Čína soudí exšéfa Interpolu. Přiznal se k úplatkářství, způsobil mnohamilionou škodu

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej dnes během soudního slyšení přiznal, že bral úplatky. Prokuratura je vyčíslila na 14,5 milionu jüanů (asi 47,8 milionu korun). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Proces se koná ve městě Tchien-ťin na severu Číny. Meung zmizel loni v září, když z Francie, kde Interpol sídlí, odjel do Číny. O jeho zadržení čínské úřady informovaly na počátku října. Soud v případě rozhodne později, napsal čínský vládní list People's Daily.

Mengovo zmizení, které ohlásila loni v září ve Francii jeho manželka, vyvolalo velký rozruch. Čínské ministerstvo státní bezpečnosti po dlouhém mlčení začátkem října oznámilo, že Meng přijímal úplatky, a proto byl během své návštěvy Číny zadržen. Mengova choť, která získala společně se svými dvěma dětmi na počátku května ve Francii azyl, tvrdí, že proces je politicky motivován.

Disciplinární komise čínské komunistické strany v březnu uvedla, že Meng byl z komunistické strany vyloučen a že jeho případ byl předán orgánům činným v trestním řízení. Podle disciplinární komise Meng "svévolně a okázale utrácel státní prostředky, aby umožnil své rodině luxusní životní styl".

Komise rovněž bez bližších podrobností uvedla, že Meng využil svého postavení k tomu, aby pomohl manželce získat práci, a že od jiných lidí přijal nelegálně "velké množství věcí" výměnou za poskytování různé podpory při povyšování nebo při změnách pracovního místa. Bývalý šéf Interpolu je také podezřelý, že bral úplatky a značně poškodil dobré jméno strany a zájmy státu, stojí v prohlášení.

Nyní 65letý Meng byl před nástupem k Interpolu náměstkem čínského ministra pro vnitřní bezpečnost. Je dalším vysokým čínským činitelem zadrženým v rámci protikorupční kampaně, kterou prezident Si Ťin-pching zahájil v roce 2012 s cílem tvrdě postupovat i proti zkorumpovaným politickým špičkám. Lidé obvinění z korupce jsou zpravidla shledáni vinnými a odsouzeni k dlouhému vězení, někdy až na doživotí, píše agentura AP.

Související

Věznice

Čína odsoudila k trestu smrti dalšího Kanaďana

Čínský soud oznámil, že odsoudil k trestu smrti kanadského občana jménem Jie Ťien-chuej za přepravu a výrobu narkotik. Oznámila to dnes agentura Reuters s připomínkou, že jde o druhého Kanaďana, odsouzeného k smrti během dvou dnů v případu souvisejícím s drogami.

Více souvisejících

Meng Chung-wej Čína Interpol Korupce

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy