Stovky demonstrantů zaplnily halu letiště v Hongkongu, chtějí zůstat tři dny

Několik stovek prodemokratických aktivistů dnes zaplnilo halu mezinárodního letiště v Hongkongu ve snaze zvýšit mezinárodní povědomí o krizi, které toto území pod čínskou správou čelí. Demonstrovat chtějí na letišti tři dny. Vedení letiště ve čtvrtek oznámilo, že provoz bude fungovat normálně.

Většinou mladí lidé v černých tričkách na letišti rozdávají letáky v desítce jazyků, které začínají oslovením "Milí cestující" a v nichž se omlouvají za neočekaváné uvítání.

"Přijeli jste do roztříštěného města, ne do takového, jaké byste očekávali," uvádí se mimo jiné v letácích. Někteří drží transparenty s nápisy o policejním násilí během demonstrací, které trvají už tři měsíce.

"Chceme vyslat mezinárodní vzkaz. Nejsme výtržníci, jsem skupina lidí v Hongkongu, která bojuje za lidská práva a svobodu," řekla jedna z demonstrujících, šestnáctiletá Charlotte Lamová agentuře Reuters.

Protesty začaly už v červnu kvůli návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny. Místní vláda návrh pozastavila, ale demonstranti dále protestují proti sílícímu vlivu Pekingu a požadují odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Od návratu této bývalé britské kolonie pod čínskou správu v roce 1997 má Hongkong oproti Číně některé svobody, včetně možnosti demonstrací.

Dnešní manifestace na letišti nemá povolení, podobně jako to bylo s některými protesty v předchozích dnech, proti nimž policie zasáhla a použila i slzným plyn. Někteří z demonstrantů házeli při protestech kameny. Některé země, například USA či Austrálie, kvůli poté proto už upozornily své občany na možná rizika spojená s cestami do Hongkongu.

Cestující na letišti si ale zatím podle agentury Reuters nestěžují. "Nevím, co si o tom protestu mám myslet. Jen doufám, že se nezpozdí můj let," uvedla cestující z Nového Zélandu.

Mladý muž z Tchaj-wanu manifestaci uvítal, i když jeho let byl zrušen. "Myslím, že to je důležité, protože dnes je to Hongkong a zítra to bude Tchaj-wan, jsme také v nebezpečné situaci," dodal. Vztahy Tchaj-wanu a Pekingu jsou dlouhodobě napjaté, protože od roku 1949 funguje de facto nezávisle, ale Čína ho považuje za svou provincii.

Demonstrace na letišti v Hongkongu se konaly už 26. července. I tehdy se několik stovek lidí v černém oblečení usadilo v příletové hale a vítali cestující s transparenty "Nejsou tu nepokoje, pouze tyranie!" či "Svobodu Hongkongu".

Protesty dnes kritizoval zástupce 17 developerských firem v Hongkongu, podle nichž nepokoje ohrožují tamní podnikatele. Peking Hongkongu po jeho návratu pod čínskou správu přislíbil také, že kapitalistický systém tam bude zachován beze změny po "nejméně" 50 let.

Související

Hongkong

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Více souvisejících

demonstrace v Hongkongu Hongkong letiště Hongkong Čína

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy