Konec Islámského státu? Profesor poukázal na nebezpečnou paralelu

Před pěti lety ovládala organizace Islámský stát (IS) území v Iráku a Sýrii o rozloze téměř 55 tisíc kilometrů čtverečních a shromažďovala miliardy dolarů z výběru daní a prodeje ropy či obsazených bank, poukazuje bezpečnostní analytik Peter Bergen v komentáři pro server CNN. Profesor z Arizonské státní univerzity konstatuje, že dnes tento samozvaný chalífát fyzicky zmizel, a přesto se uplynulou neděli projevil pokračující vliv jeho ideologie, když při jednom z nejhorších teroristických útoků po 11. září 2001 zahynulo přes tři sta lidí v kostelech a hotelech na Srí Lance.

Srílanské úřady v úterý obvinily z útoku místní islamistickou skupinu Tauhíd džamáate, připomíná odborník. Odkazuje zároveň na prohlášení premiéra země Ranila Wickremesinghea, podle něhož útok takových rozměrů nemohl mít pouze lokální kořeny a někteří do něj zapletení teroristé pocházeli z ciziny a měli zahraniční konexe.  

Nejmenovaný americký představitel také televizi CNN sdělil, že skupinu, která za útokem stála, inspiroval právě IS, podotýká Bergen. Dodává, že podle informací zmíněné televize měl jeden zadržený příslušník IS přiznat indickým vyšetřovatelům, že cvičil srílanské militanty napojené na Tauhíd džamáate.

"Útoky (na Srí Lance) děsivě připomínají, že ideologie IS, která přistupuje k stoupencům jiných náboženství a muslimům, kteří nevyznávají jeho sunnitský extremistický program, jako k bezvěrcům, nezmizela se ztrátou jeho chalífátu," píše profesor. Doplňuje, že tato ideologie posvěcuje útoky na křesťany na jejich svatých místech, jak ukázal lednový útok na kostel na Filipínách, při němž zahynulo 20 věřících.

Loni v květnu IS zaútočil na tři kostely v Indonésii, zabil 12 lidí a zranil mnoho dalších, v roce 2017 pak při útoku IS na dva kostely v Egyptě zahynulo 49 účastníků mší, připomíná expert. Dodává, že v neděli jsme na Srí Lance viděli opětovný projev smrtící ideologie uvedené organizace.

Paralela s Avlakím

IS se k nedělním útokům přihlásil v úterý prostřednictvím své zpravodajské platformy Amaq, ale nepodal jediný důkaz o svém přímém zapojení, konstatuje analytik. Zdůrazňuje však, že pro oběti a jejich rodiny není příliš důležité, zda se na masakru přímo podíleli členové organizace, nebo jej inspirovala pouze ideologie IS.

"Je jasné, že zničení fyzického chalífátu IS nezničilo myšlenky IS, které nadále inspirují militanty po celém světě," píše Bergen. Připomíná, že Spojené státy si prožily podobnou zkušenost s ideologií Anvára al-Avlakího, v USA narozeného klerika, který se stal vůdcem jemenské odnože organizace al-Káida na Arabském poloostrově.

Avlakího zabil v roce 2011 úder amerického dronu v Jemenu, ale i poté nadále rezonovala jeho myšlenka, že násilí páchané v božím jménu je nezbytné, uvádí profesor. Odkazuje na závěry výzkumné organizace New America, podle kterých Alvakího videa po jeho smrti ovlivnila více než 80 amerických teroristů.

Co dál?

Na násilí, které je často podněcováno nenávistnou propagandou na internetu, neexistuje jednoduchá odpověď, zdůrazňuje odborník. Jednu cestu spatřuje v tlaku na sociální sítě, aby odstraňovaly v co nejvyšší možné míře propagandu násilných extremistů, jakými jsou Avlakí či IS.

"To není jednoduchý úkol, když zvážíte, že na YouTube je každou minutu nahráno 400 hodin materiálu," varuje analytik. Připouští, že sociální sítě jsou dnes přece jen proaktivnější, pokud jde o odstraňování obsahu podněcujícího k násilí.

Facebook například oznámil, že do konce roku plánuje nabrat 20 tisíc kontrolorů obsahu, připomíná Bergen. Dodává však, že lze učinit více, třeba zapojit učenlivé algoritmy a umělou inteligenci do mazání příspěvků, které mají podporovat násilí.           

Je také úkolem pro politiky po celém světě, aby si uvědomili, že klíčovou součástí jejich práce by mělo být snižování náboženského napětí, nikoliv jeho rozdmýchávání, deklaruje závěrem profesor.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus srí lanka teroristické útoky na Srí Lance exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 23 minutami

před 27 minutami

před 54 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy