Vítěz prvních thajských parlamentních voleb od vojenského převratu v roce 2014 stále není jasný. Vyhlášení výsledků plánované na dnešek bylo odloženo, což vyvolalo další podezření z nesrovnalostí a podvodů. Volební komise dnes zveřejnila pouze obsazení 350 míst v 500členné dolní parlamentní komoře, která jsou volena většinovým volebním systémem. Opoziční formace Strana Thajců spojená s bývalým premiérem Tchaksinem Šinavatrou na základě těchto výsledků získává ve Sněmovně reprezentantů 138 křesel, zatímco strana Síla lidového státu (PPP) blízká vládnoucí vojenské juntě si připisuje 96 mandátů, napsala agentura Reuters.
Kdo získá v dolní komoře dalších 150 křesel obsazovaných poměrným systémem nemusí být podle agentury Reuters jasné ještě několik týdnů. Oficiální konečné výsledky volební komise sdělí až 9. května. Senát ovládne armáda na základě nové ústavy celý.
Předběžné výsledky zveřejněné v neděli večer ukazovaly, že strana PPP spojená s vojenskou juntou byla ve volbách nad očekávání úspěšná a v celkovém počtu hlasů vedla se 7,7 milionu hlasů nad Stranou Thajců se 7,2 milionu hlasů. Stranu Thajců podpořily její tradiční voličské základny ve venkovských oblastech na severu a severovýchodě země a z 350 parlamentních křesel volených většinovým systémem nakonec obsadila větší část.
Strana Thajců si udržuje v zemi stále velkou podporu, přestože její hlavní osobnosti, miliardář a bývalý premiér Tchaksin Šinavatra i jeho sestra, expremiérka Jinglak Šinavatrová žijí po svržení při převratech a po obviněních z korupce v exilu. Strana Thajců dnes oznámila, že již zahájila jednání s dalšími opozičními stranami na vytvoření koaliční vlády. "Budoucí vláda musí odpovídat vůli lidu a posunout zemi směrem k demokracii," uvedla stranická kandidátka na premiérku Sudarat Kejurapchanová na dnešní tiskové konferenci.
Síla lidového státu (PPP) blízká juntě na toto prohlášení reagovala s tím, že je to ona, kdo by měl po volbách zformovat nový kabinet. "PPP o tom bude jednat se stranami, které sdílejí stejnou ideologii a stanoviska," řekl mluvčí strany.
Premiér Prajutch Čan-Oča a jeho režim podnikli již před volbami řadu kroků, aby v čele státu zůstali i nadále. Lidé v neděli hlasovali o složení 500členné dolní komory parlamentu; o sestavě 250členné horní komory rozhoduje podle nové thajské ústavy z roku 2017 armáda. Budoucího premiéra země pak vyberou členové obou parlamentních komor. To dává současnému šéfovi vojenské vlády rozhodující výhodu, protože pokud získá podporu Senátu, stačí mu v dolní komoře jen 126 hlasů na to, aby pro něj nakonec zvedlo ruku potřebných 376 zákonodárců.
Volby provázejí obvinění z rozsáhlých podvodů. Kritici poukazují mimo jiné na nebývale nízkou volební účast, která podle aktuálních údajů činila pouhých 64 procent, a také na velké množství (šest procent) neplatných hlasů.
"Tyto nesrovnalosti snižují důvěryhodnost naší země a ovlivňují důvěru voličů. Již před volbami jsme vyjádřili obavy z možného kupování hlasů, zneužití moci a podvodů. Naše obavy se ve všech třech případech potvrdily. Budeme proti tomu bojovat právními prostředky," prohlásila kandidátka Strany Thajců na premiérku Kejurapchanová.
Podobně se vyjádřila také zatím třetí nejúspěšnější strana Budoucnost vpřed, v jejímž čele stojí mladý miliardář Tchanátchón Džuangrúngruangkit. "Očividně došlo k podvodům, protože čísla nesouhlasí," řekla mluvčí strany.
Související
Opičí neštovice se poprvé objevily v Asii
Thajsko eviduje dalšího nakaženého Evropana, opičí neštovice přivezl z Afriky
Thajsko , volby v Thajsku , Prajutch Čan-Oča
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 4 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 7 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 8 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 9 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák