Cyklon Fani udeřil na Indii. Vyvrací stromy a stožáry, evakuováno přes milion lidí

Na východní pobřeží Indie dnes udeřil cyklon Fani, kvůli němuž úřady evakuovaly přes milion lidí. Bouře, kterou doprovází vítr o rychlosti až 200 kilometrů v hodině, vyvracela stromy a lámala stožáry elektrického napětí. Uzavřeny zůstaly školy či úřady, na některých místech nefunguje letecká ani vlaková doprava, informovala média.

Nejhůře zasaženým je stát Urísa, k jehož pobřeží se cyklon dostal dnes ráno místního času (05:20 SELČ). Zvláště z níže položených oblastí v patnácti okresech tohoto státu bylo evakuováno kolem 1,2 milionu lidí, pro které úřady zřídily téměř 4000 nouzových přístřešků, uvedla agentura AP.

Bouře zasáhla i turistické město Púrí, kde stojí přes 850 let starý proslulý chrám Džagannáth. Město musely opustit desetitisíce lidí včetně mnoha zahraničních návštěvníků, které odvážely do bezpečí zvláštní vlaky.

"Škody v Púrí jsou rozsáhlé, byly přerušeny dodávky elektřiny a telefonické spojení," uvedl zvláštní výbor pro humanitární pomoc ve státě Urísa. V pohotovosti jsou podle agentury Reuters lékaři, zdravotníci i humanitární pracovníci. O zraněných či obětech zatím nejsou žádné zprávy.

Latest Video: #Puri Bada Danda, the road famous for the famous Jagannath chariots. #CycloneFani #Fani #Odisha @Outlookindia pic.twitter.com/mENl7fuXaU

— Ruben Banerjee (@Rubenbanerjee) 3. května 2019

Postižen je i sousední stát Bangla (bývalé Západní Bengálsko), kde bylo až do sobotního rána uzavřeno mezinárodní letiště v metropoli Kalkatě.

Po celé Indii bylo zrušeno nejméně 200 vlakových spojů a přerušen byl provoz tří přístavů na východním pobřeží země. Neprůjezdná je také dálnice do Púrí, která je pokryta popadanými stromy a stožáry elektrického vedení.

Bouře, která byla podle agentury AP ve své vrcholné fázi hodnocena nejvyšším stupněm na pětibodové škále, po příchodu na pevninu mírně zeslábla. Podle meteorologů nyní postupuje ze státu Urísa severovýchodním směrem přes stát Bangla směrem k Bangladéši.

V Bangladéši, přes který má bouře přecházet v sobotu, zahájily úřady preventivní evakuaci půlmilionu lidí z pobřežních oblastí, sdělily vládní zdroje. Uzavřeny již byly také přístavy. Humanitární organizace varovaly, že bouří je ohrožen více než milion rohingských uprchlíků ze sousední Barmy, kteří žijí v uprchlických táborech poblíž bangladéšského města Cox'́s Bázár.

Podle agentury AP mohutná bouře Fani ovlivňuje počasí i v tak vzdálených oblastech, jako je Himálaj. Na nejvyšší hoře světa Mount Everestu někteří horolezci se svými výpravami sestupují do nižších táborů kvůli zhoršení počasí a viditelnosti ve vyšších nadmořských výškách. Nepálská vláda vydala varování před hustým sněžením v horách a před deštěm a bouřemi v níže položených regionech. Květen je s ohledem na počasí nejlepším měsícem k výstupu na Mount Everest a na jeho svahu jsou nyní stovky horolezců a jejich průvodců, nosičů a kuchařů, píše agentura AP.

Související

Ilustrační foto

Cyklon Fani zabil 33 lidí, stovky zraněných. Děsivé záběry řádění živlu +VIDEO

Cyklon Fani, který v minulých dnech zasáhl východní Indii a ve slabší formě pak Bangladéš, připravil o střechu nad hlavou stovky tisíc lidí a způsobil miliardové škody. Agentura Reuters dnes oznámila, že v Indii o život přišlo 33 lidí. Vichr, který dosahoval rychlosti až 200 kilometrů za hodinu, strhal střechy domů i sloupy telefonní sítě.
Ilustrační foto

Cyklon Fani zabil 16 lidí. Trhal střechy, část města Purí je srovnána se zemí

Nejméně 16 obětí si už vyžádal cyklon Fani, který v pátek zasáhl východní pobřeží Indie a dnes se přesunul nad Bangladéš, kde podle meteorologů zeslábl. Informovala o tom agentura Reuters. Fani je nejsilnějším cyklonem, který postihl Indii za předchozích pět let, a úřady proto díky včasnému varování meteorologů předem evakuovaly v obou zemích přes dva miliony lidí.

Více souvisejících

cyklon Fani (květen 2019) Indie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy