Osud Kašmíru zůstává nejasný, Indie ho izolovala od světa

Dolní komora indického parlamentu dnes schválila zákon o novém uspořádání regionu Džammú a Kašmír. Pro zákon hlasovalo 367 členů Sněmovny lidu, proti bylo 67 členů. Vláda v Dillí v pondělí oznámila, že region přijde o svůj autonomní status.

Oblast je uzavřená a od nedělního večera zůstávají přerušené telefonní sítě i internet, v ulicích měst hlídkují tisíce vojáků. Očekávalo se, že zrušení speciálního statusu vyvolá všeobecné protesty, ale zatím nejsou k dispozici informace o tom, jak lidé na zprávu reagovali, napsal zpravodajský server BBC News.

O odvolání speciálního statusu jednala Sněmovna lidu a nakonec odhlasovala návrh o rozdělení státu Džammú a Kašmír na dvě svazová teritoria: Džammú a Kašmír a Ladákh. Předtím poslanci schválili zrušení ústavního článku 370, který státu Džammú a Kašmír zajišťoval určitou autonomii - stát měl vlastní ústavu, vlajku a nezávislost s výjimkou zahraniční politiky, obrany a komunikací.

Jak uvádí BBC, svazová teritoria mají menší autonomii než státy. V horní komoře parlamentu už příslušné dokumenty prošly v pondělí. Nyní zákon o reorganizaci Džammú a Kašmíru dostane ke schválení prezident Rám Náth Kóvind.

Invoke phoney terror threat.Deploy tens of thousands of more troops.Shutdown internet and telecommunications.Declare curfew.Deploy more troops and their family members.Turn outposts into settlements.Turn settlements into mini-cities.Occupy.Colonize.Cleanse.#Kashmir

— CJ Werleman (@cjwerleman) August 6, 2019

Vláda premiéra Naréndry Módího vedená hinduistickými nacionalisty zrušení zvláštního statusu státu Džammú a Kašmír vytrvale prosazovala, přičemž argumentovala tím, že dosavadní právní úprava brání začlenění kašmírského území do Indie. Kritici opatření poukazovali na to, že zrušení zvláštního statusu vyvolá v konfliktním Kašmíru násilnosti.

Na celou himálajskou oblast Kašmíru si činí nárok Indie i Pákistán, ale obě země disponující jadernými zbraněmi kontrolují jen část Kašmíru; od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 o něj Dillí a Islámábád svedly dvě ze svých tří válek.

Vrchní velitel pákistánské armády prohlásil, že armáda pevně stojí za obyvateli Kašmíru a je připravená zajít jakkoli daleko, aby je podpořila, uvedla agentura Reuters. Pákistánské pozemní, vzdušné i námořní síly jsou v pohotovosti od minulého týdne, kdy se objevily zprávy, že Dillí do Kašmíru přesouvá vojenské posily.

Pákistánské ministerstvo zahraničí už v pondělí uvedlo, že ukončení zvláštního autonomního statusu Kašmíru porušuje rezoluce OSN. Pákistánský prezident Árif Alví na dnešek svolal v Islámábádu zasedání parlamentu, aby projednal překvapivý indický krok.

Džammú a Kašmíru zaručoval speciální autonomní status článek 370 indické ústavy, na jehož základě měl tento stát vlastní základní zákon, svou vlajku a také nezávislost ve všech sférách s výjimkou zahraniční politiky, obrany a komunikací. Pro mnoho obyvatel indického Kašmíru byl článek 370 hlavním odůvodněním, proč zůstat součástí Indie, uvedla BBC.

Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt už si vyžádal téměř 70.000 obětí.

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

Indie Kašmír Pákistán

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy