Praha - Od jaderné katastrofy v japonské elektrárně Fukušima uplynuly tři roky a kvůli intenzitě záření roztaveného jaderného paliva se do elektrárny stále nedaří dostat. Nikdo tak v tuto chvíli stále neví, v jakém stavu se vnitřek elektrárny nachází.
Jadernou havárii zapříčinila v roce 2011 masivní tsunami, která v japonské jaderné elektrárně způsobila roztavení přehřátého jádra reaktoru. Došlo tak k nejhorší jaderné katastrofě za posledního čtvrt století, neboť uniklou radiací byla zamořena i rozsáhlá plocha v oblasti Fukušimy a radioaktivní spad postihl také okolní zemědělské oblasti. Plocha o velikosti 30 kilometrů v blízkosti elektrárny byla vyhlášena za nepřístupnou zónu, což donutilo na 160 tisíc lidí opustit jejich domovy.
O současném stavu Fukušimy hovořila v pořadu Hyde Park předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Tvrdí, že kvůli kritickým podmínkám, které v elektrárně neustále panují, se odborníkům nedaří dostat dovnitř ani roboty, kteří by stav jaderného paliva úspěšně zmapovali.
"Poměrně dobré znalosti máme o tom, co se děje v reaktorových budovách. Co se neví, je stav paliva přímo v srdci reaktoru. Je jistě těžce poškozeno a jeho větší část se roztavila. V této oblasti je ale intenzita záření dosud opravdu obrovská, a to do té míry, že se ještě nepodařilo ani robotům zmapovat situaci, takže se skutečně neví mnoho o tom, kolik paliva se roztavilo a kde se tavenina nachází," říká šéfka českého bezpečnostního úřadu.
Dodává, že likvidace postiženého komplexu potrvá až několik desítek let. Klíčové podle Drábové bude to, kdy bude možné začít nakládat s roztaveným palivem. Událost srovnala s výbuchem v jaderné elektrárně Černobyl, kdy je i po 28 letech od havárie stále jednodušší nechat palivo na pokoji a čekat, až poklesne teplota a rozpadnou se krátce žijící radionuklidy.
Riziko jaderné katastrofy přetrvává
Podle Drábové je vysoce pravděpodobné, že k jaderné katastrofě dojde znovu, neboť ve světě fungují stovky reaktorů. Nelze sice říci, kdy a kde další jaderná katastrofa nastane, ale z hlediska pravděpodobnosti se jí nelze vyhnout.
"Eliminovat možnost jaderné havárie se nepodaří, ale otázka je jiná: Jakým způsobem v případě havárie dokážeme ochránit lidi a okolí elektrárny. Že to jde, se ukázalo při první velmi vážné havárii jaderné elektrárny, kde se mimochodem roztavilo zhruba stejné množství paliva jako v Černobylu. Byla to havárie reaktoru v Three Mile Island, v USA roku 1979. A to je referenční případ toho, co je úkolem všech, kdo se na jaderném hřišti pohybují. Snížit pravděpodobnost havárie na co nejnižší rozumně dosažitelnou úroveň a mít k dispozici takové nástroje, které v případě havárie povedou ke zničení zařízení. Provozovateli sice vznikne velká škoda, ale nebudou ohroženi lidé a okolí. Že to jde, prokázal právě Three Mile Island," sdělila v Hyde Parku ředitelka úřadu pro jadernou bezpečnost.
Související
O budoucnosti JE Fukušima se rozhodne už za pár týdnů
Zemětřesení v Japonsku: Otřesy u pobřeží Fukušimy cítili lidé i v Tokiu
Jaderná elektrárna Fukušima , Dana Drábová , jaderné palivo
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Zdroj: Libor Novák