25 milionů ohrožených, 250 000 mrtvých. KLDR má k dispozici přehlíženou, ničivou zbraň

KLDR opětovně vzbudila celosvětovou pozornost svými testy balistických raket krátkého doletu. Poněkud stranou zůstal test severokorejského dělostřelectva. Podle magazínu The National Interest to přitom představuje větší bezpečnostní hrozbu pro Jižní Koreu než balistické rakety.

Severní Korea uskutečnila test balistické rakety v sobotu 4. května. Raketa letěla 70-240 kilometrů, než se zřítily do východních vod Korejského poloostrova, uvedl jihokorejský spojený vojenský štáb. Na akci měl dohlížet sám severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Americký ministr Mike Pompeo v neděli v rozhovoru pro zpravodajskou stanici ABC News uvedl, že nepovažuje raketové testy KLDR za velkou hrozbu. Podle něj díky svému relativně krátkému doletu nepředstavují „hrozbu pro Spojené státy nebo Jižní Koreu nebo Japonsko.“

Kim Čong-un v sobotu však dohlížel ještě na jeden test, který podle magazínu The National Interest už hrozbu pro Jižní Koreu představuje. KLDR zkoušela projektily zahrnující dva typy velkokapacitních raketových systémů. Jednalo se o raketový dělostřelecký systém M1991 ráže 240mm a KN-09 ráže 300 mm.

Ty představují nejnovější raketové systém severokorejského dělostřelectvo. KLDR má asi 13 000 dělostřeleckých děl. Nejpočetnější jsou kanony třídy Koksan ráže 170 mm, které mají dolet asi 60 kilometrů. KN.09 má mít dolet až 188 až 198 km.

Dělostřelectvo KLDR je v dosahu metropolitní oblasti Velkého Soulu, která začíná asi 40 kilometrů od demilitarizované zóny oddělující obě Koreje. V metropolitní oblasti Velkého Soulu žije asi 10 milionů lidí a dalších 15 milionů žije mimo metropolitní oblast. Z důvodu hrozby, kterou děla představují pro hlavní město Jižní Koreje, země připravila podzemní úkryty pro celé obyvatelstvo Soulu.

„ Ačkoliv rozšiřující se rozsah severokorejských balistických raket je znepokojivý, vážná, důvěryhodná hrozba 25 miliónům občanům [Korejské republiky] a asi 150 000 americkým občanům žijícím v [metropolitní oblasti Velkého Soulu] taktéž pochází od jejího dělostřelectva dlouhého dosahu,“ uvedl v březnu 2018 před senátním výborem americký generál Vincent Brooks, velitel amerických sil v Koreji. „Severní Korea nasadila nejméně tři dělostřelecké systémy schopné dosáhnout cílů v [metropolitní oblasti Velkého Soulu] s prakticky žádným varováním.“

„Dokonce i bez použití nukleárních zbraní má Severní Korea schopnost uvolnit devastující úroveň násilí proti významné části obyvatelstva Korejské republiky prostřednictvím nějaké kombinace konvenčního dělostřelectva a případně chemické munice," uvádí zpráva respektovaného bezpečnostního think-tanku Rand Corporation z ledna 2019. KLDR by prostřednictvím svého dělostřelectva mohla způsobit smrt asi 250 000 lidí, uvádí Rand Corporation s odkazem na odhady amerického ministerstva obrany.

Ačkoliv Pompeo bagatelizuje hrozbu severokorejských balistických raket krátkého dosahu, jihokorejští experti se na ně dívají s mnohem větším znepokojením. Pro server Defense News uvedli, že KLDR pravděpodobně použila rakety, které ve svém designu vycházely z koncepce ruských raket Iskander. Ty jsou schopné složitého manévrování během boje, čímž se dokáže vyhnout protibalistickým střelám. Takové rakety by mohly proniknout jihokorejskou obranou.

S odhadovaným doletem 500 kilometrů je raketa je potenciálně schopna vést údery ve všech oblastech Jižní Koreje, včetně klíčových amerických vojenských zařízení,“ uvedl Kim Dong-yub, analytik Institutu Dálného východu na univerzitě v Kyungnamu. Hlavní velitelství americké armády sídlí v Pchjongtcheku, 70 kilometrů jižně od hlavního města Soulu.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Rakety Jižní Korea

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy