Severokorejská nemoc děsí lékaře. Může se rozšířit po celém světě?

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se schází se světovými státníky včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby ekonomickými problémy stižené zemi otevřel obchodní přístup do dalších zemí. KLDR však trápí i značné potíže lékařské povahy. Rozšířenost tuberkulózy v zemi představuje riziko nejen pro KLDR, ale i pro další země, které by se jí otevřely.

Severní Korea má dle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2018 nejvyšší míru výskytů tuberkulózy na světě – 513 případů na 100 000 lidí. Ještě znepokojivější je, že KLDR má nejvíce případů tuberkulózy rezistentní vůči lékům (MDR-TB). WHO reportuje 5 200 těchto případů.

Ve světovém kontextu je tak KLDR zdrojem 2,2% nových případů MDR-TB. Celkově je míra tuberkulózy dvacet případů MDR-TB na sto tisíc lidí.

Dr. Kee B. Park z Harvard Medical School varuje, že více než 16 000 Severokorejců je infikováno tímto vysoce nebezpečným kmenem tuberkulózy. „Uvidíme výbuch MDR TB,“ varuje Park, podle jehož prognóz zemře do pěti let na tuto nemoc 155 000 až 210 000 Sverokorejců a do roku 2030 by měla stát život až 1 milion občanů KLDR.

Server Daily Ink poukazuje, že severokorejské nemocnice jsou přeplněné lidmi, kteří trpí tuberkulózou. Tyto nemocnice však jsou staré a bez léků a samotní lékaři nevědí, jak léčit nemoc.

Severokorejci tak raději zůstávají doma a snaží se ji léčit prostřednicím medicíny zakoupené na trzích. Tím však pouze přispívají k šíření této vysoce infekční nemoci.

Od roku 1990, kdy pocítila KLDR značné ekonomické problémy, se země potýká s nedostatkem prostředků na zdravotnictví. Tuberkulóza je přitom nemoc, která vyžaduje dlouhodobou zdravotnickou péči od vyškolených lékařů, kteří jsou schopni zajistit náležité braní správných léků. Nesprávné užívání léků vede pouze k tomu, že tuberkulóza začne na ně být odolná.

Nezisková organizace The Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria, která poslala do KLDR 130 miliónu dolarů na eliminaci tuberkulózy a malárie v letech 2010-2017, zastavila poskytování finančních prostředků do země poté, co zažila měsíční zpoždění v odesílání zdravotnického vybavení do Severní Koreje v důsledku mezinárodních sankcí.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení udělilo svolení pro neziskovou organizaci Eugene Bell Foundation, která poskytuje lékařskou péči pacientům s MDR-TB v Severní Koreji, aby poslala pacientům léčebné sety, vybavení delegací a oddělení pacientů do země. Zástupci nadace Eugene Bell navštěvují dvakrát ročně Severní Koreu, aby sledovali pokrok v léčbě pacientů s MDR-TB.

Magazín The National Interest upozorňuje, že tuberkulóza bývá zvláště šířena prostřednictvím migrace, zvláště přes letištní dopravu. V roce 2012 Filipínec, který byl v USA na dočasném pracovním vízu, infikoval 13 lidí.

The National Interest proto varuje, před přílišným otevíráním se obchodním kontaktům USA s KLDR. Mohlo by to totiž nést negativní důsledky v podobě šíření MDR-TB, kterou lze jen obtížně odhalit na letištích. Než tedy USA a jiné státy přistoupí k plnému otevření hranic s KLDR, mělo by být jisté, že tuberkulóza a další nemoci jsou pod dohledem.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Tuberkulóza nemoci

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy