V Thajsku začaly volby, první od nástupu junty v roce 2014

V Thajsku dnes začaly parlamentní volby, z nichž by po pěti letech od vojenského převratu měla vzejít demokraticky zvolená vláda. Největší šance uspět ale má nynější šéf vojenského režimu, premiér Prajutch Čan-Oča. Jedinou větší hrozbou pro něj podle komentátorů může být jen Strana Thajců, která sdružuje příznivce bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 místního času (2:00 SEČ) a uzavřeny by měly být v 17:00 místního času (11:00 SEČ).

Lidé dnes budou hlasovat o složení 500členné dolní komory parlamentu. O sestavě 250členné horní komory rozhoduje podle nové thajské ústavy z roku 2017 armáda. Budoucího premiéra země pak vyberou členové obou parlamentních komor.

To dává současnému šéfovi vojenské vlády rozhodující výhodu, protože pokud získá podporu senátu, stačí mu v dolní komoře získat jen 126 hlasů na to, aby pro něj nakonec zvedlo ruku potřebných 376 zákonodárců.

Poslední úspěšné volby, které se v Thajsku uskutečnily v roce 2011, vynesly k moci sestru bývalého premiéra Jinglak Šinavatrovou, jejíž vláda se ale v roce 2014 stala terčem masových pouličních protestů a nakonec byla sesazena pučem. Strana Thajců, která je s Šnavatrovými spojená, má přesto poměrně dobré vyhlídky na slušný volební výsledek, a to především díky tradičně silné podpoře na thajském venkově.

O zisk většího počtu křesel usiluje i Demokratická strana v čele se známým politikem Apchisitem Vedžadžívou. Zajímavým novým prvkem v hlasování je strana Budoucnost vpřed, v jejímž čele stojí mladý přitažlivý miliardář Tchanátchón Džuangrúngruangkit, který slibuje rozsáhlé reformy.

Související

Thajsko

Kdo vyhrál volby v Thajsku? Výsledky stále nejasné, prý se ve velkém podvádělo

Vítěz prvních thajských parlamentních voleb od vojenského převratu v roce 2014 stále není jasný. Vyhlášení výsledků plánované na dnešek bylo odloženo, což vyvolalo další podezření z nesrovnalostí a podvodů. Volební komise dnes zveřejnila pouze obsazení 350 míst v 500členné dolní parlamentní komoře, která jsou volena většinovým volebním systémem. Opoziční formace Strana Thajců spojená s bývalým premiérem Tchaksinem Šinavatrou na základě těchto výsledků získává ve Sněmovně reprezentantů 138 křesel, zatímco strana Síla lidového státu (PPP) blízká vládnoucí vojenské juntě si připisuje 96 mandátů, napsala agentura Reuters.

Více souvisejících

volby v Thajsku Thajsko Prajutch Čan-Oča

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy