Dolní komora indického parlamentu dnes schválila zákon o novém uspořádání regionu Džammú a Kašmír. Pro zákon hlasovalo 367 členů Sněmovny lidu, proti bylo 67 členů. Vláda v Dillí v pondělí oznámila, že region přijde o svůj autonomní status.
Oblast je uzavřená a od nedělního večera zůstávají přerušené telefonní sítě i internet, v ulicích měst hlídkují tisíce vojáků. Očekávalo se, že zrušení speciálního statusu vyvolá všeobecné protesty, ale zatím nejsou k dispozici informace o tom, jak lidé na zprávu reagovali, napsal zpravodajský server BBC News.
O odvolání speciálního statusu jednala Sněmovna lidu a nakonec odhlasovala návrh o rozdělení státu Džammú a Kašmír na dvě svazová teritoria: Džammú a Kašmír a Ladákh. Předtím poslanci schválili zrušení ústavního článku 370, který státu Džammú a Kašmír zajišťoval určitou autonomii - stát měl vlastní ústavu, vlajku a nezávislost s výjimkou zahraniční politiky, obrany a komunikací.
Jak uvádí BBC, svazová teritoria mají menší autonomii než státy. V horní komoře parlamentu už příslušné dokumenty prošly v pondělí. Nyní zákon o reorganizaci Džammú a Kašmíru dostane ke schválení prezident Rám Náth Kóvind.
Invoke phoney terror threat.Deploy tens of thousands of more troops.Shutdown internet and telecommunications.Declare curfew.Deploy more troops and their family members.Turn outposts into settlements.Turn settlements into mini-cities.Occupy.Colonize.Cleanse.#Kashmir
— CJ Werleman (@cjwerleman) August 6, 2019
Vláda premiéra Naréndry Módího vedená hinduistickými nacionalisty zrušení zvláštního statusu státu Džammú a Kašmír vytrvale prosazovala, přičemž argumentovala tím, že dosavadní právní úprava brání začlenění kašmírského území do Indie. Kritici opatření poukazovali na to, že zrušení zvláštního statusu vyvolá v konfliktním Kašmíru násilnosti.
Na celou himálajskou oblast Kašmíru si činí nárok Indie i Pákistán, ale obě země disponující jadernými zbraněmi kontrolují jen část Kašmíru; od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 o něj Dillí a Islámábád svedly dvě ze svých tří válek.
Vrchní velitel pákistánské armády prohlásil, že armáda pevně stojí za obyvateli Kašmíru a je připravená zajít jakkoli daleko, aby je podpořila, uvedla agentura Reuters. Pákistánské pozemní, vzdušné i námořní síly jsou v pohotovosti od minulého týdne, kdy se objevily zprávy, že Dillí do Kašmíru přesouvá vojenské posily.
Pákistánské ministerstvo zahraničí už v pondělí uvedlo, že ukončení zvláštního autonomního statusu Kašmíru porušuje rezoluce OSN. Pákistánský prezident Árif Alví na dnešek svolal v Islámábádu zasedání parlamentu, aby projednal překvapivý indický krok.
Džammú a Kašmíru zaručoval speciální autonomní status článek 370 indické ústavy, na jehož základě měl tento stát vlastní základní zákon, svou vlajku a také nezávislost ve všech sférách s výjimkou zahraniční politiky, obrany a komunikací. Pro mnoho obyvatel indického Kašmíru byl článek 370 hlavním odůvodněním, proč zůstat součástí Indie, uvedla BBC.
Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt už si vyžádal téměř 70.000 obětí.
Související
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 9 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák