Kdo nejvíc zamořuje planetu? Expertka má překvapivou odpověď

Ve většině oblastí rozvinutého světa je pravidelně odvážen odpad, konstatuje Helena Varkkeyová, která přednáší mezinárodní a strategická studia na malajsijské University of Malaya. V komentáři pro server CNN poukazuje, že když západní spotřebitelé pilně třídí recyklovatelné a organické materiály, věří, že místní recyklační systém je zbaví většiny mentální viny, kterou cítí kvůli své spotřebě.

Domov lidstva je pouze jeden

"Tam začíná globální rozměr problému," vysvětluje odbornice. Podotýká, že pro rozvinuté země je často levnější poslat kontejner plastového odpadu před půlku světa k "recyklaci" v rozvojových zemích, než aby si s odpadem poradily samy.

Dovoz plastů a jejich recyklace může být legitimní a lukrativní "zelený" byznys v rozvojovém světě, avšak pro mnohé tamní firmy je výnosnější tyto plasty spálit nebo vyhodit na skládku, uvádí Varkkeyová. Připomíná, že pálení plastu produkuje škodlivé emise, zatímco plastové skládky uvolňují jedy, které spolu s částí samotných plastů mohou skončit ve vodě.

Akademička pokládá otázku, zda vinu nesou "darebné" firmy, místní vlády, které danou praxi umožňují, nebo vývozci a jejich vlády, které se psychologicky distancují od odpadu odvezeného geograficky daleko. "Je ironií, že nehledě na to, jak je tento odpad daleko, stále končí na vesmírné lodi Země, jediném domovu lidstva," pokračuje expertka. Dodává, že bezprostřední negativní dopady dovozu odpadu se sice nejvíce projevují lokálně, ale dlouhodobě tím trpí celý globální ekosystém.

Nedokonale spalované plasty výrazně zvyšují emise oxidu uhličitého a posilují globální změnu klimatu, připomíná Varkkeyová. Doplňuje, že ty plasty, které se dostanou do pobřežních vod, nakonec skončí v globálních oceánských proudech a absence recyklace navíc celosvětově zvyšuje poptávku pro plastech nových.

Jde o staré klišé v debatách o ochraně životního prostředí mezi rozvinutým a rozvojovým světem, konstatuje odbornice. Vysvětluje, že bohaté země tlačí na ty chudé, aby se chovaly udržitelněji - šetřily lesy, spoléhaly na čistší energii a omezovaly průmyslové znečištění -, zatímco rozvojový svět poukazuje na to, že rozvinuté státy zbohatly díky těm samým metodám nešetrným k životnímu prostředí, které nyní odmítají.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Akademička odkazuje na knihu lobbisty Paula Driessena "Ekologický imperialismus. Zelená energie, černá smrt", která tvrdí, že nová forma "imperialismu" spočívá v tom, že rozvinutý svět odmítá nechat využívat rozvojové země to, co mu dalo výhodu.

Zbožné přání

Zprávy o plastových odpadcích s evropskými logy objevenými na asijských skládkách zdůrazňují nový rozměr této diskuze - distanc od odpadu, tvrdí Varkkeyová. Odkazuje na vědkyni Jennifer Clappovou, která zmapovala, jak globální ekonomika umožnila spotřebitelům geograficky a psychologicky se distancovat od svého odpadu, což dále podporuje nadměrnou spotřebu.

Zabránit převozu nebezpečného odpadu z rozvinutých do rozvojových zemí měla Basilejská úmluva, která zavazuje vývozce - zpravidla rozvinuté země - nepodílet se na nezodpovědném skladování odpadu v jiné oblasti, poukazuje expertka. Slabinu vidí v tom, že úmluva nerozlišuje mezi recyklovatelnými plasty a smíšeným plastovým odpadem, což vytváří skulinu pro vývoz jakéhokoliv plastového odpadu, navíc největší vývozce plastového odpadu na světě, USA, dokument nepodepsaly.

"Po letech, kdy byla světovou skládkou, Čína v lednu 2018 zakázala dovoz veškerého plastového odpadu," pokračuje odbornice. Dodává, že tento rázný krok ovšem nepřesměroval odpadkové kontejnery daleko, ale do zemí jihovýchodní Asie.

Úprava Basilejské úmluvy vstoupí v platnost až v roce 2021 a teprve poté bude možné volně obchodovat pouze s čistými, vytříděnými, snadno recyklovatelnými nehalogenovanými polymery, nastiňuje Varkkeyová. Obává se, že do té doby budou ironii "ekologického imperialismu" ukazovat především vysoce medializované akce zemí jako Malajsie a Filipíny, které zveřejňují jména vývozců odpadu a posílají plné kontejnery do země jejich původu.

Tento nový přístup umožňuje rozvojovým zemím vymezovat se proti pro-ekologickým a údajně anti-rozvojovým požadavkům bohatých zemí, míní akademička. Zdůrazňuje, že zaměřování se na prohřešky rozvinutého světa by ale nemělo odvést pozornost od skutečnosti, že ochrana životního prostředí v mnoha rozvojových zemích je pouhé zbožné přání.

Jako příklad uvádí Varkkeyová incidenty v malajsijském státě Johor z letošního roku, kde se u čtyř tisíc obyvatel rozvinuly záhadné nemoci, které byly později spojeny s vypouštěním toxického odpadu do řeky Sungai Km Kim, v důsledku čehož došlo k dočasnému uzavření 111 škol v oblasti.

Rámcová úmluva OSN o změně klimatu operuje s principem sdílené, ale diferencované odpovědnosti, která přiznává společnou povinnost všem zemím postavit se ničení životního prostředí, ačkoliv větší odpovědnost přiznává rozvinutým státům, uvádí akademička. To by však podle ní nemělo ospravedlňovat mnohé dosavadní praktiky rozvojových zemí "ve jménu rozvoje".

"Zároveň, (závazky) porušující rozvinuté země musejí být volány k zodpovědnosti za to, že se skrývají za environmentalistický kredit a tajně využívají slabých institucí v rozvojových státech k tomu, aby zametly své environmentální prohřešky," uzavírá odbornice.

Související

Ilustrační fotografie

Téměř tři čtvrtiny odpadu v Česku se dají dále vytřídit

Téměř tři čtvrtiny odpadků, které Češi vyhazují do popelnic na směsný komunální odpad, by se daly dále vytřídit. Vyplývá to z analýz společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky provedených v letech 2021 a 2022. Nejčastěji lidé nesprávně vyhazují bioodpad, zejména pak odpadky z kuchyně. S velkým odstupem následují plast, papír a textil.
Evropský parlament

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro vývoz odpadu do třetích zemí

Evropští poslanci chtějí, aby sedmadvacítka přestala vyvážet plastový odpad do zemí za hranicemi EU a více dbala na to, jak se vyvezený odpad dokumentuje a zpracovává. Návrh nových pravidel dnes schválili na zasedání ve Štrasburku. Evropská unie se zbavuje čím dál většího objemu odpadu tak, že jej vyváží do třetích zemí.

Více souvisejících

odpady životní prostředí nelegální skládka plasty

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

včera

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

včera

MS v hokeji

Slováci nedali Kazachům šanci a porazili je 6:2, Finové si s Brity pohráli jako kočka s myší

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli je na letošním hokejovém světovém šampionátu na program hned dvanáct zápasů. Hned polední zápas v Ostravě zajímal především naše východní sousedy Slováky, kteří opět zaplnili Ostravar Arenu. V ní viděli dominantní výkon svých miláčků, kteří nastoupili na Kazachy už v první třetině takovým způsobem, že na ně asijský soupeř nedokázal adekvátně odpovědět a nakonec prohráli vysoko 2:6. Vysokou prohru na rozdíl od jejich prvního zápasu s Kanadou si odnášejí z poledního nedělního zápasu i Britové, když je Finsko porazilo jasně 8:0. 

včera

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

včera

včera

včera

včera

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

včera

UNRWA: V Pásmu Gazy není bezpečno nikde, ani v zónách pro evakuaci civilistů

Izraelská armáda sice tvrdí, že posílá palestinské civilisty v Pásmu Gazy do tzv. bezpečných humanitárních zón, avšak podle úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA není v Gaze nikde skutečně bezpečno. Nucené přemisťování Palestinců v této oblasti je označováno za nelidské. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy