Zbraň, na kterou je Kim Čong-un krátký. Analytik prozradil víc

NÁZOR - Není nouze o vzrušené reakce, když KLDR otestuje balistickou střelu, připomíná Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities dodává, že tyto raketové testy jsou relativně běžné a Pchjongjang během posledních let vyzkoušel desítky raket, včetně mezikontinentálních střel Hwasong-15, ale přesto adrenalin vždy vyletí vzhůru, když je oznámen další takový test.

F-35 na scéně

Výjimkou nebyl ani test střely údajně vycházející z ruské verze SS-26 Iskander, který proběhl minulý týden, konstatuje analytik. Podotýká, že vojenští experti se snažili získat co nejvíce informací o raketě a odborníci na Severní Koreu diskutovali o vzkazu, který Kim Čong-un vysílá Soulu a Washingtonu, a pokládali si otázku, zda šlo o varování Donaldu Trumpovi, že Severokorejci ztrácejí trpělivost s jeho diplomacií, nebo o snahu získat lepší pozici před pokračováním jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova.   

"V tomto případě může být poslední test ani ne tak protestem vůči vyjednávací strategii Trumpovy administrativy, ale spíše odvetou za jihokorejský zisk (letounů) F-35 joint strike fighter," míní DePetris. Připomíná, že KLDR se nesouhlasem s dodávkami amerických strojů netají a již 11. července označil nejmenovaný představitel severokorejského ministerstva zahraničí nákup za "extrémně nebezpečnou akci", která si žádá protireakci.

Severokorejci dostáli svým slovům, konstatuje odborník. Poukazuje, že Kim komentoval raketový test prohlášením, že "největší prioritou" a "nezbytnou aktivitou" k zajištění bezpečnosti země je neustále vyvíjet a testovat účinné prostředky k neutralizaci zbraní, které bez debat představují bezprostřední ohrožení bezpečnosti KLDR.

V severokorejském zpravodajském žargonu jde podle DePetrise o přístup oko za oko - Pchjongjang nehodlá pasivně přihlížet jihokorejskému nákupu strojů F-35 bez odpovědi. Jasná otázka pak zní, proč se Severokorejci tak obávají těchto letounů v jihokorejské službě, uvádí expert. Soudí, že severokorejský hněv pramení ze dvou důvodů.

"První je politický," míní DePetris. Vysvětluje, že do Kimovy hlavy sice nevidíme, ale diktátor zřejmě vnímá letouny F-35 v Jižní Koreji jako porušení dohod, které uzavřel v červnu 2018 s Trumpem a v září 2018 s Jižní Koreou, jelikož obě vyzývají všechny strany k nahrazování více než šest desetiletí trvajícího antagonismu konstruktivnějšími vztahy.

Trump a Kim podepsali nezávazný dvoustránkový dokument, jehož první bod hovořil o navázání "nových vztahů v souladu s touhou lidu obou zemí po míru a prosperitě", uvádí analytik. Dodává, že o tři měsíce později Kim a jihokorejský prezident Mun Če-in signovali komplexnější smířlivou dohodu, jejímž hlavním cílem bylo zastavit "veškeré nepřátelské akty" obou korejských států vůči sobě navzájem, a to ve všech oblastech.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.   

V jistém smyslu tedy Washington a Soul slíbily Pchjongjangu opatření k vytvoření stabilnějšího, rovnějšího a více respektujícího partnerství ještě před samotnou dohodou o denuklearizaci, interpretuje situaci DePetris. Domnívá se, že Trumpova osobní setkání s Kimem a Munovy iniciativy měly částečně přesvědčit severokorejského vůdce, že USA a Jižní Korea se přestávají dívat do minulosti a hledí kupředu.

Nyní však budou jihokorejští piloti sedět v kokpitech technologicky nejpokročilejšího letounu světa a není třeba mít doktorát ze severokorejských studií, aby člověk chápal, proč to Kim považuje za akt nepřátelství a dvojitý podraz, deklaruje analytik. To, zda s tím souhlasí i Washington a Soul, označuje za irelevantní, protože Pchjongjang to takto skutečně cítí.

Problém pro obstarožní armádu

"Druhý faktor živící Kimovo rozohnění je praktičtější," pokračuje DePetris. Zdůrazňuje, že F-35 je mimořádně působivý letoun a byť jej provázely neustále rostoucí náklady i zklamání během testovací fáze, co do univerzálnosti je na špičkové úrovni.

F-35 má nejlepší technologii stealth ze všech letounů, což znamená, že nepřátelská protivzdušná obrana, která zpravidla ani tak není nejlepší, bude střílet naslepo, vysvětluje odborník. Odkazuje na prohlášení výrobce, firmy Lockeed Martin, že kombinace technologie stealth, radaru AESA a zbraní ukrytých ve vnitřních pumovnicích umožňuje pilotům útočit na pozemní cíle z větší dálky bez zachycení nepřítelem.       

Pro KLDR, která spoléhá na 13 tisíc děl zakopaných nedaleko Soulu coby náhražku za svou jinak obstarožní armádu, je tato technologie mimořádně nebezpečná, nastiňuje DePetris. Soudí, že F-35 může být pro Pchjongjang ještě větší hrozbou v budoucnu, jelikož analýza Trumpovy administrativy hovoří o možnosti, že by letoun nesl střely schopné ničit balistické rakety za letu a letos v lednu Pentagon oznámil, že tuto variantu blíže posoudí.

Pokud by taková výzbroj pro F-35 byla nakonec úspěšně vyvinuta, severokorejský raketový program by se v případě konfliktu stal méně efektivním, vysvětluje expert. Přesto dodává, že severokorejské hřímání proti americké vojenské přítomnosti poblíž Korejského poloostrova není ničím novým a Kimův režim vždy považoval veškerá vojenská opatření v Jižní Koreji, bez ohledu na jejich rozsah a důležitost, za důkaz o přípravách Washingtonu a Soulu na válku proti KLDR.

"F-35 ovšem není běžná zbraňová platforma. A jelikož přichází v momentě, kdy mezikorejské rozhovory zamrzly a diskuze na pracovní úrovni mezi americkými a severokorejskými vyjednavači visí na vlásku, není divu, že Kim nařídil svým generálům dále zvyšovat vojenskou sílu země," píše DePetris. Domnívá se, že pokud chce Soul provozovat stroje F-35, neměl by být překvapen, že KLDR se pokusí dosáhnout maximální parity, nebo - přesněji - navodit její dojem.

Související

KLDR ukázala, že vyrobila novou, menší jadernou hlavici

Severní Korea vyrobila novou, menší jadernou hlavici

Severní Korea dnes představila svou novou, menší jadernou hlavici a uvedla, že rozšíří produkci jaderných materiálů použitelných k výrobě zbraní. Stalo se tak v den, kdy v jihokorejském přístavu Pusan přistála americká letadlová loď Nimitz se svou údernou skupinou. V pondělí americká plavidla zahájila společné manévry s Jižní Koreou.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) F-35 Joint Strike Fighter Jižní Korea USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Elon Musk

Musk vnímá vážná rizika, volá po pauze ve vývoji umělé inteligence

Stovky akademiků, expertů a podnikatelů zapojených do vývoje umělé inteligence (AI) včetně miliardáře Elona Muska v novém prohlášení volají po nejméně půlročním pozastavení vývoje nových modelů s ohledem na "hluboká rizika pro společnost a lidstvo". Navrhují, aby vývojáři tuto pauzu využili ke společné práci na bezpečnostních pravidlech a také k vystupňování spolupráce se zákonodárci na silné regulaci odvětví.

před 30 minutami

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedá v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

před 34 minutami

Aktualizováno před 36 minutami

Petr Pavel

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobil Havla. Sfáral do dolu

Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfáral do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov. 

Aktualizováno před 42 minutami

ČNB

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes i na jednání v novém složení ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada dnes také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Aktualizováno před 44 minutami

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno před 48 minutami

Petr Fiala a Petr Pavel

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje řada důvodů, proč zachovat věkovou hranici u prvovoličů na současných 18 letech. Nebrání se ale diskusi, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v Jeseníku. Prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že by pravděpodobně byl pro snížení hranice na 16 let. 

před 51 minutami

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny. 

před 56 minutami

Král Charles III.

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes odpoledne přiletěli na berlínské Letiště Willyho Brandta, zahájili tak třídenní návštěvu Německa. Německo je první zemí, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval.

před 58 minutami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se snaží před dnešním rozhodujícím vyjednáváním prosadit svůj postoj. Zatímco zastánci jádra jako je Francie či Česko chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti.

před 1 hodinou

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Odboráři budou kontrolovat, jak se uskuteční předávání výpovědí v České poště

Odboráři České pošty budou kontrolovat, jak se po pracovněprávní stránce uskuteční předávání výpovědí ve firmě a zda jsou dodržovaná předem stanovená kritéria propouštění. Management zároveň s provozními zaměstnanci vytvoří platformu, která bude vyhodnocovat zavádění nových pracovních postupů na České poště. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Emmanuel Macron

Macronovu důchodovou reformu ještě bude řešit Ústavní rada, vyjádří se 14. dubna

Francouzská Ústavní rada dnes oznámila, že 14. dubna vydá rozhodnutí o osudu důchodové reformy, kterou bez souhlasu dolní komory parlamentu prosadila vláda podporovaná prezidentem Emmanuelem Macronem. Reforma navyšující minimální věk pro nárok na plný důchod zatím nevstoupila v platnost a francouzská obdoba ústavního soudu může její části nebo celý návrh smést ze stolu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Joe Biden

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Francie, Paříž, ilustrační foto

V Paříži končí stávka popelářů, proti penzijní reformě protestuje méně lidí

Pařížští popeláři se dnes vrátí do práce, aby uklidili tuny odpadků, které se za několik týdnů jejich stávky nahromadily v ulicích francouzské metropole. Informovala o tom dnes agentura AP, podle které se zdá, že protesty proti kontroverznímu důchodovému zákonu francouzského prezidenta Emmanuela Marcona se s klesajícím počtem demonstrantů chýlí ke konci.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Senát ČR

Senát pravděpodobně schválí misi vojenských policistů na Ukrajinu

Senát pravděpodobně schválí misi až 15 českých vojenských policistů, kteří se mají podílet na vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině v důsledku ruské agrese. Souhlasit bude zřejmě také s vysláním dvou desítek armádních instruktorů do afrického Nigeru. Senátní výbor pro obranu dnes oba návrhy jednomyslně podpořil. Vedle senátorů musí s vysláním souhlasit i poslanci.

před 2 hodinami

Fiala je mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s dezinformacemi

Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném dopise vyzval provozovatele největších sociálních sítí k efektivnějšímu boji s dezinformacemi. Znění dopisu dnes zveřejnil úřad vlády v tiskové zprávě. Předsedové vlády varují před využíváním sociálních platforem k vyvolávání nepokojů, násilí v ulicích, šíření propagandy nebo dezinformací.

Zdroj: ČTK

Další zprávy