V souvislosti s teroristickým útokem pravicového extremisty Brentona Tarranta ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, se nejen na sociálních sítích, ale i v některých alternativních médiích objevily zprávy, že celá střelba vlastně byla jen nahraná. Podle některých konspiračních teorií se střelba na muslimy vůbec nekonala a že se někdo snaží lidmi manipulovat. Hoaxy o události se přitom šíří i v Česku.
Na fakt, že se v online prostoru ihned po útoku objevily různé konspirační teorie tvrdící, že útoky na mešity byly jen nahrané, upozorňují novozélandská i australská média.
Deník New Zealand Herald cituje Josepha Uscinskiho, profesora z univerzity v Miami, který studoval podobné informace šířící se po masových střelbách ve Spojených státech. I v těchto případech se totiž pravidelně objevují tvrzení, že masakry byly sehrány placenými „krizovými aktéry" . Akademik čtenářům radí, aby se spoléhali na seriózní prameny.
„Používám jednoduché pravidlo - poslouchám autority, které sbírají data a následně je zpřístupňují ke kontrole. Takže obecně poslouchám lidi, kteří jsou vyškoleni ke shromažďování důkazů a analýze důkazů," popisuje. „Problémem jsou sociální média a skutečnost, že lidé věří tomu, čemu chtějí věřit,“ vysvětluje expert.
Po útoku se začaly tyto teorie šířit na sociálních sítích, především na twitteru, pod hastagem „false flag“, tedy česky „operace pod falešnou vlajkou“. Obecně se tak označuje tajná operace vedená vládou, korporací nebo jinou organizací, která je navržena, aby se jevila tak, že je provedena někým jiným.
White power? Or illuminati? #NewZealandShooting was a #falseflag event designed to change gun policies in New Zealand...and it worked the first time. pic.twitter.com/jWWHjQN0mP
— Rob & Flat _ (@robandflat) 17. března 2019
Jak podotýká novozélandský deník, ihned po střelbě se začaly šířit dvě zprávy. První zahrnovala „dobrého chlápka s pistolí“, který útočníka zahnal. Především v USA tato zpráva podpořila myšlenku širšího vlastnictví zbraní. Druhá pak hovořila o tom, že mešita byla používána jako sklad zbraní a že tedy toto místo bylo legitimním vojenským cílem.
V prvním případě šlo o lež. Příběh o „dobrém chlápkovi se zbraní“ byl založen na informaci o hrdinských činech Abdula Azize, který útočníka zahnal máváním pistole. Podle samotného muže ovšem nešlo o jeho zbraň, ale o zbraň, kterou sám pachatel při útěku vyhodil z auta. Aziz ji jen sebral ze země. A druhá zpráva byla také ihned vyvrácena – v mešitě žádné zbraně nebyly. I přesto se zprávy dál mezi lidmi šíří.
Dezinformace o střelbě souvisí s i ím, že se video u útoku objevilo živě na internetu. Technologické společnosti kvůli tomu čelily kritice, následně ale bylo ze všech platform smazáno. Právě toto mazání ovšem mnozí konspirátoři označují za cenzuru a snahu utajit fakta. Například i český konspirační server Aeronet tvrdí, že „snaha o utajení tohoto videa pouze potvrzuje, že zachycuje velmi nepovedenou práci scénáristů, protože záběry obsahují neuvěřitelné chyby a nesmysly“.
Server zveřejnil také celou řadu videí, které údajně dokazují, že celý útok byl nahraný. Podobná videa a fotografie se šíří i prostřednictvím sociálních sítí. Na svém profilu jeden ze snímků sdílel například oblastní koordinátor SPD Petr Fober. „Jeden mrtvý muslim na Novém Zélandu píše sms. Že by soudruzi udělali chybu. Celý útok může být i blamáž a scénárista se jmenuje Soros,“ uvedl. Následně ovšem Forber příspěvek smazal.
Právě tato fotka patří ke snímkům, které se v souvislosti s útokem v Christchurch šíří po celém světě. Podle dalších snímků a komentářů na sobě údajné oběti měly místo krve jen barvu, protože plechovky s barvou se na některých záběrech prý také objevily. Konspirátoři se pak snaží prostřednictvím sociálních sítí lidi přesvědčit, že z nich někdo dělá „tupé ovce“.
@HighImpactFlix The New Zealand Shooting Looks Like A Staged False Flag Event. The Dead Do Not Text. pic.twitter.com/msjZf9Fff0
— Charles Magus (@magusc69) 17. března 2019
Tématem falešných zpráv souvisejících s útokem se zabývá i The Sydney Morning Herald. Ten se odkazuje na Kate Starbirdovou, profesorku z University of Washington, která studuje to, jak se sdílejí informace v dobách krize. Ta identifikovala tři typy falešných zpráv souvisejících s „operací pod falešnou vlajkou“ po násilných událostech.
První typ je prostý – zpráva tvrdí, že se událost ve skutečnosti nestala. Druhý typ souvisí s možným finančním ziskem. V podstatě to znamená, že pozornost je směřována ke konkrétním webovým stránkám obsahujícím reklamu.
Třetí typ souvisí s šířením dezinformací tak, aby mohli její tvůrci a šiřitelé prosazovat svou politickou agendu, podkopávat vládní autoritu a média. „Někdy je těžké rozlišovat mezi jedním a druhým typem. A existují i takové zprávy, které mohou mít dvě nebo více těchto motivací," vysvětluje Starbirdová.
Související

Útoky na mešity v Christchurchi: Bezpečnostní orgány pochybily, stojí ve vyšetřovací zprávě

Soud potvrdil dohodu o vině a trestu pro muže, který chválil útok na mešity
teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) , Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) , hoax , Boj proti dezinformacím a fake news , sociální sítě
Aktuálně se děje
před 9 minutami

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete
před 1 hodinou

Navalnyj je už týden nezvěstný. Z věznice ho odvezli, rodina ani advokáti neví kam
Aktualizováno před 3 hodinami

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk
před 3 hodinami

Nemocnost narůstá, ale méně než loni. Šíří se i covid, přibyly tisíce případů
Aktualizováno před 4 hodinami

Smrtící střelba otřásla švýcarským Sionem. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 5 hodinami

Slováci obnovili blokádu na hranicích s Ukrajinou. Připojili se také Maďaři
před 6 hodinami

Čech chtěl vraždit na Krymu, tvrdí Rusové. Odhalili prý rozsáhlou síť agentů
před 6 hodinami

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru
před 7 hodinami

Musíme zabít pracovníky Hizballáhu, řekl Izrael a zaútočil u syrského hlavního města
před 8 hodinami

Rusko uspořádá prezidentské volby i na území anektovaných ukrajinských oblastí
před 8 hodinami

OSN potřebuje pro 180 milionů lidí 46 miliard dolarů. Letos dostala třetinu
před 9 hodinami

Maďarsko se staví proti přístupovým jednáním EU s Ukrajinou. Hrozí zablokováním finanční podpory
před 10 hodinami

Česká pošta prozradila, do kdy je třeba dát vánoční dárky do přepravy
před 10 hodinami

IEA: Závazky summitu COP28 nestačí k dosažení mezinárodních klimatických cílů
před 11 hodinami

Teplé počasí doprovází obleva. Na Plzeňsku stoupnou hladiny řek, varuje ČHMÚ
před 12 hodinami

Zelenská: Pokud Západ přestane podporovat Kyjev, Ukrajina bude vystavena smrtelnému nebezpečí
před 12 hodinami

Vážná nehoda uzavřela D8. Havaroval autobus, zasahoval vrtulník
před 12 hodinami

MOV pod palbou kritiky za rozhodnutí o účasti Rusů na olympiádě. Ukrajina zvažuje její bojkot
před 13 hodinami

Guterres: Rada bezpečnosti OSN selhala, konflikt v Pásmu Gazy ji paralyoval
před 13 hodinami
Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání
Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".
Zdroj: Libor Novák