Budou se útoky na Srí Lance opakovat? Muslimové z rodného města strůjce útoků vyjadřují znepokojivé názory

Masakr na Srí Lance je nejkrvavějším teroristickým útokem od 11. září 2001. Oba teroristické útoky mají něco společného. Spáchali je lidé, jejichž radikální názory vycházejí z velmi přísného směru islámského myšlení, známého jako wahhábismus, šířeného z Saúdské Arábie.

Za strůjce útoků, které vedly k smrti 359 lidí, je považován Zahrán Haším, vůdce dosud málo známé islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate. Sám měl vést sebevražedný útok na jeden z hotelů, při kterém přišel o život.

Haším byl dlouhodobě znám v muslimských kruzích na Srí Lance, zvláště pak v převážně muslimském srílanském městě Kathankudy jako velmi radikální kazatel. Právě v tomto městě se měl narodit a navštěvovat místní náboženskou školu, tzv. madrasu.

Madrasy spolu s mešitami začaly ve městě vznikat kolem roku 1980 prostřednictvím peněz věnovaných Saúdskou Arábií. V ropném království vládne velmi přísný směr islámu zvaný wahhábismus, který prostřednictvím svých finančních investic do náboženských infrastruktur šíří Saúdská Arábie po celém světě.

Haším se v roce 2006 přidal k mešitě, ve které získal místo v jejím řídícím výboru. Jeho ultrakonzervativní názory, např. co se týče oblékání žen, kterým zakazoval nosit náramky a řetízky , byly však příliš radikální i na jeho kolegy z mešity. Podle agentury Reuters o něm mluví jako „ černé ovci“, „velmi úzkoprsém jedinci, který vždy způsoboval nějaké potíže“, ke kterému přistupovali jako ke „zkaženému dítěti“. Haším neposlouchal své kolegy, chtěl být nezávislý a tak vzteky odešel, když mu výbor zakázal v roce 2009 kázat.

Podle lidí, kteří jej znali, Haším měl důkladné znalosti Koránu – který však interpretoval poměrně svévolně – a arabštiny a byl poměrně zručným kazatelem. Brzy si získal pozornost na internetu, kde horlivě útočil na súfie, přívržence mystického typu islámu, které ultrakonzervativní muslimové považují za rouhače a heretiky.

Súfiové měli s wahhábistickým růstem radikálního islámu problémy ještě před Hašímem a jeho plamennými projevy. V roce 2004 došlo k granátovému útoku na súfijsou mešitu a v roce 2006 bylo několik domů súfiů zapáleno. Sahlan Khalil Rahman, tajemník kartelu dohlížejícího na skupinu súfijských mešit, sdělil agentuře Reuters, že je zcela přesvědčen, že za tím stáli wahhábisté, kteří získali v městě popularitu díky financím ze Saúdské Arábie. Dle něj se jednalo o snahu přeměnit „súfie na wahhábisty skrze terorismus.“

Podle srílanského zpravodajského serveru Colombo Telegraphv wahhábisté nenechali súfijské oběti těchto útoků ani pohřbít podle islámských zvyků, protože je považovali za heretiky, kteří si nic takového nezaslouží. Jeden mrtvý byl dokonce exhumován a pohřben mimo Kathankudu.

Haším se přidal útokům na súfie. Začal pořádat shromáždění před jejich mešitami, kde na ně pořvával nadávky megafonem a rušil je v jejich modlitbách. Súfiové si na něj opakovaně stěžovali, zvláště potě, co utvořil vlastní mešitu, u policejních a později i státních autorit, avšak bez úspěchu.

V roce 2017 však Haším donutil policii zakročil. Během jednoho násilného shromáždění před súfijskou mešitou jeho příznivci donesli meče. Došlo k potyčce, při které byl jeden muž zraněn. Policie zatkla několik lidí s ním spojeným, včetně jeho otce a bratra. Haším se ukryl.

List New York Times uvádí, že ačkoliv řada islámských organizací v Kathankudě odsuzují jeho čin, stále souhlasí s jeho nenávistivým názorem na súfie. „Tito lidé, to je není islám,“ říká např. M.L.M. Nassar, člen Svazu mešit a muslimských institucí Kathankudy. „Je to deviace."

Šířící se ideologie wahhábismu

Wahhábismus je nyní díky finanční a institucionální podpoře Saúdské Arábie rozšířen po celém světě. Např. česká novinářka známá svými články o džihádistických nevěstách Islámského státu, Markéta Kutilová v rozhovoru pro Český rozhlas v roce 2017 uvedla, že jí překvapila proměna Zanzibaru (ostrov v Tanzanii), kde před deseti lety nebylo obvyklé zahalování žen, zatímco nyní jsou výjimkou ty ženy, které jsou nezahalené. Kutilová tento obrat země k větší náboženskosti připisuje právě Saúdské Arábii.

Šíření wahhábismu v zemích, kde islám poměrně pokojně koexistoval s ostatními náboženstvími, jakou jsou země v Jižní a východní Asii, vede k sílícímu náboženskému napětí v těchto oblastech. Podle australského zpravodajský webu news.com.au četné instituce podporované Saúdskou Arábií stojí za „produkcí“ agresivních a násilných islamistických organizací jako je např. Fronta islámské obrany utvořená na podle vzoru saúdské náboženské policie. Radikalizované muslimské komunity též stáli za odsouzením křesťanského guvernéra za urážku islámu.

Související

exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019) - kamera zachytila jednoho ze sebevražedných útočníků

Policie zatkla možného útočníka ze Srí Lanky

Zatčení Srílančana podezřelého z účasti na velikonočních útocích na Srí Lance dnes oznámila mezinárodní policejní organizace Interpol. Podle srílanské policie byl zadržen v Saúdské Arábii a vydán na Srí Lanku, informovala agentura AFP. Při útocích ve třech kostelech a třech hotelech tohoto ostrovního státu přišlo o život přes 250 lidí.

Více souvisejících

teroristické útoky na Srí Lance Terorismus Zahrán Haším (terorista) Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy