V okolí Sydney hoří lesy. Město je plné kouře, lidé se dusí

Sydney - Mohutné požáry zachvátily dnes lesy kolem australského města Sydney, obloha nad městem vlivem kouře a poletujícího popela hrozivě potemněla. Hasiči se obávají, že počet zničených domů dosáhne několika stovek. Tamní činitelé tvrdí, že jde zřejmě o nejhorší lesní požáry ve státě Nový Jižní Wales za poslední desetiletí.

"Tento stav nepomine rychle. Nejsem si jist, zda budeme schopni situaci vyřešit bez ztrát na životech," prohlásil na dnešní tiskové konferenci jeden z velitelů hasičských sborů ve státě Nový Jižní Wales Barry O'Farrell.

V oblasti Sydney na jihovýchodě Austrálie prý stále není pod kontrolou 36 požárů z 90. Šíření ohně podle agentury AFP podporuje mimořádně horké počasí s teplotami šplhajícími k 34 stupňům Celsia a silný vítr.

"Mohutnost této zkázy překonává jakékoli lesní požáry, které stát postihly v posledních deseti letech," řekl další představitel hasičských sborů Rob Rogers. "Předpokládáme, že domy zničené plameny budeme počítat na stovky," dodal.

Zdravotnické úřady v Sydney vydaly varování ohledně kvality vzduchu a problémů s dýcháním. Kouřová deka zahalila celé město, včetně světoznámých turistických lokalit, jako je sydneyská Opera či pláž Bondi.

Požáry trávy a buše jsou v Austrálii běžné. Požáry trávy se pohybují rychle, přestávají hořet do 5 až 10 sekund a dohořívají minuty. Mají nízkou až střední intenzitu a většinou poškozují pole, hospodářská zvířata a infrastrukturu farem. Požáry buše jsou obecně pomalejší, ale mají vyšší výdej tepla - přestávají hořet do 2 až 5 minut, avšak dohořívají dny. Oheň, který zachvátí koruny stromů, se může pohybovat velmi rychle.

Požáry buše jsou částí životního prostředí Austrálie. Přírodní ekosystémy se na oheň adaptovaly a prostředí je tvarováno historickými i nedávnými požáry. Mnoho australských plodin je náchylných k vznícení a velmi dobře hoří, zatímco regenerace mnoha druhů je závislá na ohni.

Poloha Austrálie v tropickém a subtropickém pásmu ve spojení se studeným oceánem při západním pobřeží způsobují, že je západní část země tvořena horkou a suchou pouští, což jsou hlavní charakteristiky velké části kontinentu. Studené vodní masy neumožňují dostatečný výpar a produkci vláhy tak potřebné pro vnitrozemí. Australští a američtí výzkumníci vypracovali roku 2005 studii o rozšiřování vnitrozemské pouště, jejíž výsledky poukazují na skutečnost, že původci tohoto stavu mohli být lidé, kteří do země přišli zhruba před 50 000 lety. Pravidelné vypalování australských stepí a porostu, které tvořily až 70% povrchu Austrálie, mohlo způsobit změnu klimatu a odklonu monzunových větrů přinášejících vláhu do vnitrozemí.

Související

Policie Austrálie

Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole

Joel Cauchi potřeboval podle BBC pouhé tři minuty na to, aby smrtelně pobodal šest lidí a dalších deset zranil během vražedného běsnění v oblíbeném nákupním centru v Sydney. Podrobnosti hrůzného řádění odhalilo vyšetřování útoku, které probíhá před soudem Nového Jižního Walesu.

Více souvisejících

Austrálie Sydney Požáry

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy