Peking - Spor o ostrovy ve Východočínském moři, na které si vlastnická práva nárokuje Čína i Japonsko, se každým dnem stupňuje. USA do oblasti vyslaly dva plně naložené bombardéry i přes to, že Čína hrozí neidentifikovaným letadlům sestřelením. Informuje CNN.
Proti nesmyslnému nařízení Pekingu, který žádá o důslednou identifikaci všech letadel v ostrovní oblasti, vysoupili i představitelé Austrálie. Podle nich podobná nařízení narušují stabilitu oblasti. Podobně se k situaci staví Jižní Korea, jejíž vojenská oblast zasahuje do zóny nárokované Čínou.
Bílý dům v úterý vyzval čínské státní představitele, aby místo hrozeb raději hledali smírná řešení krize. Ti se však k problému doposud nevyjádřili. Další reakcí USA bylo vyslání dvou bombardérů třídy B-52 do sporné oblasti.
Ačkoliv požadavkům Číny vyhověla většina asijských aerolinek, Japonsko nesmyslná nařízení akceptovat odmítá a i nadále plánuje přes oblast vysílat svá letadla.
Souostroví Senkaku, o které vedou tyto asijské mocnosti boj, je podle průzkumů bohaté na zemní plyn. Konflikt se vystupňoval loni v září, kdy Japonsko koupilo tři z pěti největších ostrovů, což vyvolalo mezi čínskými představiteli vlnu nevole a řadu protijaponských protestů.
Související
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Blíží se vlny tsunami, úřady zahájily evakuaci
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
Japonsko , Čína , Americká armáda (U.S. AIR FORCE)
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
před 1 hodinou
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
před 2 hodinami
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
před 2 hodinami
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
před 3 hodinami
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
před 4 hodinami
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
před 5 hodinami
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
před 5 hodinami
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
před 6 hodinami
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
před 8 hodinami
Počasí o víkendu přinese další letní den. Může dojít i na bouřky
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
včera
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
včera
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
včera
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
včera
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
včera
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
včera
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
včera
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
Návštěva íránského ministra zahraničí Abbáse Araghčího v Pekingu, která se uskutečnila jen několik dní před plánovanou cestou amerického prezidenta Donalda Trumpa do čínské metropole, vyvolává otázky o roli Číny jako možného mírového zprostředkovatele. Vzhledem k tomu, že dosavadní diplomatické snahy nedokázaly zajistit trvalý konec války ohrožující globální ekonomiku, hledají Teherán i Washington cestu ven z konfliktu. Čína se díky svým úzkým vazbám na Írán i otevřené lince do Washingtonu jeví jako logický kandidát na tuto roli.
Zdroj: Libor Novák