Soul - Jižní Korea vyzvala svého severního souseda, komunistickou KLDR, k zahájení jednání o sjednocení rozdělených rodin. Apel přichází pouhý den poté, co se oba státy dohodly na znovuotevření společné průmyslové zóny Kesong. Informuje server news.com.au.
Prezidentka Jižní Koreje Pak Kun-hje ve své řeči ku příležitosti výročí osvobození Korejského poloostrova z japonské nadvlády po druhé světové válce vyzvala KLDR, aby "otevřela své srdce" a umožnila rozděleným rodinám alespoň setkání. Zároveň první žena v čele Jižní Koreje ocenila včerejší dohodu o znovuotevření průmyslové zóny Kesong. Dle jejího názoru by mohlo jít o nový začátek ve vztazích obou zemí.
Korejská válka v letech 1950-1953 rozdělila tisíce rodin na poloostrově. KLDR naposledy povolila některým stárnoucím občanům, aby se pod dohledem Červeného kříže setkali se svými příbuznými před třemi lety. Pchjongjang minulý měsíc navrhoval spojit otázku pokračování této praxe s rozhovory o Kesongu. Soul však trval na tom, aby se o obou problémech jednalo zvlášť.
Související
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
Jižní Korea , Pak Kun-hje , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 1 hodinou
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 2 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 2 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 3 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 4 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 5 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 6 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 6 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 7 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 8 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
včera
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
včera
Evropa má zásoby leteckého paliva už jen na šest týdnů. Pak začne uzemňovat letadla
včera
EU musí kvůli zhoršující se globální situaci radikálně zrychlit investice do obrany, shodují se lídři
včera
Svět pustoší hrstka tyranů, války stojí miliardy a lidé trpí. Papež Lev zareagoval na Trumpa nezvykle ostře
včera
Írán si podřezal větev. Neví, kam v Hormuzském průlivu umístil miny, a nemá je jak odstranit
Americký prezident Donald Trump oznámil plán na zahájení rozsáhlé odminovací operace v Hormuzském průlivu, což je klíčová součást snahy o znovuotevření této strategické vodní cesty. Průliv byl pro námořní dopravu fakticky uzavřen Íránem poté, co koncem února vypukl konflikt s USA a Izraelem. Odstraňování min však bude podle expertů extrémně pracné a nebezpečné, protože i když je průliv úzký, zaminovaná oblast představuje rozsáhlé území.
Zdroj: Libor Novák