Konec Islámského státu? Profesor poukázal na nebezpečnou paralelu

Před pěti lety ovládala organizace Islámský stát (IS) území v Iráku a Sýrii o rozloze téměř 55 tisíc kilometrů čtverečních a shromažďovala miliardy dolarů z výběru daní a prodeje ropy či obsazených bank, poukazuje bezpečnostní analytik Peter Bergen v komentáři pro server CNN. Profesor z Arizonské státní univerzity konstatuje, že dnes tento samozvaný chalífát fyzicky zmizel, a přesto se uplynulou neděli projevil pokračující vliv jeho ideologie, když při jednom z nejhorších teroristických útoků po 11. září 2001 zahynulo přes tři sta lidí v kostelech a hotelech na Srí Lance.

Srílanské úřady v úterý obvinily z útoku místní islamistickou skupinu Tauhíd džamáate, připomíná odborník. Odkazuje zároveň na prohlášení premiéra země Ranila Wickremesinghea, podle něhož útok takových rozměrů nemohl mít pouze lokální kořeny a někteří do něj zapletení teroristé pocházeli z ciziny a měli zahraniční konexe.  

Nejmenovaný americký představitel také televizi CNN sdělil, že skupinu, která za útokem stála, inspiroval právě IS, podotýká Bergen. Dodává, že podle informací zmíněné televize měl jeden zadržený příslušník IS přiznat indickým vyšetřovatelům, že cvičil srílanské militanty napojené na Tauhíd džamáate.

"Útoky (na Srí Lance) děsivě připomínají, že ideologie IS, která přistupuje k stoupencům jiných náboženství a muslimům, kteří nevyznávají jeho sunnitský extremistický program, jako k bezvěrcům, nezmizela se ztrátou jeho chalífátu," píše profesor. Doplňuje, že tato ideologie posvěcuje útoky na křesťany na jejich svatých místech, jak ukázal lednový útok na kostel na Filipínách, při němž zahynulo 20 věřících.

Loni v květnu IS zaútočil na tři kostely v Indonésii, zabil 12 lidí a zranil mnoho dalších, v roce 2017 pak při útoku IS na dva kostely v Egyptě zahynulo 49 účastníků mší, připomíná expert. Dodává, že v neděli jsme na Srí Lance viděli opětovný projev smrtící ideologie uvedené organizace.

Paralela s Avlakím

IS se k nedělním útokům přihlásil v úterý prostřednictvím své zpravodajské platformy Amaq, ale nepodal jediný důkaz o svém přímém zapojení, konstatuje analytik. Zdůrazňuje však, že pro oběti a jejich rodiny není příliš důležité, zda se na masakru přímo podíleli členové organizace, nebo jej inspirovala pouze ideologie IS.

"Je jasné, že zničení fyzického chalífátu IS nezničilo myšlenky IS, které nadále inspirují militanty po celém světě," píše Bergen. Připomíná, že Spojené státy si prožily podobnou zkušenost s ideologií Anvára al-Avlakího, v USA narozeného klerika, který se stal vůdcem jemenské odnože organizace al-Káida na Arabském poloostrově.

Avlakího zabil v roce 2011 úder amerického dronu v Jemenu, ale i poté nadále rezonovala jeho myšlenka, že násilí páchané v božím jménu je nezbytné, uvádí profesor. Odkazuje na závěry výzkumné organizace New America, podle kterých Alvakího videa po jeho smrti ovlivnila více než 80 amerických teroristů.

Co dál?

Na násilí, které je často podněcováno nenávistnou propagandou na internetu, neexistuje jednoduchá odpověď, zdůrazňuje odborník. Jednu cestu spatřuje v tlaku na sociální sítě, aby odstraňovaly v co nejvyšší možné míře propagandu násilných extremistů, jakými jsou Avlakí či IS.

"To není jednoduchý úkol, když zvážíte, že na YouTube je každou minutu nahráno 400 hodin materiálu," varuje analytik. Připouští, že sociální sítě jsou dnes přece jen proaktivnější, pokud jde o odstraňování obsahu podněcujícího k násilí.

Facebook například oznámil, že do konce roku plánuje nabrat 20 tisíc kontrolorů obsahu, připomíná Bergen. Dodává však, že lze učinit více, třeba zapojit učenlivé algoritmy a umělou inteligenci do mazání příspěvků, které mají podporovat násilí.           

Je také úkolem pro politiky po celém světě, aby si uvědomili, že klíčovou součástí jejich práce by mělo být snižování náboženského napětí, nikoliv jeho rozdmýchávání, deklaruje závěrem profesor.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus srí lanka teroristické útoky na Srí Lance exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy