Masakr na Srí Lance je nejkrvavějším teroristickým útokem od 11. září 2001. Oba teroristické útoky mají něco společného. Spáchali je lidé, jejichž radikální názory vycházejí z velmi přísného směru islámského myšlení, známého jako wahhábismus, šířeného z Saúdské Arábie.
Za strůjce útoků, které vedly k smrti 359 lidí, je považován Zahrán Haším, vůdce dosud málo známé islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate. Sám měl vést sebevražedný útok na jeden z hotelů, při kterém přišel o život.
Haším byl dlouhodobě znám v muslimských kruzích na Srí Lance, zvláště pak v převážně muslimském srílanském městě Kathankudy jako velmi radikální kazatel. Právě v tomto městě se měl narodit a navštěvovat místní náboženskou školu, tzv. madrasu.
Madrasy spolu s mešitami začaly ve městě vznikat kolem roku 1980 prostřednictvím peněz věnovaných Saúdskou Arábií. V ropném království vládne velmi přísný směr islámu zvaný wahhábismus, který prostřednictvím svých finančních investic do náboženských infrastruktur šíří Saúdská Arábie po celém světě.
Haším se v roce 2006 přidal k mešitě, ve které získal místo v jejím řídícím výboru. Jeho ultrakonzervativní názory, např. co se týče oblékání žen, kterým zakazoval nosit náramky a řetízky , byly však příliš radikální i na jeho kolegy z mešity. Podle agentury Reuters o něm mluví jako „ černé ovci“, „velmi úzkoprsém jedinci, který vždy způsoboval nějaké potíže“, ke kterému přistupovali jako ke „zkaženému dítěti“. Haším neposlouchal své kolegy, chtěl být nezávislý a tak vzteky odešel, když mu výbor zakázal v roce 2009 kázat.
Podle lidí, kteří jej znali, Haším měl důkladné znalosti Koránu – který však interpretoval poměrně svévolně – a arabštiny a byl poměrně zručným kazatelem. Brzy si získal pozornost na internetu, kde horlivě útočil na súfie, přívržence mystického typu islámu, které ultrakonzervativní muslimové považují za rouhače a heretiky.
Súfiové měli s wahhábistickým růstem radikálního islámu problémy ještě před Hašímem a jeho plamennými projevy. V roce 2004 došlo k granátovému útoku na súfijsou mešitu a v roce 2006 bylo několik domů súfiů zapáleno. Sahlan Khalil Rahman, tajemník kartelu dohlížejícího na skupinu súfijských mešit, sdělil agentuře Reuters, že je zcela přesvědčen, že za tím stáli wahhábisté, kteří získali v městě popularitu díky financím ze Saúdské Arábie. Dle něj se jednalo o snahu přeměnit „súfie na wahhábisty skrze terorismus.“
Podle srílanského zpravodajského serveru Colombo Telegraphv wahhábisté nenechali súfijské oběti těchto útoků ani pohřbít podle islámských zvyků, protože je považovali za heretiky, kteří si nic takového nezaslouží. Jeden mrtvý byl dokonce exhumován a pohřben mimo Kathankudu.
Haším se přidal útokům na súfie. Začal pořádat shromáždění před jejich mešitami, kde na ně pořvával nadávky megafonem a rušil je v jejich modlitbách. Súfiové si na něj opakovaně stěžovali, zvláště potě, co utvořil vlastní mešitu, u policejních a později i státních autorit, avšak bez úspěchu.
V roce 2017 však Haším donutil policii zakročil. Během jednoho násilného shromáždění před súfijskou mešitou jeho příznivci donesli meče. Došlo k potyčce, při které byl jeden muž zraněn. Policie zatkla několik lidí s ním spojeným, včetně jeho otce a bratra. Haším se ukryl.
List New York Times uvádí, že ačkoliv řada islámských organizací v Kathankudě odsuzují jeho čin, stále souhlasí s jeho nenávistivým názorem na súfie. „Tito lidé, to je není islám,“ říká např. M.L.M. Nassar, člen Svazu mešit a muslimských institucí Kathankudy. „Je to deviace."
Šířící se ideologie wahhábismu
Wahhábismus je nyní díky finanční a institucionální podpoře Saúdské Arábie rozšířen po celém světě. Např. česká novinářka známá svými články o džihádistických nevěstách Islámského státu, Markéta Kutilová v rozhovoru pro Český rozhlas v roce 2017 uvedla, že jí překvapila proměna Zanzibaru (ostrov v Tanzanii), kde před deseti lety nebylo obvyklé zahalování žen, zatímco nyní jsou výjimkou ty ženy, které jsou nezahalené. Kutilová tento obrat země k větší náboženskosti připisuje právě Saúdské Arábii.
Šíření wahhábismu v zemích, kde islám poměrně pokojně koexistoval s ostatními náboženstvími, jakou jsou země v Jižní a východní Asii, vede k sílícímu náboženskému napětí v těchto oblastech. Podle australského zpravodajský webu news.com.au četné instituce podporované Saúdskou Arábií stojí za „produkcí“ agresivních a násilných islamistických organizací jako je např. Fronta islámské obrany utvořená na podle vzoru saúdské náboženské policie. Radikalizované muslimské komunity též stáli za odsouzením křesťanského guvernéra za urážku islámu.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Srí Lanka těžce doplácí na velikonoční teror, turisté se ostrovu vyhýbají
Policie zatkla možného útočníka ze Srí Lanky
teroristické útoky na Srí Lance , Terorismus , Zahrán Haším (terorista) , Saúdská Arábie
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek