Co vede teroristy k zabíjení nevinných? Profesor vyvrací zažitý mýtus

Srílanský ministr obrany Ruwan Wijewardene ve středu prohlásil, že většinu teroristů, kteří minulou neděli zabili více než tři sta padesát lidí v kostelích a hotelích v Srí Lance, tvořili vzdělaní a ze střední či vyšší střední třídy pocházející jedinci, konstatuje bezpečnostní analytik Peter Bergen. Profesor z Arizonské státní univerzity v komentáři pro server CNN dodává, že pachatelé měli být finančně nezávislí a jejich rodiny dobře zabezpečené.

Jednoduchá odpověď neexistuje

Zdroj blízký vyšetřování americké televizi CNN sdělil, že dva sebevražední atentátníci byli synové bohatého srílanského obchodníka Mohameda Ibrahíma, poukazuje profesor. Doplňuje, že toto jde proti představě, kterou mnoho lidí o sebevražedných atentátnících chová.

"Koneckonců, proč by se vzdělaní lidé z vyšší střední třídy se zdánlivě vším potřebným k životu vyhodili do vzduchu a zabili tolik nevinných?" parafrázuje Bergen tradiční myšlenku. Odpověď na otázku, co vede konkrétní osoby k tomuto těžkému rozhodnutí, není podle něj jednoduchá, podobně jako neexistuje jednotný model radikalizace jedinců až do bodu, kdy se rozhodnou zabíjet a zemřít při tom.

V případě sunnitských militantů takové rozhodnutí zřejmě usnadňuje jejich víra v násilnou džihádistickou ideologii, která je často ze své povahy sektářská a nabádá k zabíjení "bezvěrců", připomíná analytik. Dodává, že toto se často kombinuje s přesvědčením sunnitských muslimů, že je na ně útočeno a musí se pomstít.

Svou roli hraje i dynamika v rámci skupiny, míní odborník. Odkazuje na experta na terorismus Marca Sagemana, který prozkoumal životopisy 172 sunnitských teroristů a zjistil, že přátelé a rodinní příslušníci se k džihádistickým skupinám často přidávají společně - na útocích z 11. září 2001 se například podílely tři dvojice saúdskoarabských bratrů a podobnou dynamiku lze sledovat u dvou bratrů, kteří patřili mezi sebevražedné atentátníky na Srí Lance.

"Ve skutečnosti experti na terorismus dlouho vědí, že terorismus je často měšťácká záležitost," pokračuje profesor. Připouští, že velké povstalecké skupiny, které často praktikují terorismus, jako například Tálibán, verbují desítky tisíc "pěšáků" pocházejících většinou z chudých poměrů a vyplácejí jim měsíční mzdu, což je také důvod, proč Tálibán patří k největším drogovým kartelům světa: potřebuje finance na velký objem měsíčních žoldů.

Čistě teroristické skupiny proti tomu tvoří skutečně přesvědčení jedinci, kteří tak činí dobrovolně a obecně nedostávají zaplaceno, vysvětluje Bergen. Připomíná, že někteří z nejznámějších teroristů v moderní éře patřili k nejbohatším lidem planety.¨

Boháči a vzdělanci

Usáma bin Ládin byl synem saúdskoarabského stavebního magnáta, jeho nástupce v čele al-Káidy, Ajmán Zavahrí je zase chirurgem z prominentní egyptské rodiny, zatímco Umar Farúk      Abdul Mutalláb, který se pokusil odpálit na Štědrý den roku 2009 v civilním letadle nad Detroitem, je synem bohatého nigerijského bankéře a v době, kdy se pokusil odpálit za pomoci bomby ukryté ve spodním prádle, chodil na londýnskou University College, jednu z nejprestižnějších univerzit světa, uvádí analytik. Dodává, že na jeho sebevražednou misi ho vyslal Anvár al-Avlakí, v USA narozený syn jemenského ministra, který byl doktorandem na Univerzitě Goerge Washington, než se přidal k al-Káidě v Jemenu.

Také známý terorista z Islámského státu "Džihádista John", neboli Mohammed Emwazi, který v roce 2014 uřízl hlavu americkému novináři Jamesi Foleymu pocházel ze zajištěné rodiny, vyrůstal v západním Londýně a získal univerzitní diplom softwarového inženýra, konstatuje expert. Poukazuje, že i jedna z hlavních postav útoků z 11. září 2001, Mohamed Atta, byl synem egyptského právníka a doktorandem na univerzitě v Německu.

"Těch příkladů je mnohem více, ale pointa je zřejmá," píše Bergen. Skutečnost, že povstalecké skupiny často verbují chudé a nezaměstnané by podle něj mohla naznačovat, že efektivním protiopatřením by mohlo být zvýšení zaměstnanosti mladých v zemích, jako je Afghánistán. Tato politická reakce však nebude fungovat v případě džihádistických, ideologicky motivovaných teroristů ze střední třídy, varuje odborník.

Nejlepší reakcí na tento typ teroristů je využití renomovaných islámských kleriků, aby jim jejich myšlenky vyvrátili, domnívá se profesor. Za další možnost označuje pomoc zběhů od džihádistických skupin, kteří mohou svým souvěrcům vysvětlit, že zabíjení nevinných lidí nevytvoří islámskou utopii, po které džihádisté touží.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus teroristické útoky na Srí Lance Al-Káida Islámský stát (IS) srí lanka

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 23 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy