Hledání boeingu je mučivé: Lidé zaneřádili oceán, teď se to vymstilo

Kuala Lumpur - Je to křídlo? Kus sedačky? Víko od přenosné chladničky? Pátrání po pohřešovaném malajsijském letadle už objevilo velkou spoustu trosek a různých plovoucích předmětů. Bohužel o žádném z nich zatím nebylo možné říct, že patří ke zmizelému Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines, napsal list The Christian Science Monitor.

Značné množství odpadků pohupujících se na hladině oceánu dělá ze sisyfovského hledání zmizelého letadla ještě komplikovanější úkol. V týdnech po 8. březnu, kdy letoun zmizel, vyrazili pátrači do Indického oceánu sledovat vodítka získaná z analýz radarových údajů a možné stopy ze satelitních snímků.

Bohužel plující odpadky vypadají hrozně podobně jako trosky letadla, řekl Malcom Spaulding, bývalý profesor oceánografie Rhodeislandské univerzity, který se do pátrání a záchranných akcí zapojuje od 70. let minulého století.

"Získali jsme satelitní snímky, ze kterých vyplývala mučivě slibná informace, že by se tam mohlo nacházet pole trosek," řekl Spaulding. "Nevíme ale, jestli je cokoli z těch trosek spojené s nehodou letadla," dodal.

Jedním z hlavních problémů je skutečnost, že oceán je podobnými poli trosek doslova posetý, uvedl oceánograf Curtis Ebbsmeyer, které studuje odpadky v moři. "Všechno, co lidstvo dělá, se v odpadcích a troskách v moři projeví," řekl.Domovní odpad, zbytky raketových odpalovacích stupňů, vysypaný obsah přepravních kontejnerů z lodí i ztracené rybářské vybavení pluje kolem země neseno oceánskými proudy, dodal.

Proudy v této oblasti běží od Mysu Dobré naděje napříč Indickým oceánem k pobřeží západní Austrálie a na sever k Indii, než se stočí zpět k Africe nedaleko Etiopie a vrátí k Mysu Dobré naděje. Obkroužit toto kolečko trvá asi tři roky.

Ebbsmeyer přirovnal oceán a jeho proudy k misce, ve které mícháme těsto na dort. "Když budete míchat pomalu, vzniknou vám v něm kousky a pásy mouky," vysvětlil. A stejně tak v oceánu vznikají shluky a pásy trosek. Některé jsou tak velké, že už se samy změnily v ostrovy.

Obdobné problémy jsou i jinde

Studie Charlese Mooreho a Algalita Foundation zjistila, že i uprostřed Pacifiku i Atlantiku jsou místa, kde umělohmotný odpad převažuje hmotnostně několikanásobně množství planktonu. Je to díky oceánských proudům, které ceslovětový odpad, plovoucí po hladině, centralizují do několika míst.

Na Aleutských ostrovech, které jsou dostatečně daleko od tzv. civilizace, jsou nalézány plastové láhve s textem ruským, čínským, anglickým, francouzským. Těch se jen v USA, podle střízlivých odhadů vyhodí do moře kolem 2,5 miliónů kusů za hodinu.

Z historického hlediska není znečišťování moří a oceánů vlivem lidské činnosti ničím novým, děje se tak již po staletí. Moderní plastové výrobky ale nejsou biologicky odbouratelné. V moři tak výzkumníci nacházejí odpadky například padesát let staré.

Charles Moore, oceánograf a zakladatel Nadace pro námořní výzkum Alkalita, upozorňuje, že skvrny, které odpadky na moři vytvářejí, nejsou zachytitelné satelitními snímky. Vrstva odpadků totiž pluje jen malý kousek pod hladinou moře a je do značné míry průsvitná. Proto je možné ji spatřit pouze z lodi.

Podle statistik Programu OSN pro životní prostředí způsobuje znečištění plasty ročně úhyn více než milionu mořských ptáků a více než 100.000 mořských savců.

Co bude v moři za 50 let si jen těžko dokážeme představit, když rozklad umělých hmot netrvá roky, ale staletí. Zdá se, že domněnka o nekonečné samočistící funkci moře v tomto století skončí a lidská blbost vrchních učetních opět zvítězí, informuje ceskyrozhled.cz.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) odpady Moře

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy