Stávka a další protestní akce v Hongkongu ochromily dopravu

Protivládní stávka a další protestní akce dnes ochromily vlakovou, autobusovou i leteckou dopravu v Hongkongu. Na několika místech se demonstranti střetli s policií, která proti nim zasáhla slzným plynem a pepřovým sprejem. Protesty proti místní čínské správě, kterou demonstranti viní z omezování demokracie, trvají v Hongkongu již několik týdnů.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová, jejíž rezignaci účastníci protestních akcí požadují, dnes po dvoutýdenní odmlce promluvila na tiskové konferenci. Prohlásila, že protesty dostaly město "na pokraj velmi nebezpečné situace" a že vláda bude při nastolení veřejného pořádku jednat rozhodně. Výzvy k demisi správkyně opět odmítla.

Několik hodin po vystoupení Lamové v ulicích Hongkongu znovu vypukly potyčky mezi demonstranty a policisty. Protestující házeli na příslušníky policie kameny, vajíčka, deštníky a další předměty, policisté - podobně jako o víkendu - odpovídali slzným plynem a pepřovým sprejem.

Lidé měli dnes v Hongkongu problémy dostat se do práce, protože aktivisté blokovali dveře vlaků na nádražích a znemožňovali vlakovým soupravám odjet. Demonstranti rovněž zatarasili některé ulice ve městě, což vyvolalo dopravní zácpy a chaos.

Na hongkongském letišti bylo zrušeno více než 200 letů poté, co si velké množství zaměstnanců vzalo zdravotní volno, protože se očividně chtěli připojit ke stávce, napsala agentura AP s odvoláním na hongkongská média.

Kolik podniků výzvy aktivistů ke stávce uposlechlo, není podle agentur zatím jasné. V nákupním středisku ve městě Sha Tin mělo dnes zavřeno mnoho obchodů, včetně oděvního řetězce H&M a luxusních módních značek Chanel a Dior, napsala agentura Reuters. Stávkovali i zaměstnanci zábavního parku Disneyland a kvůli stávce plavčíků zůstala uzavřená řada bazénů i některé pláže.

Organizátoři podle zpravodajského serveru BBC News uvedli, že ke stávce se slíbilo připojit více než 14.000 lidí z 20 různých odvětví.

Protesty v Hongkongu trvají od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Lamová po protestech pozastavila. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy v této bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

Úřady dnes oznámily, že od 9. června bylo v souvislosti s protesty zadrženo 420 lidí a policie vypálila asi 300 gumových projektilů a 1000 dávek slzného plynu. Zranění utrpělo 139 policistů; počet zraněných demonstrantů oznámen nebyl.

Související

Hongkong

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Více souvisejících

demonstrace v Hongkongu Hongkong Čína Carrie Lamová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy