Pravice s přehledem vyhrála volby v Austrálii, zemi povede "šílený mnich"

Canberra - Australská pravicová koalice se podle očekávání stala jasným vítězem parlamentních voleb, v nichž voliči rozhodovali o obsazení obou komor místního parlamentu. Po sečtení 83 procent hlasů má pravice jistých 88 mandátů ve stopadesátičlenné dolní sněmovně, zatímco labouristé 56 křesel.

Šéf vítězné konzervativní koalice Tony Abbot přislíbil sestavit "kompetentní vládu hodnou důvěry".  Dosluhující premiér Kevin Rudd uznal porážku a oznámil, že odstupuje z čela labouristů. "Vím, že srdcím labouristů je dnes těžko. Jako premiér a parlamentní vůdce naší strany akceptuji svou odpovědnost. Dal jsem do toho (volebního zápasu) všechno, ale nestačilo to, abychom vyhráli," řekl Rudd svým přívržencům a ohlásil svou rezignaci z čela strany. "Australský lid si zaslouží nový začátek," dodal.Televize ABC na základě průzkumu u volebních místností odhadla, že pravice by měla získat 90 křesel, labouristé 58 a zbývající dva mandáty by měli obsadit nezávislí poslanci."Kdyby šlo o zápas v rugby, pravice by už v prvním poločasu vedla 35:5," napsal zpravodajský server OneNews. Podle televize ABC by mohla být porážka levice nejtěžší od voleb v roce 1930.Labouristé vládli Austrálii šest let, poslední tři roky ovšem menšinově s podporou zelených a nezávislých poslanců. Jejich prestiž těžce poškodil mocenský spor mezi dosavadním předsedou vlády Kevinem Ruddem a expremiérkou Julií Gillardovou. Právě Gillardová sesadila Rudda z čela labouristické strany krátce před volbami v roce 2010 a stala se v Austrálii první ženou v premiérském křesle. Rudd se pak před volbami do čela strany vrátil.Šéf konzervativní koalice Abbott (55), bývalý boxer a student katolického bohosloví přezdívaný "šílený mnich", není podle agentury AP v Austrálii příliš populární, ale jeho pravicová koalice byla pro miliony voličů přijatelnou alternativou rozhádaných labouristů. "Labouristé si volby prohráli sami," komentovala dnes volební výsledky televize Sky News.Abbott voličům sliboval levnější státní správu, a hlavně zrušení kontroverzní daně z emisí, která obyvatelům Austrálie zvyšovala výdaje na otop. Chce se rovněž zasadit o zastavení přílivu uprchlíků, kteří na kontinent míří z jihovýchodní Asie. Ve volební kampani pravici podpořil australský mediální magnát Rupert Murdoch, který kontroluje část australského tisku. Abbottova koalice Australanům nabídla stabilitu, zatímco labouristy paralyzoval rozkol.V kampani Rudd zdůrazňoval hlavně ekonomické úspěchy. Austrálie je jedinou ze západních zemí, která se po roce 2008 vyhnula recesi, hlavně díky těžbě surovin a poptávce Indie a Číny, poznamenala agentura AFP. Ale zpomalení čínského růstu a pokles cen surovin brzdí v posledních měsících růst australské ekonomiky.Abbot se dnes přislíbil do tří let zrušit daň z emisí, zastavit příliv uprchlíků a nastoupit na cestu přebytkového rozpočtu.Voleb se zúčastnilo rekordních 1717 kandidátů, mezi nimiž byl i zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. Aktivista, který je momentálně uvězněný na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, se uchází o senátní křeslo. Jak ve volbách dopadl, volební komise zatím neoznámila. Výsledky voleb do dolní sněmovny by měly být známy dnes, volební bilance Senátu bude kvůli komplikovanému systému preferencí a poměrného zastoupení známa až po týdnu.

Související

Král Charles III.

Australanka se zřekla Karla III. jako krále. Podle paláce reagoval jako vždy

Buckinghamský palác po návratu krále Karla III. ze zahraniční cesty do Austrálie prozradil, jaká byla jeho reakce na vystoupení jedné z australských senátorek. Lidia Thorpeová dala Karlovi najevo, že není jejím králem. Oficiálně je přitom Austrálie nadále federální konstituční monarchií, panovník je v ní zastupován generálním guvernérem. 
Austrálie, ilustrační fotografie. Analýza

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

Více souvisejících

Austrálie Tony Abbott

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy