Severokorejská nemoc děsí lékaře. Může se rozšířit po celém světě?

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se schází se světovými státníky včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby ekonomickými problémy stižené zemi otevřel obchodní přístup do dalších zemí. KLDR však trápí i značné potíže lékařské povahy. Rozšířenost tuberkulózy v zemi představuje riziko nejen pro KLDR, ale i pro další země, které by se jí otevřely.

Severní Korea má dle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2018 nejvyšší míru výskytů tuberkulózy na světě – 513 případů na 100 000 lidí. Ještě znepokojivější je, že KLDR má nejvíce případů tuberkulózy rezistentní vůči lékům (MDR-TB). WHO reportuje 5 200 těchto případů.

Ve světovém kontextu je tak KLDR zdrojem 2,2% nových případů MDR-TB. Celkově je míra tuberkulózy dvacet případů MDR-TB na sto tisíc lidí.

Dr. Kee B. Park z Harvard Medical School varuje, že více než 16 000 Severokorejců je infikováno tímto vysoce nebezpečným kmenem tuberkulózy. „Uvidíme výbuch MDR TB,“ varuje Park, podle jehož prognóz zemře do pěti let na tuto nemoc 155 000 až 210 000 Sverokorejců a do roku 2030 by měla stát život až 1 milion občanů KLDR.

Server Daily Ink poukazuje, že severokorejské nemocnice jsou přeplněné lidmi, kteří trpí tuberkulózou. Tyto nemocnice však jsou staré a bez léků a samotní lékaři nevědí, jak léčit nemoc.

Severokorejci tak raději zůstávají doma a snaží se ji léčit prostřednicím medicíny zakoupené na trzích. Tím však pouze přispívají k šíření této vysoce infekční nemoci.

Od roku 1990, kdy pocítila KLDR značné ekonomické problémy, se země potýká s nedostatkem prostředků na zdravotnictví. Tuberkulóza je přitom nemoc, která vyžaduje dlouhodobou zdravotnickou péči od vyškolených lékařů, kteří jsou schopni zajistit náležité braní správných léků. Nesprávné užívání léků vede pouze k tomu, že tuberkulóza začne na ně být odolná.

Nezisková organizace The Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria, která poslala do KLDR 130 miliónu dolarů na eliminaci tuberkulózy a malárie v letech 2010-2017, zastavila poskytování finančních prostředků do země poté, co zažila měsíční zpoždění v odesílání zdravotnického vybavení do Severní Koreje v důsledku mezinárodních sankcí.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení udělilo svolení pro neziskovou organizaci Eugene Bell Foundation, která poskytuje lékařskou péči pacientům s MDR-TB v Severní Koreji, aby poslala pacientům léčebné sety, vybavení delegací a oddělení pacientů do země. Zástupci nadace Eugene Bell navštěvují dvakrát ročně Severní Koreu, aby sledovali pokrok v léčbě pacientů s MDR-TB.

Magazín The National Interest upozorňuje, že tuberkulóza bývá zvláště šířena prostřednictvím migrace, zvláště přes letištní dopravu. V roce 2012 Filipínec, který byl v USA na dočasném pracovním vízu, infikoval 13 lidí.

The National Interest proto varuje, před přílišným otevíráním se obchodním kontaktům USA s KLDR. Mohlo by to totiž nést negativní důsledky v podobě šíření MDR-TB, kterou lze jen obtížně odhalit na letištích. Než tedy USA a jiné státy přistoupí k plnému otevření hranic s KLDR, mělo by být jisté, že tuberkulóza a další nemoci jsou pod dohledem.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Tuberkulóza nemoci

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy