KLDR oslavuje vůdce, Severokorejci trpí v lágrech. Pro KSČM žádný problém

Pchjongjang - Severní Korea dnes uspořádala mohutnou vojenskou přehlídku, jejímž cílem byla oslava KLDR a jejích vůdců. Od konce července je to přitom už druhá taková akce. Informovala o tom agentura AFP. Severní Korea slaví 9. září státní svátek - Den založení KLDR; výročí vyhlášení KLDR v roce 1948.

Desítky tisíc vojáků se shromáždily v dokonale vyrovnaných řadách na Kim Ir-senově náměstí v srdci hlavního města Pchjongjangu před statisíci diváků s květinami v barvách národní vlajky. Vůdce KLDR Kim Čong-una při příchodu na přehlídku uvítal potlesk a volání: "Ať žije!" Žádný projev k 65. výročí založení státu ale Kim nepronesl.

Předchozí přehlídku uspořádal severokorejský režim 27. července u příležitosti 60. výročí konce korejské války z let 1950-1953. Na rozdíl od červencového defilé dnes chyběla těžká vojenská technika, jako jsou tanky či rakety dlouhého doletu.

Severokorejské úřady zabraňují přístupu nezávislých organizací, které by monitorovaly situaci v zemi. Dokonce požádaly Světový potravinový program OSN, který zajišťuje pomoc hladovějícím Severokorejcům, o ukončení činnosti. Podle OSN je přitom více než třetina populace chronicky podvyživena, píšou blisty.cz. Vláda navíc zneužívá potravní krizi k politicky motivovaným machinacím a příděly potravin rozděluje podle stranického klíče.

Vláda porušuje základní práva a svobody občanů, včetně svobody vyjadřování, sdružování a pohybu. V zemi není tolerována žádná opozice, média jsou svázána přísnou cenzurou. Represím čelí také náboženští aktivisté. Severokorejce, kteří se odváží vyjádřit názor jiný než je pozice vládnoucí strany, čekají přísné tresty. Ze země stále přicházejí zprávy o rozsáhlém zatýkání z politických důvodů. Sítě pracovních táborů, v kterých jsou drženy desetitisíce vězňů, jsou pověstné nelidskými podmínkami. Podle některých zdrojů je v pracovních táborech vězněno až dvě stě tisíc osob.

Komunistický hejtman lágry neřeší

Komunistický hejtman Oldřich Bubeníček se sešel s velvyslancem Kwang-il Riem. Přestože severokorejský diplomat zastupuje zemi, v níž vládne zločinecký režim, komunistovi Bubeníčkovi schůzka zvláštní nepřipadá. "Je to stejné, jako návštěva velvyslance z Rakouska," komentoval jednání Bubeníček. Se severokorejským diplomatem se sešel předminulý týden, přesný den si prý nepamatuje. Krajští zastupitelé o návštěvě nevěděli. Bubeníček ale odmítá, že by schůzku tajil, informuje iDnes.cz.

"Mluvili jsme o ničivých povodních, které nedávno zasáhly KLDR i Česko. Zajímalo je, jak jsme je zvládli my. Také popsali, jak Češi jezdí na dovolenou do KLDR a že čtyři české cestovky nabízí zájezdy k nim," popsal hejtman Oldřich Bubeníček. O lidských právech, které jsou v KLDR dlouhodobě porušována, ani o perzekucích a lágrech pro neposlušné korejské občany spolu nemluvili.

"Vzhledem k české zahraniční politice, která dlouhodobě podporuje lidská práva ve světě, je to krok naprosto nevhodný," říká politolog a pedagog z ústecké univerzity Daniel Kroupa. "Dokládá to, že komunistům vůbec nezáleží na lidech v severokorejských lágrech."

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Oldřich Bubeníček

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy