Bejrút - Dva západní novináři zemřeli ve středu při ostřelování povstaleckého města Homs syrskou armádou. Obléhání Homsu trvá už téměř tři týdny, informují agentury AFP a Reuters.
Podle Reuters jde o Američanku Marii Colvinovou a Francouze Rémiho Ochlika.
Francie tyto informace potvrdila.
Aktivista Omar Šakír upřesnil, že dva novináři zemřeli a tři další utrpěli zranění, když na provizorní novinářské centrum v Homsu postavené protirežimními povstalci dopadl granát. Ostřelování brání tomu, aby byla těla odnesena.
Televize Al-Arabíja s odvoláním na Syrskou revoluční radu oznámila, že v Homsu zahynuli dva američtí a francouzský novinář. Tyto informace se zatím nepodařilo potvrdit.
V polovině ledna zabili ozbrojenci v Homsu francouzského novináře Gillese Jacquiera ze stanice France 2.
Režimní jednotky ostřelují Homs již devatenáctým dnem. K městu navíc stahují další tanky a obrněná vozidla. Rostou proto obavy, že chce armáda zahájit pozemní ofenzivu.
Opoziční aktivisté ve středu oznámili, že vojáci a milice věrné prezidentovi Bašáru Asadovi zabili při raziích ve vesnicích Idita, Iblín a Balšón v provincii Idlíb na severu země nejméně 27 mladých mužů. Záběry mrtvých těl se objevily na YouTube.
Po celé Sýrii zemřelo v úterý nejméně 68 lidí.
Červený kříž v pondělí oznámil, že vyjednává s vládou a povstalci o zastavení palby, aby mohl dopravit do Homsu humanitární pomoc. Vyzval navíc úřady, aby povolily odchod ženám a dětem.
K žádosti o ustavení dvouhodinového příměří každý den, kdy by bylo možné dopravit pomoc, podpořila OSN, Spojené státy i Rusko.
Syrská revoluční rada požádala mezinárodní společenství, aby se zasadilo o vytvoření "bezpečných přístavů" v zemi.
Sýrií téměř rok zmítají protesty proti režimu autoritativního prezidenta Bašára Asada, které vypukly loni v březnu. OSN odhaduje, že mají na kontě přes 6200 obětí. Podle syrských aktivistů zemřelo 7636 lidí - 5542 civilistů, 1692 vojáků a policistů a více než 400 povstaleckých bojovníků. Počet mrtvých každým dnem stoupá.
1. července 2026 15:30
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Tichý zabiják: Vědci popsali, jak ultrazpracované potraviny ničí tělo a radí, jak se jim vyhnout
před 1 hodinou
Na USA už se spoléhat nedá. Jak se Evropa připravuje na ruskou invazi?
před 2 hodinami
Írán pohřbívá zesnulého Alího Chameneího. Modžtaba na obřadech chybí
před 4 hodinami
Po střelbě v New Yorku osm zraněných. Mezi nimi čtyři malé děti
před 5 hodinami
Trump kvůli válce na Ukrajině telefonoval s Putinem i Zelenským
před 6 hodinami
Extrémní počasí rozjelo v Evropě válku o klimatizace
před 8 hodinami
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
před 9 hodinami
Nastává zlatý věk Ameriky, prohlásil Trump při 250. výročí od vyhlášení nezávislosti
před 10 hodinami
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
Ruský útok na Kyjev se stal třetím nejkrvavějším náletem na ukrajinské hlavní město od začátku války. Čtvrteční údery si vyžádaly nejméně 30 lidských životů. Výjimečně vysoká bilance obětí byla způsobena zejména tím, že si Moskva za cíle vybrala rezidenční čtvrti a nasadila kombinaci balistických střel, vyčkávací munice a dronů s proudovým pohonem.
Zdroj: Libor Novák