Před pěti lety ovládala organizace Islámský stát (IS) území v Iráku a Sýrii o rozloze téměř 55 tisíc kilometrů čtverečních a shromažďovala miliardy dolarů z výběru daní a prodeje ropy či obsazených bank, poukazuje bezpečnostní analytik Peter Bergen v komentáři pro server CNN. Profesor z Arizonské státní univerzity konstatuje, že dnes tento samozvaný chalífát fyzicky zmizel, a přesto se uplynulou neděli projevil pokračující vliv jeho ideologie, když při jednom z nejhorších teroristických útoků po 11. září 2001 zahynulo přes tři sta lidí v kostelech a hotelech na Srí Lance.
Srílanské úřady v úterý obvinily z útoku místní islamistickou skupinu Tauhíd džamáate, připomíná odborník. Odkazuje zároveň na prohlášení premiéra země Ranila Wickremesinghea, podle něhož útok takových rozměrů nemohl mít pouze lokální kořeny a někteří do něj zapletení teroristé pocházeli z ciziny a měli zahraniční konexe.
Nejmenovaný americký představitel také televizi CNN sdělil, že skupinu, která za útokem stála, inspiroval právě IS, podotýká Bergen. Dodává, že podle informací zmíněné televize měl jeden zadržený příslušník IS přiznat indickým vyšetřovatelům, že cvičil srílanské militanty napojené na Tauhíd džamáate.
"Útoky (na Srí Lance) děsivě připomínají, že ideologie IS, která přistupuje k stoupencům jiných náboženství a muslimům, kteří nevyznávají jeho sunnitský extremistický program, jako k bezvěrcům, nezmizela se ztrátou jeho chalífátu," píše profesor. Doplňuje, že tato ideologie posvěcuje útoky na křesťany na jejich svatých místech, jak ukázal lednový útok na kostel na Filipínách, při němž zahynulo 20 věřících.
Loni v květnu IS zaútočil na tři kostely v Indonésii, zabil 12 lidí a zranil mnoho dalších, v roce 2017 pak při útoku IS na dva kostely v Egyptě zahynulo 49 účastníků mší, připomíná expert. Dodává, že v neděli jsme na Srí Lance viděli opětovný projev smrtící ideologie uvedené organizace.
Paralela s Avlakím
IS se k nedělním útokům přihlásil v úterý prostřednictvím své zpravodajské platformy Amaq, ale nepodal jediný důkaz o svém přímém zapojení, konstatuje analytik. Zdůrazňuje však, že pro oběti a jejich rodiny není příliš důležité, zda se na masakru přímo podíleli členové organizace, nebo jej inspirovala pouze ideologie IS.
"Je jasné, že zničení fyzického chalífátu IS nezničilo myšlenky IS, které nadále inspirují militanty po celém světě," píše Bergen. Připomíná, že Spojené státy si prožily podobnou zkušenost s ideologií Anvára al-Avlakího, v USA narozeného klerika, který se stal vůdcem jemenské odnože organizace al-Káida na Arabském poloostrově.
Avlakího zabil v roce 2011 úder amerického dronu v Jemenu, ale i poté nadále rezonovala jeho myšlenka, že násilí páchané v božím jménu je nezbytné, uvádí profesor. Odkazuje na závěry výzkumné organizace New America, podle kterých Alvakího videa po jeho smrti ovlivnila více než 80 amerických teroristů.
Co dál?
Na násilí, které je často podněcováno nenávistnou propagandou na internetu, neexistuje jednoduchá odpověď, zdůrazňuje odborník. Jednu cestu spatřuje v tlaku na sociální sítě, aby odstraňovaly v co nejvyšší možné míře propagandu násilných extremistů, jakými jsou Avlakí či IS.
"To není jednoduchý úkol, když zvážíte, že na YouTube je každou minutu nahráno 400 hodin materiálu," varuje analytik. Připouští, že sociální sítě jsou dnes přece jen proaktivnější, pokud jde o odstraňování obsahu podněcujícího k násilí.
Facebook například oznámil, že do konce roku plánuje nabrat 20 tisíc kontrolorů obsahu, připomíná Bergen. Dodává však, že lze učinit více, třeba zapojit učenlivé algoritmy a umělou inteligenci do mazání příspěvků, které mají podporovat násilí.
Je také úkolem pro politiky po celém světě, aby si uvědomili, že klíčovou součástí jejich práce by mělo být snižování náboženského napětí, nikoliv jeho rozdmýchávání, deklaruje závěrem profesor.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Islámský stát (IS) , Terorismus , srí lanka , teroristické útoky na Srí Lance , exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019)
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 50 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 3 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 5 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.
Zdroj: Lucie Žáková