Začalo historicky první jednání Číny a Taiwanu

Nanking - Čína a Taiwan zahájily historicky první rozhovory na nejvyšší úrovni od konce čínské občanské války v roce 1949. Čtyřdenní jednání probíhá v čínském Nankingu. Informuje server BBC.

Taiwan zastupuje ministr pro pevninské záležitosti Wang Ju-či. Čínu pak reprezentuje Žang Ži-jun, ministr pro taiwanskou otázku. Na úvodním setkání nebyly vyvěšeny žádné vlajky a u jmenovek obou představitelů se nenacházely názvy jejich zemí. Obě záležitosti jsou totiž předmětem sporů mezi Čínou a Taiwanem.

Taiwan se od Číny oddělil v roce 1949, po vítězství komunistů v občanské válce. Čína ostrovní stát nicméně nadále považuje za své území.

Agenda jednání je široká. Taiwan však hodlá otevřít otázku svobody tisku v Číně. Reaguje tak na nedávný zákaz některých zahraničních médií komunistickými úřady. Čína naopak bude apelovat na schválení dohody o volném obchodu mezi oběma státy, která momentálně zamrzla v taiwanském parlamentu.

"Cílem mé návštěvy pevniny je zlepšit vzájemné porozumění mezi oběma zeměmi," oznámil novinářům Wang. Dodal, že ačkoliv příprava jednání byla komplikovaná, doufá v jeho hladký průběh. Zdůraznil však, že se v průběhu jednání nepředpokládá podpis jakýchkoliv smluv.

Související

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Americko-čínský spor? Analytička varuje před hrozivými scénáři

Spojené státy se v jednání s Čínou zaměřují na krátkodobé cíle, ale Peking hraje dlouhodobou hru, která ohrožuje americké zájmy. Ve svém pravidelném komentáři pro server CNN to tvrdí Samantha Vinogradová, bezpečnostní analytička, která v letech 2009-2013 působila v americké Národní bezpečností radě.

Více souvisejících

thajwan Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy