Cyklon Fani zabil 16 lidí. Trhal střechy, část města Purí je srovnána se zemí

Nejméně 16 obětí si už vyžádal cyklon Fani, který v pátek zasáhl východní pobřeží Indie a dnes se přesunul nad Bangladéš, kde podle meteorologů zeslábl. Informovala o tom agentura Reuters. Fani je nejsilnějším cyklonem, který postihl Indii za předchozích pět let, a úřady proto díky včasnému varování meteorologů předem evakuovaly v obou zemích přes dva miliony lidí.

Cyklon Fani udeřil v Indii v pátek a nejhůře zasáhl stát Urísa. Bouře, kterou provázel vítr až o rychlosti 200 kilometrů za hodinu, zabila v Indii nejméně 12 lidí. Další čtyři životy si zatím vyžádala v Bangladéši, kde úřady předem evakuovaly do bezpečí na 1,2 milionu lidí.

V Bangladéši dnes cyklon sice zeslábl, i tak ale zničil přes 500 domů, zabil nejméně čtyři lidi, včetně dvou dětí, a dalších šest desítek osob utrpělo podle místních úřadů zranění.

@IndiaCoastGuard #Relief & #Rescue team working 4 #HADR at #Odisha shared few photographs of #Puri post #ExtremelySevereCyclonicStorm #FANI made landfall at Odisha Coast yesterday. #CoastGuard Disaster and Relief Team continue to b on ground for #HADR mission @DefenceMinIndia pic.twitter.com/QgXckQjU9Q

— Indian Coast Guard (@IndiaCoastGuard) 4. května 2019

V Indii bouře nejhůře postihla stát Urísa a značné škody způsobila mimo jiné v pobřežním městě Púrí, které je oblíbené turisty zejména kvůli více než 850 let starému chrámu Džagannáth. Vichr odnášel střechy a vyvracel stromy i sloupy elektrického vedení. Město včas opustily desetitisíce lidí, včetně mnoha zahraničních návštěvníků, jež odvážely do bezpečí zvláštní vlaky. Na videozáběrech pořízených indickým námořnictvem jsou vidět rozsáhlé oblasti postižené záplavami.

Stát Urísa, kde popadané stromy na řadě míst ještě blokují silnice a někde jsou stále přerušeny dodávky elektřiny, by měl v pondělí navštívit indický premiér Naréndra Módí. Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že v Indii se už tři týdny konají parlamentní volby, které skončí 19. května.

Oblast Bengálského zálivu bývá ničivými bouřemi zasažena v cyklonové sezoně, která trvá zhruba od dubna do prosince. V roce 1999 připravila bouře v indickém státě Urísa o život na 10.000 lidí. Díky technickému pokroku se daří předpovědi meteorologům nyní určovat přesněji, a proto se na cyklony mohou úřady lépe připravit hromadnými evakuacemi.

Související

Ilustrační foto

Cyklon Fani zabil 33 lidí, stovky zraněných. Děsivé záběry řádění živlu +VIDEO

Cyklon Fani, který v minulých dnech zasáhl východní Indii a ve slabší formě pak Bangladéš, připravil o střechu nad hlavou stovky tisíc lidí a způsobil miliardové škody. Agentura Reuters dnes oznámila, že v Indii o život přišlo 33 lidí. Vichr, který dosahoval rychlosti až 200 kilometrů za hodinu, strhal střechy domů i sloupy telefonní sítě.
Ilustrační foto

Cyklon Fani udeřil na Indii. Vyvrací stromy a stožáry, evakuováno přes milion lidí

Na východní pobřeží Indie dnes udeřil cyklon Fani, kvůli němuž úřady evakuovaly přes milion lidí. Bouře, kterou doprovází vítr o rychlosti až 200 kilometrů v hodině, vyvracela stromy a lámala stožáry elektrického napětí. Uzavřeny zůstaly školy či úřady, na některých místech nefunguje letecká ani vlaková doprava, informovala média.

Více souvisejících

cyklon Fani (květen 2019) Indie Bangladéš Počasí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy