Severní Korea šokuje: Hrozí USA jaderným útokem!

Pchjongjang - Komunistická Severní Korea ve čtvrtek bude uplatňovat své právo na preventivní jaderný útok v případě, že bude mít potřebu se bránit. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na oficiální severokorejskou agenturu KCNA.

"Vzhledem k tomu, že Spojené státy jsou na pokraji rozpoutání jaderné války, budeme uplatňovat naše právo na preventivní jaderný útok proti sídlu agresora, abychom chránili naše svrchované zájmy," uvedl mluvčí severokorejského ministerstva zahraničních věcí v prohlášení, které citovala KCNA.

KLDR tak reaguje na pravděpodobný krok Rady bezpečnosti OSN, která chystá zatím nejpřísnější sankce vůči stalinistickému režimu. K sankcím se má připojit i Peking, který dosud byl vůči přísným sankcím zdrženlivý.

Severní Korea v posledních měsících urychleně pokračuje ve svém raketovém i jaderném programu.

KLDR již tento týden vyhlásila zákaz vstupu lodí a letadel do oblastí u svého východního a západního pobřeží. Podle expertů zřejmě chystá velké vojenské manévry, vyloučit však nelze ani raketový test. Komunistická země také pohrozila, že k 11. březnu vypoví příměří, jež ukončilo korejskou válku z let 1950-53.

Je KLDR jadernou velmocí?Zatím ne. Země provedla zatím tři ověřené jaderné testy v letech 2006, 2009 a zatím poslední v únoru 2013, nejspíš pomocí bomb z plutonia. Zkouška z 9. října 2006 nebyla zvlášť úspěšná, druhý test měl už ovšem sílu asi jako atomová bomba svržená na Nagasaki. Jaderný test z 12. února 2013 měl sílu seizmické aktivity 4,9 stupně Richterovy škály (test z 2009 měl sílu 4,52 stupně) a přesáhl sedm kilotun. KLDR tedy prokazatelně má atomové bomby, není je ale schopna zmenšit a připevnit na rakety.

Jaké jsou raketové možnosti KLDR?Dosti slušné, technické obtíže ale zůstávají. Severní Korea vypustila loni v prosinci (jako desátý stát světa) vlastní balistickou raketu Unha-3, která má odhadovaný dolet 6700 kilometrů, a s její pomocí vynesla na oběžnou dráhu kolem Země vlastní družici, pojmenovanou Kwangmjongsong-3 (Jasná hvězda). Raketa se podle odborníků ovšem nevrátila do zemské atmosféry.

KLDR ale má stovky raket krátkého a dlouhého doletu, které by mohly zasáhnout Jižní Koreu a většinu Japonska. Dvoustupňová balistická raketa Tepodong-2 (obdoba Unha-3) by mohla s doletem až 6000 kilometrů ohrozit americkou Aljašku. 

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) válka Atomová bomba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy