Assange zahájil politickou kampaň: Budu senátorem, prohlašuje

Sydney/Londýn - Zakladatel serveru WikiLeaks australský občan Julian Assange dnes oficiálně zahájil činnost své nově založené politické strany. Ponese jméno WikiLeaks. Assange také oznámil, že hodlá v letošních volbách kandidovat do australského Senátu. Assange kandidaturu oznámil prostřednictvím internetu z ekvádorského velvyslanectví v Londýně, kde pobývá ve snaze vyhnout se vydání do Švédska.

Do Senátu, jehož složení se obnovuje z poloviny vždy při volbách do dolní komory parlamentu, bude Assange kandidovat za stát Viktorie. Věří, že kampaň může vést s úspěchem z Londýna.

"Je to podobné jako pracovat pro WikiLeaks. Máme své lidi na všech kontinentech. Řešíme až dvanáct právních kauz naráz. Rád se budu politicky angažovat ve své zemi... chci dělat to, co jsme dělali s WikiLeaks - pohnat k odpovědnosti vládu, banky a tajné služby," sdělil. Programem jeho strany prý bude "otevřenost, spravedlnost a odpovědnost".

Za stranu WikiLeaks bude kandidovat dalších šest lidí. Assange tvrdí, že jeho zkušenost se serverem WikiLeaks, který zveřejnil tajné diplomatické a armádní depeše, byla dobrou průpravou k práci v Senátu.

Parlamentní volby se mají konat podle volebních zákonů do konce listopadu.

Server WikiLeaks pokračuje v publikování dalších a dalších dokumentů. Assange ze svého azylu už v dubnu oznámil, že zveřejní na 1,7 milionu amerických diplomatických depeší ze 70. let minulého století. Ty byly kdysi tajné, ale nyní si je zájemci mohou volně prohlížet v národních archivech USA. WikiLeaks je zveřejní v takové formě, aby se v nich dalo snadno hledat.

Australský zakladatel serveru tvrdí, že nyní zveřejněné dokumenty pokrývají roky 1973 až 1976 a ukazují rozsah amerického vlivu ve světě. Jedná se především o služební korespondenci tehdejšího amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera.

Depeše z února 1975 tak například popisuje "první dojmy" z Margaret Tchatcherové, tehdy nové šéfky Konzervativní strany. Do Washingtonu z velvyslanectví v Londýně tehdy přišlo, že "má rychlou, pokud ne rovnou pronikavou mysl".

Assange se domnívá, že ho Američané chtějí soudit a snad ho dokonce poslat na popraviště, informuje server Aktualne.cz. Na ekvádorskou ambasádu se uchýlil poté, co o jeho vydání z Británie požádalo Švédsko, kde je vyšetřován pro údajné znásilnění. On jakékoliv nařčení odmítá a tvrdí, že by ho Švédi vydali do USA.

Související

Více souvisejících

Julian Assange Wikileaks Austrálie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy