K útoku v Christchurch vůbec nedošlo? Internetem se šíří nebezpečné zprávy, objevily se i v Česku

V souvislosti s teroristickým útokem pravicového extremisty Brentona Tarranta ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, se nejen na sociálních sítích, ale i v některých alternativních médiích objevily zprávy, že celá střelba vlastně byla jen nahraná. Podle některých konspiračních teorií se střelba na muslimy vůbec nekonala a že se někdo snaží lidmi manipulovat. Hoaxy o události se přitom šíří i v Česku.

Na fakt, že se v online prostoru ihned po útoku objevily různé konspirační teorie tvrdící, že útoky na mešity byly jen nahrané, upozorňují novozélandská i australská média.

Deník New Zealand Herald cituje Josepha Uscinskiho, profesora z univerzity v Miami, který studoval podobné informace šířící se po masových střelbách ve Spojených státech. I v těchto případech se totiž pravidelně objevují tvrzení, že masakry byly sehrány placenými „krizovými aktéry" . Akademik čtenářům radí, aby se spoléhali na seriózní prameny.

„Používám jednoduché pravidlo - poslouchám autority, které sbírají data a následně je zpřístupňují ke kontrole. Takže obecně poslouchám lidi, kteří jsou vyškoleni ke shromažďování důkazů a analýze důkazů," popisuje. „Problémem jsou sociální média a skutečnost, že lidé věří tomu, čemu chtějí věřit,“ vysvětluje expert.

Po útoku se začaly tyto teorie šířit na sociálních sítích, především na twitteru, pod hastagem „false flag“, tedy česky „operace pod falešnou vlajkou“. Obecně se tak označuje tajná operace vedená vládou, korporací nebo jinou organizací, která je navržena, aby se jevila tak, že je provedena někým jiným.

White power? Or illuminati? #NewZealandShooting was a #falseflag event designed to change gun policies in New Zealand...and it worked the first time. pic.twitter.com/jWWHjQN0mP

— Rob & Flat _ (@robandflat) 17. března 2019

Jak podotýká novozélandský deník, ihned po střelbě se začaly šířit dvě zprávy. První zahrnovala „dobrého chlápka s pistolí“, který útočníka zahnal. Především v USA tato zpráva podpořila myšlenku širšího vlastnictví zbraní. Druhá pak hovořila o tom, že mešita byla používána jako sklad zbraní a že tedy toto místo bylo legitimním vojenským cílem.

V prvním případě šlo o lež. Příběh o „dobrém chlápkovi se zbraní“ byl založen na informaci o  hrdinských činech Abdula Azize, který útočníka zahnal máváním pistole. Podle samotného muže ovšem nešlo o jeho zbraň, ale o zbraň, kterou sám pachatel při útěku vyhodil z auta. Aziz ji jen sebral ze země. A druhá zpráva byla také ihned vyvrácena – v mešitě žádné zbraně nebyly. I přesto se zprávy dál mezi lidmi šíří.

Dezinformace o střelbě souvisí s i ím, že se video u útoku objevilo živě na internetu. Technologické společnosti kvůli tomu čelily kritice, následně ale bylo ze všech platform smazáno. Právě toto mazání ovšem mnozí konspirátoři označují za cenzuru a snahu utajit fakta. Například i český konspirační server Aeronet tvrdí, že „snaha o utajení tohoto videa pouze potvrzuje, že zachycuje velmi nepovedenou práci scénáristů, protože záběry obsahují neuvěřitelné chyby a nesmysly“.

Server zveřejnil také celou řadu videí, které údajně dokazují, že celý útok byl nahraný. Podobná videa a fotografie se šíří i prostřednictvím sociálních sítí. Na svém profilu jeden ze snímků sdílel například oblastní koordinátor SPD Petr Fober. „Jeden mrtvý muslim na Novém Zélandu píše sms. Že by soudruzi udělali chybu. Celý útok může být i blamáž a scénárista se jmenuje Soros,“ uvedl. Následně ovšem Forber příspěvek smazal.

Právě tato fotka patří ke snímkům, které se v souvislosti s útokem v Christchurch šíří po celém světě. Podle dalších snímků a komentářů na sobě údajné oběti měly místo krve jen barvu, protože plechovky s barvou se na některých záběrech prý také objevily. Konspirátoři se pak snaží prostřednictvím sociálních sítí lidi přesvědčit, že z nich někdo dělá „tupé ovce“.

@HighImpactFlix The New Zealand Shooting Looks Like A Staged False Flag Event. The Dead Do Not Text. pic.twitter.com/msjZf9Fff0

— Charles Magus (@magusc69) 17. března 2019

Tématem falešných zpráv souvisejících s útokem se zabývá i The Sydney Morning Herald. Ten se odkazuje na Kate Starbirdovou, profesorku z University of Washington, která studuje to, jak se sdílejí informace v dobách krize. Ta identifikovala tři typy falešných zpráv souvisejících s „operací pod falešnou vlajkou“ po násilných událostech.

První typ je prostý – zpráva tvrdí, že se událost ve skutečnosti nestala. Druhý typ souvisí s možným finančním ziskem. V podstatě to znamená, že pozornost je směřována ke konkrétním webovým stránkám obsahujícím reklamu.

Třetí typ souvisí s šířením dezinformací tak, aby mohli její tvůrci a šiřitelé prosazovat svou politickou agendu, podkopávat vládní autoritu a média. „Někdy je těžké rozlišovat mezi jedním a druhým typem. A existují i takové zprávy, které mohou mít dvě nebo více těchto motivací," vysvětluje Starbirdová.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) hoax Boj proti dezinformacím a fake news sociální sítě

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 52 minutami

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 1 hodinou

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

včera

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

včera

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky

Devatenáctiletý Oleh z ukrajinského města Rivne si původně myslel, že našel snadný přivýdělek. Na Telegramu narazil na nabídku tisíce dolarů za prosté posprejování policejní stanice. Jak ale brzy zjistil, místo barvy převzal v tašce výbušninu, mobilní telefon a dráty. Nevědomky se stal součástí nebezpečné ruské sabotážní sítě, která cílí především na mladé Ukrajince – a to v rámci nové etapy tzv. hybridní války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy