „pravý důvod“ k jejich obdržení na jehož základě pak jednotlivé územní celky rozhodují, jaká licence může být vydána.
Za tyto pravé důvody, kvůli kterým může být jedinci udělena zbrojní licence a kvůli kterým může vlastnit zbraně, jsou považovány střelba na terče, krocení divokých zvířat ( což zemědělci musí dělat), lov či kontrola škůdců.
Poslední kategorií jsou profesionální střelci, kteří mohou mít k dispozici i poloautomatické zbraně. Jedná se o osoby, kteří se specializují na střelbu divé zvěře a kteří mají uzavřenou smlouvu o poskytování služby. Je však velmi obtížné v této kategorii licenční povolení vůbec získat.
Podle odhadů se po zavedení nového systému po roce 1996 počet legálně držených střelných zbraní v Austrálii více než ztrojnásobil. Odpovědné orgány však mají nad nimi lepší kontrolu. Státní a územní policie řídí celý proces získávání zbraní. Ty podléhají přísným pokynům pro skladování a jejich distribuce je pečlivě sledována. Každá zbraň musí být registrována.
Obtíže při získání legálních zbraní limituje a zabraňuje útokům ze strany krajně pravicových či islamistických teroristů. Po teroristickém útoku v Melbourne v listopadu 2018 policie zatkla tři příznivce Islámského státu, kteří se pokoušeli marně získat poloautomatické zbraně.
Austrálie se nicméně potýká s existenci rozsáhlého černého trhu s nelegálně získávanými zbraněmi. Jako na Novém Zélandu, i v Austrálii většina smrtí způsobená střelnou zbraní je spojena s těmi nelegálního typu. Takové případy se odehrávají většinou mezi gangstery či v rodinných kruzích.
Útočník, který v roce 2014 držel rukojmí v kavárně Lindt Café, získal zbraň na nelegálním trhu. Podobně nelegální licenci na držení zbraně získal i 15letý mladík kurdského původu, který v roce 2015 před policejním ředitelstvím policejního účetního Curtise Chenga.
Široké námořní hranice Austrálie a Nového Zélandu činí pro pobřežní a policejní služby obtížné účinně zamezit rozvinutému mezinárodnímu zločinu, který v oblasti operuje s prodejem nelegálních zbraní. Ty jsou dodávány teroristům.
Carrollová poznamenává, že zpřísnění zbraňových zákonů pomůže regulovat jejich zákonné použití, neodstraní ale hrozbu zločinů spojených se zbraněmi. Nicméně, prevence proti nelegálnímu obchodu se zbraněmi by mohla výrazně snížit riziko jejich uskutečnění.
Související
Nový Zéland baví internet. Omezil objímání
I kdybychom zastavili změny počasí, některé ledovce už nezachráníme, varují vědci v nové zprávě
Nový Zéland , Austrálie , zbraně , teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák