Povolební zmatky v Thajsku. Obě soupeřící strany chtějí sestavit vládu

Nedělní volby v Thajsku po sečtení všech hlasů vyhrála strana Síla lidového státu (PPP) blízká vládnoucí vojenské juntě. Dnes o tom informovala volební komise. Jde o neoficiální výsledky, oficiální budou oznámeny 9. května.

Síla lidového státu, za niž na premiéra kandiduje současný šéf vojenské vlády Prajutch Čan-Oča, dostala 8,4 milionu hlasů a hlavní opoziční formace, Strana Thajců spojená s bývalým premiérem Tchaksinem Šinavatrou 7,9 milionu hlasů. Více než 2,1 milionu hlasů bylo neplatných.

Volební komise neoznámila, jak si strany rozdělí křesla v 500členné dolní komoře parlamentu. Nicméně obě strany na základě částečných výsledků v uplynulých dnech tvrdily, že mají nárok sestavovat novou vládu.

Nedělní volby byly prvním demokratickým hlasováním od vojenského převratu z roku 2014. Premiér Prajutch Čan-Oča a jeho vojenský režim ale podle analytiků před hlasováním podnikli řadu kroků, aby v čele státu zůstali i nadále. Agentura DPA připomíná, že volby provázela různá nařčení z podvodů.

Související

Thajsko

Kdo vyhrál volby v Thajsku? Výsledky stále nejasné, prý se ve velkém podvádělo

Vítěz prvních thajských parlamentních voleb od vojenského převratu v roce 2014 stále není jasný. Vyhlášení výsledků plánované na dnešek bylo odloženo, což vyvolalo další podezření z nesrovnalostí a podvodů. Volební komise dnes zveřejnila pouze obsazení 350 míst v 500členné dolní parlamentní komoře, která jsou volena většinovým volebním systémem. Opoziční formace Strana Thajců spojená s bývalým premiérem Tchaksinem Šinavatrou na základě těchto výsledků získává ve Sněmovně reprezentantů 138 křesel, zatímco strana Síla lidového státu (PPP) blízká vládnoucí vojenské juntě si připisuje 96 mandátů, napsala agentura Reuters.
Bangkok

Volby v Thajsku vyhrála Síla lidového státu, vojenská junta tak zůstane u moci

Podle upřesňovaných předběžných výsledků vítězí v dnešních parlamentních volbách v Thajsku strana Síla lidového státu (PPP) blízká vládnoucí vojenské juntě. Po sečtení 92 procent odevzdaných hlasů oznámila státní volební komise v Bangkoku náskok PPP v čele s dosavadním premiérem Prajutchem Čan-Očou nad hlavní opoziční formací Strana Thajců spojenou s bývalým premiérem Tchaksinem Šinavatrou.

Více souvisejících

volby v Thajsku Thajsko Prajutch Čan-Oča

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy