Za útoky na Srí Lance stojí klerik Zahrán Haším, objevily se o něm první informace

K nedělním atentátům na kostely a hotely na Srí Lance se dnes přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Na podporu svého tvrzení později zveřejnila záběry, na kterých jsou podle ní pachatelé atentátů přísahající věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu. Vůdcem skupiny a strůjcem útoků je podle srílanských úřadů radikální místní duchovní Zahrán Haším. Policie v souvislosti s krveprolitím zadržela 40 lidí. Na místě působí i mezinárodní tým specialistů, který vede český policista působící v Interpolu jako expert na terorismus, uvedl na twitteru český policejní prezident Jan Švejdar.

Totožnost policisty policejní prezidium nechce zveřejnit, aby neohrozilo jeho bezpečnost, řekla ČTK mluvčí české policie Kateřina Rendlová.

Klerik je znám výzvami k násilí, podporou IS a plamennými projevy, které zveřejňuje na sociálních sítích. Zahrán Haším stojí v čele dosud málo známé islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate, označované zkratkou NTJ.

Na internetu se začaly objevovat nepotvrzené informace z Hašímova života, jejich autor se označuje za jeho blízkého přítele. Haším se údajně narodil ve městě Kathankudy v okrese Batticaloa, který se nachází na východě ostrova. V tomto městě, kde muslimové tvoří většinu obyvatelstva, teroristé v neděli zaútočili na evangelický kostel.

Společně s bratrem Zainím pochází Haším z chudých poměrů a v Kathankudy začal navštěvovat náboženskou školu, takzvanou madrasu. Stále častěji se ale dostával do sporu s přednášejícími a snažil se na svou stranu dostat i další studenty. Nakonec byl ze školy vyloučen. Poté, co opustil madrasu, začal sám kázat a mezi mladými muslimy si získal uznání i svou vynikající arabštinou.

Stále více se začal přiklánět k salafismu, což je směr islámu, který se snaží toto náboženství očistit od cizorodých, zejména západních vlivů a ve své radikální podobě směřuje k potlačení práv a svobod nemuslimů. Hlásí se k němu i mnoho pachatelů teroristických útoků z minulosti. Kvůli tomu se Haším ve zlém rozešel se srílanskou odnoží nadnárodní organizace Tauhíd džamáate a založil novou srílanskou organizaci národní Tauhíd džamáate (NTJ), kterou srílanské úřady viní z nedělních masakrů. Této skupině se přisuzují i loňské útoky, při nichž byly poškozeny buddhistické sochy.

Před třemi lety se podle některých zpráv dostal do konfliktu s věřícími z jedné z mešit v Kathankudy a poté, co se o něj začala zajímat policie, uprchl na Maledivy.

Na internetu se objevily záběry, na kterých pachatelé atentátů přísahají věrnost abú Bakrovi Bagdádímu, vůdci Islámského státu (IS), který se k útokům přihlásil. Skupinu osmi mužů vede právě Haším, který je znám výzvami k násilí, podporou IS a plamennými projevy, které zveřejňuje na sociálních sítích. Zatím se rozcházejí zprávy o tom, kde samotný Haším zaútočil.

Podle CNN Haším plánoval počátkem dubna rovněž zaútočit na úřad indického velvyslance v Kolombu.

Související

Více souvisejících

srí lanka exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019) teroristické útoky na Srí Lance Zahrán Haším (terorista)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy