Čína úspěšně otestovala protiraketový systém

Peking - Čína provedla úspěšný test obranné technologie, který má ničit rakety ve střední fázi letu. V úterý to oznámila agentura Reuters s odkazem na čínskou vládu a média.

"Testy jsou obranného charakteru a nejsou namířené proti žádné zemi," komentovalo projekt čínské ministerstvo zahraničí. Přesné parametry testovaného zařízení nejsou známé, stejně jako bližší informace o průběhu zkoušky.

"Testy splnily předpoklady," shrnula čínská agentura Sin-chua se své reportáži.

Čína zkoušky zahájila po roztržce se Spojenými státy, kvůli prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu. Američané ostrovnímu státu dodají několik obranných raket Patriot, a to i přes odpor Pekingu.

Čína proti prodeji zbraní Tchaj-wanu protestuje od října 2008, kdy USA plánovaný obchod v celkové hodnotě 6,5 miliardy dolarů oznámila. V roce 2008 kvůli němu Čína zrušila nebo odložila řadu obchodů se zbraněmi s USA. Jeden z představitelů čínské armády tento týden navrhl další opatření – sankcionování amerických firem, které by Tchaj-wanu zbraně prodaly.

Čína si na Tchaj-wan dělá nárok od roku 1949, kdy komunistický vůdce Mao Ce-tung vyhrál občanskou válku a ujal se vlády. Peking Tchaj-wan považuje za svoji odpadlickou provincii a v minulosti se ho pokusil získat zpět i vojenským zásahem. Ostrov v posledních letech volá po vyhlášení nezávislosti, v současné době ho jako stát oficiálně uznává 23 zemí.

Související

protiraketová obrana

KOMENTÁŘ: Zdroj stability i napětí. Před 50 lety se Moskva a Washington domluvily na omezení protiraketové obrany

Na pozadí současných vyhrocených vztahů mezi Západem a Moskvou stojí za to připomenout, že právě před půlstoletím vrcholila politika détente, neboli snaha uvolnit studenoválečné napětí mezi dvěma tehdejšími supervelmocemi. Sovětský vůdce Leonid Brežněv a americký prezident Richard Nixon podepsali 26. května 1972 v Kremlu smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (SALT) a také smlouvu o omezení obrany proti balistickým raketám. Druhá, byť je veřejnosti méně známa, byla velmi pozoruhodná: necelých deset let od karibské krize, kdy Moskva a Washington balancovaly na pokraji jaderné války, přistoupily na princip vzájemně zaručeného zničení coby garanci míru a stability.
Protiraketový systém Aegis

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson Institute. V komentáři pro server National Interest upozorňuje, že za uplynulý měsíc provokace Pchjongjangu zahrnovaly představení nových, obtížně detekovatelných střel s plochou dráhou letu, mobilních kolejových odpalovacích zařízení, vlastního tekutého raketového paliva i prototypu hypersonického kluzáku.

Více souvisejících

protiraketová obrana

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Prohra vládních stran ukazuje na jasný trend: Toto je poslední mandát Fialovy vlády

Zatímco hnutí ANO poměrně suverénně ovládlo krajské volby, vládní strany mají řadu podnětů k zamyšlení. Celonárodní vedení politiky se propsalo do krajů a rozhodlo o podobách zastupitelství. Kromě náročné politické situace za tím stojí i nezvládnutá komunikace vlády Petra Fialy – a tím pádem upadnutí v nemilost u velké části českého elektorátu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Izraelská armáda

Otevřená válka mezi Izraelem a Hizballáhem zřejmě brzy propukne. Oproti Gaze bude úplně jiná

Bublina napětí na Blízkém východě může velice brzy prasknout a vypukne otevřená válka. Izrael provádí tvrdé útoky proti teroristickému uskupení Hizballáh, což výrazně poškozuje území jiného suverénního státu – Libanonu. Konflikt ani zdaleka nebude tak limitovaný, jako v případě války v Pásmu Gazy. Naopak, Hizballáh má dostatečné prostředky pro vedení táhlé a de facto mezistátní války s Izraelem.

včera

včera

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Pavlovi se odchod Pirátů z vlády nelíbí

Prezident Petr Pavel se vyjádřil k aktuální situaci na české politické scéně, kde premiér Petr Fiala navrhl odvolání Ivana Bartoše, šéfa Pirátů, z funkce ministra pro místní rozvoj. 

včera

včera

včera

Vláda ČR

Piráti v opozici znamenají peklo pro Fialovu vládu. Moci se už znova neujme

Vládní pětikoalici hrozí rozpad. Pokud Piráti vstoupí do opozice, bude pro premiéra Petra Fialu poslední rok působení učiněným peklem. Navíc současné vládní strany nemají mnoho šancí na vítězství ve sněmovních volbách, konajících se příští podzim. Dvě z nich, TOP09 a KDU-ČSL, se bez koalice SPOLU nacházejí v průzkumech pod pěti procenty.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Policie obvinila muže, který s nožem vyhrožoval ve škole v Ostravě

Policie pokročila s vyšetřováním incidentu, který řešila na začátku nového školního týdne dramatické chvíle v jedné ze škol v Ostravě. Rodič jednoho z dětí si tam přišel vyřizovat účty s učiteli, přičemž se vybavil kapesním nožem. Nyní si vyslechl obvinění. 

včera

Aktualizováno včera

Ivan Bartoš

Piráti: Stávající vláda končí. Byl to podraz, ODS chce vládnout s ANO, kmotři zůstanou kmotry

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše tím, že premiér Petr Fiala navrhl jeho odvolání z vlády, koalice Spolu zahájila cestu ke spolupráci s hnutím ANO. Fiala plánuje ke konci září navrhnout prezidentu Pavlovi Bartošovo odvolání z postu vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj kvůli neúspěchu v digitalizaci stavebního řízení. Od středy bude digitalizaci vést ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

včera

Nelichotivá bilance Putinových „superzbraní“

Mediálním prostorem v uplynulém víkendu proletěla zprava, že na ruském kosmodromu Pleseck došlo k masivní explozi, jejíž příčnou mělo být selhání vojenské mezikontinentální balistické rakety RS-28 Sarmat. Pokud je tato hypotéza pravdivá, jedná se o další ukázku skutečného, tristního stavu „superzbraní“, kterými se chlubí ruský autoritářský vládce Vladimir Putin ve snaze šířit strach z vojenské síly své země.

Zdroj: Matěj Bílý

Další zprávy