Počet obětí nedělních teroristických útoků na kostely a hotely na Srí Lance vzrostl na 359. S odvoláním na oznámení policie o tom dnes informovala agentura AP. Mezi oběťmi je 39 cizinců, a nadto se pohřešují dva Dánové. Policie v souvislostí s tragédií zadržela v noci na dnešek dalších 18 lidí, ve vazbě tak již skončilo celkem přes šedesát podezřelých. Prezident Maithripala Sirisena dnes obvinil bezpečnostní složky, že věděly o útoku předem a neinformovaly ho. Podle šéfa parlamentu věděly o útoku špičky tajné služby od indické rozvědky.
K odpovědnosti za sérii atentátů se v úterý přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Na podporu svého tvrzení zveřejnila záběry, na kterých jsou podle ní pachatelé atentátů přísahající věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu. Potvrdí-li se účast IS, bude to útok s nejvyšším počtem mrtvých této organizace.
Podle webu institutu SITE, který sleduje radikální hnutí ve světě, skupinu osmi mužů vedl radikální místní duchovní Zahrán Haším. Ten stál v čele dosud málo známé islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate (NTJ), kterou také srílanské úřady viní z nedělního masakru.
Islamic State : See what you have done! This innocent tourist had come to #SriLanka for a budget vacation along with his family. He lost his entire family and now roaming aimlessly in a hysteria. You will have to pay heavy price for this! pic.twitter.com/0DTK1fPp5d
— Chowkidar Ramesh (@Ramesh_BJP) 23. dubna 2019
Náměstek ministra obrany Rukremavan Vidžavardene dnes na tiskové konferenci uvedl, že vůdce místní islamistické skupiny, zodpovědné za útoky, spáchal sebevražedný útok v hotelu Shangri-La. Sebevražedných atentátníků bylo podle policie devět, osm z nich se již podařilo identifikovat. Jeden z útočníků podle náměstka studoval v zahraničí - v Británii a Austrálii. Jedním útočníkem byla žena. Vidžavardene konstatoval, že většina atentátníků měla kvalitní vzdělání a pocházela z dobře situovaných rodin.
"Představitelé bezpečnostních složek, kteří dostali zprávu (o útoku) z cizí země, se o ni se mnou nepodělili. Rozhodl jsem se proti nim tvrdě zakročit," řekl prezident Sisirena v televizním vystoupení k národu. Dodal, že se v nadcházejících týdnech chystá zcela reorganizovat policii a bezpečnostní složky.
Tajná služba neinformovala ani premiéra Ranila Vikremasingheho. Po útoku se spekulovalo, zda dlouhodobá roztržka mezi prezidentem a premiérem nevedla k zanedbání prevence. Bezpečnostní rada spadá pod prezidenta a premiér se jí už dlouho kvůli vzájemnému sporu neúčastní.
"Někteří čelní představitelé tajné služby informaci (o útoku) úmyslně skrývali," konstatoval šéf parlamentu Lakšman Kiriella. Indická rozvědka o možném útoku na kostely, hotely a politiky zpravila srílanskou tajnou službu 4. dubna, řekl. O tři dny později se konala bezpečnostní schůzka s prezidentem Sisirenou, ale informace zůstala zamlčena. "Někdo čelné představitele tajné služby ovládá. Bezpečnostní rada politikaří. Musíme to vyšetřit," uzavřel před parlamentem Kiriella.
Sarath Fonseka, bývalý šéf armády a ministr místního rozvoje, parlamentu řekl, že útoky podle něj "musely být plánovány nejméně sedm, osm let".
Náměstek ministra obrany Vidžavardene už dříve uvedl, že útoky mohly být odvetou za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Australský pravicový extremista tam ve dvou mešitách povraždil 50 lidí. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová však dnes uvedla, že tamní úřady zatím nemají o souvislosti obou tragédií žádné informace.
Americké velvyslanectví na Srí Lance dnes oznámilo, že jeho tajné služby neměly o chystaných velikonočních útocích informace. Uvedlo rovněž, že do země dorazili odborníci z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), aby místním bezpečnostním složkám pomohli při vyšetřování. Na místě působí i tým specialistů Interpolu, který vede český policista působící v této mezinárodní policejní organizaci jako expert na terorismus.
Americká velvyslankyně na Srí Lance Alaina Teplitzová novinářům řekla, že z rozsahu útoků, jejich koordinace a sofistikovanosti lze usuzovat napojení na nějakou zahraniční skupinu, například na IS.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Srí Lanka těžce doplácí na velikonoční teror, turisté se ostrovu vyhýbají
Policie zatkla možného útočníka ze Srí Lanky
exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019) , teroristické útoky na Srí Lance , srí lanka
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 35 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 1 hodinou
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska.
Zdroj: Libor Novák