Nové znepokojivé informace o srílanských útocích. Kdo jsou vlastně atentátníci?

Jeden z bombových útočníků na Srí Lance studoval ve Austrálii, uvedl srílanský ministr obrany Ruwan Wijewardene. Zadržení podezřelí obecně jsou z velmi vzdělaných a elitních rodin, což je dle něj „velmi znepokojivé“. Experti sdílejí jeho strach. Podle nich útoky na Srí Lance ukazují na příští trend, kdy smrtící útoky budou provádět navrátilci ze Sýrie a místní skupiny mobilizované virtuálním chálifátem Islámského státu (IS). Ten zřejmě stál za útokem, ukazuje video útočníků, ve kterém slibují věrnost vůdci IS.

Wijewardene dnes uvedl, že jeden ze sebevražedných útočníků studoval ve Velké Británii a poté v Austrálii. Srílanský ministr obrany potvrdil svá dřívější slova o tom, že útočníků bylo devět, přičemž osm bylo identifikováno.

Srílanská policie vzala do vazby dalších 18 podezřelých, jejich celkový počet je 58. Podle Wijewardena mnozí z nich jsou z velmi vzdělaní, z elitních středostavovských rodin a jsou finančně nezávislí. „ To je znepokojivé“, uvedl.

Podle ministra obrany poslední tři až čtyři roky úřady monitorovali „infiltraci lidí z IS.“ Uvedl, že byli někteří lidé, kteří odjeli do Sýrie, ale jejich rodiny byli pod dohledem. Wijewardene přiznává, že srílanské úřady nečekaly, že by teroristé plánovali útoky na takové škále.

Agentura Reuters s odkazem na tři zdroje obeznámené s vyšetřováním uvedla, že na hrozící útoky srílanské bezpečnostní služby upozornili několik hodin před prvním atentátem jejich indičtí kolegové. Srílanský premiér však nebyl o tom zpraven. Britská média upozorňují na to, že mezi ním a prezidentem, pod kterého spadá národní rozvědka a bezpečnost, vládne značné napětí. Premiér se v důsledku toho nemůže účastnit národních bezpečnostních rad.

Kdo může za útoky

Srílanské úřady oznámily po útocích, že za nimi stojí lokální a prakticky neznámá islamistická skupina Národní Tauhíd Džamáate (NTJ. Šíře útoků a propracovanost plánu teroristů však dle nich ukazuje, že tato skupina s největší pravděpodobností byla napojená na mezinárodní teroristické skupiny.

IS se k útokům přihlásil prostřednictvím své oficiální mediální agentury Amaq. Nejprve agentura bez větších podrobností uvedla, že stojí za útokem. V dalším uvedla, že cílem útoku byli křesťané a jmenovala sedm jmen útočníků. Na fotce údajných útočníků jich však bylo osm. Podle serveru Asia Times však tento nesoulad mohl být dán tím, že dva z útočníků mají stejná jména.

IS též zveřejnil video, na kterém útočníci přísahají věrnost vůdci IS, Abú Bakr al-Bagdádí. Server Long War Journal upozorňuje na řadu jiných případů, kdy útočníci před útokem zveřejnili videa, ve kterých přísahají věrnost vůdci IS. Teroristická organizace se tímto způsobem snaží zdůraznit svůj vliv u aktérů teroristických útoků. Podle Long War Journal to minimálně ukazuje na digitální vazby mezi útočníky a IS.

Na fotce a videu je sedm mužů zahalených. Osmý muž, který stojí ve středu skupiny jako zřejmý vůdce, má odhalenou tvář. Jedná se o radikálního kazatele Zahrána Hašíma, vůdce NTJ. Viceprezident muslimské rady na Srí Lance Hilmi Ahamed, tvrdí, že samotní srílanští muslimové upozorňovali úřady na jeho radikální, nenávistivá videa, bezpečnostní služby však nic nepodnikly.

Podle Wijewardena byly útoky na Srí Lance odvetou za teroristický útok na mešity v novozélandském městě Christchurch. Podle listu New York Times na jednom sociálním účtu následovníka Hašíma se po útoku pravidelně objevovaly aktualizované nenávistivé řeči proti nemuslimům. IS nicméně doposud oficiálně neuvedl, že motivací útoků byla odveta za masakr muslimů na Novém Zélandu.

Premiér Ranil Wickremesing uvedl, že srílanské zpravodajské služby věří, že jeden nebo dva z bombových útočníků byli v Sýrii. Není nicméně jasné, zda přímo zde bojovali za IS a zda tedy je lze považovat za navrátilce ze Sýrie. V roce 2016 srílanská vláda uvedla, že 32 muslimů z „dobře vzdělaných a elitních“ rodin odešlo do Sýrie, aby vstoupilo do služeb IS.

Anne Speckhardová, ředitelka International Center for the Study of Violent Extremism, v rozhovoru pro magazín Foreign Policy varuje, že navrátilci představují značné nebezpečí pro bezpečnost států. Srílanské útoky dle ní poukazují na novou vlnu teroru, která bude nesena navrátilci a virtuálním chálifátem a která bude útočit na ty místa, kde doposud islámský terorismus nebyl problém. Dle ní v dnešním propojeném světě je velmi snadné a rychlé zmobilizovat nějakou skupinu a je proto potřeba na to rychle reagovat.

S 359 mrtvými jsou útoky na Srí Lance nejsmrtelnější teroristickou akcí od 11. září 2001. Jsou též nejničivějšími útoky provedenými navrátilcem ze Sýrie, pokud byl takový jedinec zapojen.

Související

exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019) - kamera zachytila jednoho ze sebevražedných útočníků

Policie zatkla možného útočníka ze Srí Lanky

Zatčení Srílančana podezřelého z účasti na velikonočních útocích na Srí Lance dnes oznámila mezinárodní policejní organizace Interpol. Podle srílanské policie byl zadržen v Saúdské Arábii a vydán na Srí Lanku, informovala agentura AFP. Při útocích ve třech kostelech a třech hotelech tohoto ostrovního státu přišlo o život přes 250 lidí.

Více souvisejících

teroristické útoky na Srí Lance exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019) srí lanka Terorismus Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 51 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy