teroristické útoky na Srí Lance

exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019) - kamera zachytila jednoho ze sebevražedných útočníků

Policie zatkla možného útočníka ze Srí Lanky

Zatčení Srílančana podezřelého z účasti na velikonočních útocích na Srí Lance dnes oznámila mezinárodní policejní organizace Interpol. Podle srílanské policie byl zadržen v Saúdské Arábii a vydán na Srí Lanku, informovala agentura AFP. Při útocích ve třech kostelech a třech hotelech tohoto ostrovního státu přišlo o život přes 250 lidí.
teroristické útoky na Srí Lance

Jeden z organizátorů teroristického útoku na Srí Lance dopaden

Indická policie ve středu zatkla několik osob, které podezírá z členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS), informoval zpravodajský server BBC. Mezi zadrženými byl i muž, který byl podle vyšetřovatelů napojen na Zahrána Hašíma, vůdce skupiny, jež podnikla útoky o Velikonoční neděli na Srí Lance, kde zemřelo ve třech kostelech a třech hotelech přes 250 lidí. K útokům se později přihlásil IS.
teroristické útoky na Srí Lance

Krveprolití na Srí Lance pokračuje: Protimuslimské útoky mají první oběť

Rozlícený dav zabil při pondělních protimuslimských útocích na severozápadě Srí Lanky jednoho z muslimů a zničil desítky obchodů a mešit. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na srílanskou vládu. Násilnosti namířené proti vyznavačům islámu vyvolaly teroristické útoky na kostely a hotely z 21. dubna, při nichž islamisté zabili na Srí Lance přes 250 lidí.
exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019)

Dozvuky krvavého masakru: Kostely na Srí Lance budou kvůli bezpečnosti o víkendu zavřené

Ve srílanské metropoli Kolombu se kvůli hrozbě dalších atentátů už druhý víkend po sobě neuskuteční mše v katolických kostelech. Podle vlády by další útoky mohla chystat skupina napojená na teroristickou organizaci Islámský stát (IS), která stála za velikonočním masakrem v hotelích a kostelech v zemi. Při sérii útoků přišlo o život nejméně 257 lidí.
Srí Lanka

Srí Lanka má nového ministra obrany a šéfa policie. Hrozí další teror islamistů, varují úřady

Srílanský prezident Maithripala Sirisena dnes jmenoval nového ministra obrany a také nového šéfa národní policie v rámci personálních změn po teroristických útocích z 21. dubna, při nichž islamisté zabili přes 250 lidí. Čandana Vikramaratne střídá v čele policie dosavadního šéfa Púdžitha Džajasundaru, kterého prezident Srí Lanky již minulý týden vyzval k rezignaci, ale on doposud odmítal svůj post opustit. Vedení obranného resortu se ujme někdejší velitel srílanské armády generál Šánta Kotegoda, napsala agentura Reuters.
Muslimky v burce, ilustrační fotografie

Srí Lanka vytáhla proti muslimům, nově je zakázáno zahalování obličeje

Srí Lanka ode dneška zakázala svým občanům zahalovat si obličej na veřejnosti. Vyplývá to z nového bezpečnostního nařízení prezidenta Maithripaly Siriseny přijatého v reakci na teroristické útoky na kostely a hotely, při nichž o Velikonocích zemřelo nejméně 253 lidí. Upozornil na to zpravodajský server BBC.
Bojovník Islámského státu

Srílanská policie pátrá po 140 lidech s vazbami na IS, muslimové nemají vycházet

Srílanská policie v souvislosti se sérií víkendových útoků na kostely a hotely v zemi stále pátrá po 140 lidech, kteří jsou podezřelí z vazeb na teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Uvedl to dnes srílanský prezident Maithripala Sirisena. Atentáty si podle upravené bilance vyžádaly kolem 250 lidských životů a 500 zraněných.
Terorismus

Co vede teroristy k zabíjení nevinných? Profesor vyvrací zažitý mýtus

Srílanský ministr obrany Ruwan Wijewardene ve středu prohlásil, že většinu teroristů, kteří minulou neděli zabili více než tři sta padesát lidí v kostelích a hotelích v Srí Lance, tvořili vzdělaní a ze střední či vyšší střední třídy pocházející jedinci, konstatuje bezpečnostní analytik Peter Bergen. Profesor z Arizonské státní univerzity v komentáři pro server CNN dodává, že pachatelé měli být finančně nezávislí a jejich rodiny dobře zabezpečené.
teroristické útoky na Srí Lance

Selhání státu? Srí Lanka po teroru přiznává fatální chyby, hon na islamisty pokračuje

Srílanské úřady zadržely v noci na dnešek dalších 16 lidí v souvislosti s nedělními teroristickými útoky na kostely a hotely, které si vyžádaly 359 obětí a přes 500 zraněných. Počet zatčených tak vzrostl na 76, uvedla agentura Reuters. Mezi zadrženými jsou také cizinci. K atentátům se již dříve přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Srílanská vláda přiznala "selhání státu" v otázce bezpečnosti poté, co vyšlo najevo, že tajné služby měly informace o chystaných útocích, ale nepředaly je dál. Prezident Maithripala Sirisena slíbil reorganizaci policie a bezpečnostní složek a vyzval ministra obrany a šéfa národní policie k rezignaci.
Srí Lanka

Poplach ve srílanském Kolombu: Na letišti a v bance byly bezpečnostní problémy

Letiště v srílanské metropoli Kolombu dnes z bezpečnostních důvodů dočasně přerušilo provoz a přechodně byla uzavřena i silnice vedoucí k letištnímu areálu. Informovala o tom s odvoláním na policii agentura Reuters, podle níž se jednalo o planý poplach. Srí Lanku v neděli postihly teroristické útoky, které nepřežilo 359 lidí.
teroristické útoky na Srí Lance

Nové znepokojivé informace o srílanských útocích. Kdo jsou vlastně atentátníci?

Jeden z bombových útočníků na Srí Lance studoval ve Austrálii, uvedl srílanský ministr obrany Ruwan Wijewardene. Zadržení podezřelí obecně jsou z velmi vzdělaných a elitních rodin, což je dle něj „velmi znepokojivé“. Experti sdílejí jeho strach. Podle nich útoky na Srí Lance ukazují na příští trend, kdy smrtící útoky budou provádět navrátilci ze Sýrie a místní skupiny mobilizované virtuálním chálifátem Islámského státu (IS). Ten zřejmě stál za útokem, ukazuje video útočníků, ve kterém slibují věrnost vůdci IS.
teroristické útoky na Srí Lance

Počet mrtvých po teroru na Srí Lance dál roste, zatčeno přes 60 podezřelých

Počet obětí nedělních teroristických útoků na kostely a hotely na Srí Lance vzrostl na 359. S odvoláním na oznámení policie o tom dnes informovala agentura AP. Mezi oběťmi je 39 cizinců, a nadto se pohřešují dva Dánové. Policie v souvislostí s tragédií zadržela v noci na dnešek dalších 18 lidí, ve vazbě tak již skončilo celkem přes šedesát podezřelých. Prezident Maithripala Sirisena dnes obvinil bezpečnostní složky, že věděly o útoku předem a neinformovaly ho. Podle šéfa parlamentu věděly o útoku špičky tajné služby od indické rozvědky.
Islámský stát (ISIS)

Konec Islámského státu? Profesor poukázal na nebezpečnou paralelu

Před pěti lety ovládala organizace Islámský stát (IS) území v Iráku a Sýrii o rozloze téměř 55 tisíc kilometrů čtverečních a shromažďovala miliardy dolarů z výběru daní a prodeje ropy či obsazených bank, poukazuje bezpečnostní analytik Peter Bergen v komentáři pro server CNN. Profesor z Arizonské státní univerzity konstatuje, že dnes tento samozvaný chalífát fyzicky zmizel, a přesto se uplynulou neděli projevil pokračující vliv jeho ideologie, když při jednom z nejhorších teroristických útoků po 11. září 2001 zahynulo přes tři sta lidí v kostelech a hotelech na Srí Lance.
Zahrán Haším

Za útoky na Srí Lance stojí klerik Zahrán Haším, objevily se o něm první informace

K nedělním atentátům na kostely a hotely na Srí Lance se dnes přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Na podporu svého tvrzení později zveřejnila záběry, na kterých jsou podle ní pachatelé atentátů přísahající věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu. Vůdcem skupiny a strůjcem útoků je podle srílanských úřadů radikální místní duchovní Zahrán Haším. Policie v souvislosti s krveprolitím zadržela 40 lidí. Na místě působí i mezinárodní tým specialistů, který vede český policista působící v Interpolu jako expert na terorismus, uvedl na twitteru český policejní prezident Jan Švejdar.
Exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance

Odveta za masakr muslimů. Policie o útoku na Srí Lance věděla předem

První vyšetřování vlády ve Srí Lance ukázalo, že série útoků na Velikonoční neděli, byla zamýšlena jako odvetný útok za teroristický útok na dvě mešity na Novém Zélandu loni v březnu, řekl v parlamentu náměstek ministra obrany Ruwan Wijewardene. Útok na dvě mešity v Christchurch na Novém Zélandu 15. března způsobil smrt 50 lidí a stejně téměř tolik zraněných.

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy