Masakr na Srí Lance je nejkrvavějším teroristickým útokem od 11. září 2001. Oba teroristické útoky mají něco společného. Spáchali je lidé, jejichž radikální názory vycházejí z velmi přísného směru islámského myšlení, známého jako wahhábismus, šířeného z Saúdské Arábie.
Za strůjce útoků, které vedly k smrti 359 lidí, je považován Zahrán Haším, vůdce dosud málo známé islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate. Sám měl vést sebevražedný útok na jeden z hotelů, při kterém přišel o život.
Haším byl dlouhodobě znám v muslimských kruzích na Srí Lance, zvláště pak v převážně muslimském srílanském městě Kathankudy jako velmi radikální kazatel. Právě v tomto městě se měl narodit a navštěvovat místní náboženskou školu, tzv. madrasu.
Madrasy spolu s mešitami začaly ve městě vznikat kolem roku 1980 prostřednictvím peněz věnovaných Saúdskou Arábií. V ropném království vládne velmi přísný směr islámu zvaný wahhábismus, který prostřednictvím svých finančních investic do náboženských infrastruktur šíří Saúdská Arábie po celém světě.
Haším se v roce 2006 přidal k mešitě, ve které získal místo v jejím řídícím výboru. Jeho ultrakonzervativní názory, např. co se týče oblékání žen, kterým zakazoval nosit náramky a řetízky , byly však příliš radikální i na jeho kolegy z mešity. Podle agentury Reuters o něm mluví jako „ černé ovci“, „velmi úzkoprsém jedinci, který vždy způsoboval nějaké potíže“, ke kterému přistupovali jako ke „zkaženému dítěti“. Haším neposlouchal své kolegy, chtěl být nezávislý a tak vzteky odešel, když mu výbor zakázal v roce 2009 kázat.
Podle lidí, kteří jej znali, Haším měl důkladné znalosti Koránu – který však interpretoval poměrně svévolně – a arabštiny a byl poměrně zručným kazatelem. Brzy si získal pozornost na internetu, kde horlivě útočil na súfie, přívržence mystického typu islámu, které ultrakonzervativní muslimové považují za rouhače a heretiky.
Súfiové měli s wahhábistickým růstem radikálního islámu problémy ještě před Hašímem a jeho plamennými projevy. V roce 2004 došlo k granátovému útoku na súfijsou mešitu a v roce 2006 bylo několik domů súfiů zapáleno. Sahlan Khalil Rahman, tajemník kartelu dohlížejícího na skupinu súfijských mešit, sdělil agentuře Reuters, že je zcela přesvědčen, že za tím stáli wahhábisté, kteří získali v městě popularitu díky financím ze Saúdské Arábie. Dle něj se jednalo o snahu přeměnit „súfie na wahhábisty skrze terorismus.“
Podle srílanského zpravodajského serveru Colombo Telegraphv wahhábisté nenechali súfijské oběti těchto útoků ani pohřbít podle islámských zvyků, protože je považovali za heretiky, kteří si nic takového nezaslouží. Jeden mrtvý byl dokonce exhumován a pohřben mimo Kathankudu.
Haším se přidal útokům na súfie. Začal pořádat shromáždění před jejich mešitami, kde na ně pořvával nadávky megafonem a rušil je v jejich modlitbách. Súfiové si na něj opakovaně stěžovali, zvláště potě, co utvořil vlastní mešitu, u policejních a později i státních autorit, avšak bez úspěchu.
V roce 2017 však Haším donutil policii zakročil. Během jednoho násilného shromáždění před súfijskou mešitou jeho příznivci donesli meče. Došlo k potyčce, při které byl jeden muž zraněn. Policie zatkla několik lidí s ním spojeným, včetně jeho otce a bratra. Haším se ukryl.
List New York Times uvádí, že ačkoliv řada islámských organizací v Kathankudě odsuzují jeho čin, stále souhlasí s jeho nenávistivým názorem na súfie. „Tito lidé, to je není islám,“ říká např. M.L.M. Nassar, člen Svazu mešit a muslimských institucí Kathankudy. „Je to deviace."
Šířící se ideologie wahhábismu
Wahhábismus je nyní díky finanční a institucionální podpoře Saúdské Arábie rozšířen po celém světě. Např. česká novinářka známá svými články o džihádistických nevěstách Islámského státu, Markéta Kutilová v rozhovoru pro Český rozhlas v roce 2017 uvedla, že jí překvapila proměna Zanzibaru (ostrov v Tanzanii), kde před deseti lety nebylo obvyklé zahalování žen, zatímco nyní jsou výjimkou ty ženy, které jsou nezahalené. Kutilová tento obrat země k větší náboženskosti připisuje právě Saúdské Arábii.
Šíření wahhábismu v zemích, kde islám poměrně pokojně koexistoval s ostatními náboženstvími, jakou jsou země v Jižní a východní Asii, vede k sílícímu náboženskému napětí v těchto oblastech. Podle australského zpravodajský webu news.com.au četné instituce podporované Saúdskou Arábií stojí za „produkcí“ agresivních a násilných islamistických organizací jako je např. Fronta islámské obrany utvořená na podle vzoru saúdské náboženské policie. Radikalizované muslimské komunity též stáli za odsouzením křesťanského guvernéra za urážku islámu.
Související
Srí Lanka těžce doplácí na velikonoční teror, turisté se ostrovu vyhýbají
Policie zatkla možného útočníka ze Srí Lanky
teroristické útoky na Srí Lance , Terorismus , Zahrán Haším (terorista) , Saúdská Arábie
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 9 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák