Svět děsí nová syntetická droga. Asie už počítá miliony závislých

Syntetická droga yaba zaplavila asijský Bangladéš. V jedné z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě slouží mimo jiné k udržení růstu. V zemi jsou na ní závislé stovky tisíc lidí, s dealery stát nakládá rezolutním způsobem. O tématu informuje britská BBC.

Stovky tisíc lidí z Bangladéše jsou závislé na droze známé pod jménem yaba. Jde o směs metamfetaminu a kofeinu, která se levně prodává v podobě červených nebo růžových pilulek. V zemi se poprvé objevily v roce 2002 a od té doby jejich produkce, která probíhá především v sousední Barmě, prudce vzrostla.

„Byl jsem vzhůru sedm, klidně i deset dní v kuse. Yabu jsem si bral ráno, odpoledne, večer a znovu v noci. Mohl jsem nepřetržitě pracovat a vůbec nemusel spát,“ popisuje pro BBC Mohamed, který býval na droze závislý. Prvotní pozitiva však brzy překryla negativa a Mohamed nebyl daleko od totálního kolapsu.

Experti přitom poukazují na paradoxní věc. Braní yaby totiž nesouvisí se zájmem lidí se bavit, ale naopak se snahou udržet nastolené pracovní tempo. Bangladéš v současnosti patří k nejrychleji rostoucím ekonomikám, pro udržení růstu je však potřeba adekvátní nasazení, ke kterému droga napomáhá.

Dealeři používají k pašování yaby z Barmy uprchlíky z řad Rohingů, kteří od předminulého roku hromadně utíkají do Bangladéše. Téměř milion jich nyní žije v táborech a dealerům se je daří měnit v pašeráky. Často jde o ženy, které pašují pilulky uvnitř svých vagín.

Podle psychiatryně Ashique Selim zaplnila yaba v Bangladéši, kde není běžně dostupný alkohol, pomyslnou díru na trhu. Pro BBC popsala případ muže, který nechtěl zavánět alkoholem, ale jakmile narazil na yabu, propadl jí.

Odpověď státního aparátu je dost drsná. Podle lidskoprávních organizací bylo během prvních sedmi měsíců loňského roku zastřeleno 300 lidí během vládních protidrogových operací. Existují dokonce podezření, že policie aranžuje falešné přestřelky, při nichž jsou lidé zapletení v drogovém byznysu zastřeleni. Zástupci policie to však odmítají.

Pro Bangladéš však yaba představuje velký problém. Úřady loni zabavily 53 milionů tablet o hodnotě kolem miliardy dolarů. Stát odhaduje počet drogově závislých na čtyři miliony lidí, neziskové organizace však mluví až o sedmi milionech. Třetinu z celkového počtu, ať už je jakýkoliv, údajně tvoří uživatelé yaby.

Související

Německá policie, ilustrační foto

Pizza číslo 40 skrývala tajemství. Zajímalo i německou policii

Německá policie provedla razii v düsseldorfské pizzerii, která měla dost překvapivé opodstatnění. K objednávce jedné z pizz v nabídce restaurace totiž zákazníci dostávali i jiné zboží. Policistům se tak podařilo rozbít drogový gang, který operoval ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. 
Ilustrační fotografie. Analýza

Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku

Organizovaný zločin zůstává silným protivníkem. Italská mafie nadále působí po celém světě, balkánské a postsovětské zločinecké struktury expandují do Evropy. Jednotlivé skupiny se zaměřují na obchod s drogami, praní špinavých peněz či pašování, často využívají korupci a zneužívají migrační krize. Ruská invaze na Ukrajinu narušila spolupráci mezi ruskými a ukrajinskými zločineckými sítěmi, ale pašování a jiné aktivity nadále pokračují

Více souvisejících

Drogy Bangladéš BBC léky

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy