Saúdská Arábie hlásí nové případy MERS, král odvolal ministra

Rijád - Saúdskoarabské ministerstvo zdravotnictví oznámilo úmrtí dalších dvou pacientů, kteří se nakazili smrtícím koronavirem MERS. Saúdská Arábie rovněž zaznamenala 17 nových případů tohoto onemocnění, uvedla agentura AP s odkazem na dnešní prohlášení tamějšího ministerstva. Od září 2012 v království podlehlo nebezpečnému viru již nejméně 81 lidí.

Třiasedmdesátiletý muž zemřel v metropoli Rijádu a čtyřiapadesátiletý pacient zesnul v přístavním městě Džidda. Sedmnáct nových případů nákazy lékaři zaznamenali ve čtyřech městech, celkový počet nakažených virem MERS je tak 261.

Král Abdalláh v pondělí zbavil úřadu ministra zdravotnictví Abdalláha Rabíju. Státní televize jeho rozhodnutí nijak nezdůvodnila. Rabíja ale v uplynulých dnech tvrdil, že situace je pod kontrolou a že není důvod zavádět přísnější preventivní opatření proti šíření viru.

V USA vyšla v únoru studie, podle níž mohou být nositeli viru velbloudi, ale saúdskoarabské úřady to popírají. Pro hypotézu o velbloudech ale svědčí fakt, že loni v listopadu byl koronavirus MERS poprvé zjištěn u velblouda v Saúdské Arábii a později také v Kataru.

Nový virus, způsobující těžká akutní respirační onemocnění s neobvykle vysokou smrtností, který byl poprvé zaznamenán v Saúdské Arábii v září 2012 má oficiální název: MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome Corona Virus).

Případy onemocnění jsou hlášeny především ze zemí Středního Východu, jako jsou Jordánsko, Katar, Saúdská Arábie a Spojené Arabské Emiráty. Mimo tuto oblast byla zaznamenána importovaná onemocnění také ve Francii, Německu, Itálii, Tunisku a Velké Británii. V některých těchto státech (Francie, Itálie, Tunisko a Velká Británie) byly zaznamenány také sekundární případy onemocnění.

Přenos viru z člověka na člověka zřejmě není snadný. K jeho mezilidskému šíření dochází jen v úzkém kontaktu v rodinách, nebo ve zdravotnických zařízeních. Vysoká smrtnost onemocnění může souviset s tím, že se diagnostikují dosud jen klinicky závažné případy u osob, které trpěly i jinými onemocněními.

Aktuálně není třeba přijímat opatření k omezení pohybu osob, nebo zboží. Je však třeba, aby zdravotníci na celém světě byli v pohotovosti a aby byly všechny případy vážného akutního respiračního onemocnění, souvisící s pobytem na Středním Východě, vyšetřovány na MERS-CoV, uvedl MUDr. Pavel Slezák na webu domuvezdravi.cz.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Covid-19 má být zařazen mezi biologická rizika při práci, návrh projedná vláda

Návrh nařízení o ochraně zdraví při práci, který v pondělí projedná vláda, zařazuje koronaviry SARS, MERS a nový typ SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 mezi biologická rizika při práci. Dosud s nimi česká legislativa nepočítala, navrhované nařízení je uvedením českých regulací do souladu se směrnicí Evropského parlamentu.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nový koronavirus není z laboratoře. Podle WHO má zvířecí původ

Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). Důkazy podle ní nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři.

Více souvisejících

MERS Saúdská Arábie nemoci

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy