KLDR opětovně vzbudila celosvětovou pozornost svými testy balistických raket krátkého doletu. Poněkud stranou zůstal test severokorejského dělostřelectva. Podle magazínu The National Interest to přitom představuje větší bezpečnostní hrozbu pro Jižní Koreu než balistické rakety.
Severní Korea uskutečnila test balistické rakety v sobotu 4. května. Raketa letěla 70-240 kilometrů, než se zřítily do východních vod Korejského poloostrova, uvedl jihokorejský spojený vojenský štáb. Na akci měl dohlížet sám severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Americký ministr Mike Pompeo v neděli v rozhovoru pro zpravodajskou stanici ABC News uvedl, že nepovažuje raketové testy KLDR za velkou hrozbu. Podle něj díky svému relativně krátkému doletu nepředstavují „hrozbu pro Spojené státy nebo Jižní Koreu nebo Japonsko.“
Kim Čong-un v sobotu však dohlížel ještě na jeden test, který podle magazínu The National Interest už hrozbu pro Jižní Koreu představuje. KLDR zkoušela projektily zahrnující dva typy velkokapacitních raketových systémů. Jednalo se o raketový dělostřelecký systém M1991 ráže 240mm a KN-09 ráže 300 mm.
Ty představují nejnovější raketové systém severokorejského dělostřelectvo. KLDR má asi 13 000 dělostřeleckých děl. Nejpočetnější jsou kanony třídy Koksan ráže 170 mm, které mají dolet asi 60 kilometrů. KN.09 má mít dolet až 188 až 198 km.
Dělostřelectvo KLDR je v dosahu metropolitní oblasti Velkého Soulu, která začíná asi 40 kilometrů od demilitarizované zóny oddělující obě Koreje. V metropolitní oblasti Velkého Soulu žije asi 10 milionů lidí a dalších 15 milionů žije mimo metropolitní oblast. Z důvodu hrozby, kterou děla představují pro hlavní město Jižní Koreje, země připravila podzemní úkryty pro celé obyvatelstvo Soulu.
„ Ačkoliv rozšiřující se rozsah severokorejských balistických raket je znepokojivý, vážná, důvěryhodná hrozba 25 miliónům občanům [Korejské republiky] a asi 150 000 americkým občanům žijícím v [metropolitní oblasti Velkého Soulu] taktéž pochází od jejího dělostřelectva dlouhého dosahu,“ uvedl v březnu 2018 před senátním výborem americký generál Vincent Brooks, velitel amerických sil v Koreji. „Severní Korea nasadila nejméně tři dělostřelecké systémy schopné dosáhnout cílů v [metropolitní oblasti Velkého Soulu] s prakticky žádným varováním.“
„Dokonce i bez použití nukleárních zbraní má Severní Korea schopnost uvolnit devastující úroveň násilí proti významné části obyvatelstva Korejské republiky prostřednictvím nějaké kombinace konvenčního dělostřelectva a případně chemické munice," uvádí zpráva respektovaného bezpečnostního think-tanku Rand Corporation z ledna 2019. KLDR by prostřednictvím svého dělostřelectva mohla způsobit smrt asi 250 000 lidí, uvádí Rand Corporation s odkazem na odhady amerického ministerstva obrany.
Ačkoliv Pompeo bagatelizuje hrozbu severokorejských balistických raket krátkého dosahu, jihokorejští experti se na ně dívají s mnohem větším znepokojením. Pro server Defense News uvedli, že KLDR pravděpodobně použila rakety, které ve svém designu vycházely z koncepce ruských raket Iskander. Ty jsou schopné složitého manévrování během boje, čímž se dokáže vyhnout protibalistickým střelám. Takové rakety by mohly proniknout jihokorejskou obranou.
S odhadovaným doletem 500 kilometrů je raketa je potenciálně schopna vést údery ve všech oblastech Jižní Koreje, včetně klíčových amerických vojenských zařízení,“ uvedl Kim Dong-yub, analytik Institutu Dálného východu na univerzitě v Kyungnamu. Hlavní velitelství americké armády sídlí v Pchjongtcheku, 70 kilometrů jižně od hlavního města Soulu.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Severní Korea (KLDR) , Rakety , Jižní Korea
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek