Saúdská Arábie hlásí nové případy MERS, král odvolal ministra

Rijád - Saúdskoarabské ministerstvo zdravotnictví oznámilo úmrtí dalších dvou pacientů, kteří se nakazili smrtícím koronavirem MERS. Saúdská Arábie rovněž zaznamenala 17 nových případů tohoto onemocnění, uvedla agentura AP s odkazem na dnešní prohlášení tamějšího ministerstva. Od září 2012 v království podlehlo nebezpečnému viru již nejméně 81 lidí.

Třiasedmdesátiletý muž zemřel v metropoli Rijádu a čtyřiapadesátiletý pacient zesnul v přístavním městě Džidda. Sedmnáct nových případů nákazy lékaři zaznamenali ve čtyřech městech, celkový počet nakažených virem MERS je tak 261.

Král Abdalláh v pondělí zbavil úřadu ministra zdravotnictví Abdalláha Rabíju. Státní televize jeho rozhodnutí nijak nezdůvodnila. Rabíja ale v uplynulých dnech tvrdil, že situace je pod kontrolou a že není důvod zavádět přísnější preventivní opatření proti šíření viru.

V USA vyšla v únoru studie, podle níž mohou být nositeli viru velbloudi, ale saúdskoarabské úřady to popírají. Pro hypotézu o velbloudech ale svědčí fakt, že loni v listopadu byl koronavirus MERS poprvé zjištěn u velblouda v Saúdské Arábii a později také v Kataru.

Nový virus, způsobující těžká akutní respirační onemocnění s neobvykle vysokou smrtností, který byl poprvé zaznamenán v Saúdské Arábii v září 2012 má oficiální název: MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome Corona Virus).

Případy onemocnění jsou hlášeny především ze zemí Středního Východu, jako jsou Jordánsko, Katar, Saúdská Arábie a Spojené Arabské Emiráty. Mimo tuto oblast byla zaznamenána importovaná onemocnění také ve Francii, Německu, Itálii, Tunisku a Velké Británii. V některých těchto státech (Francie, Itálie, Tunisko a Velká Británie) byly zaznamenány také sekundární případy onemocnění.

Přenos viru z člověka na člověka zřejmě není snadný. K jeho mezilidskému šíření dochází jen v úzkém kontaktu v rodinách, nebo ve zdravotnických zařízeních. Vysoká smrtnost onemocnění může souviset s tím, že se diagnostikují dosud jen klinicky závažné případy u osob, které trpěly i jinými onemocněními.

Aktuálně není třeba přijímat opatření k omezení pohybu osob, nebo zboží. Je však třeba, aby zdravotníci na celém světě byli v pohotovosti a aby byly všechny případy vážného akutního respiračního onemocnění, souvisící s pobytem na Středním Východě, vyšetřovány na MERS-CoV, uvedl MUDr. Pavel Slezák na webu domuvezdravi.cz.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Covid-19 má být zařazen mezi biologická rizika při práci, návrh projedná vláda

Návrh nařízení o ochraně zdraví při práci, který v pondělí projedná vláda, zařazuje koronaviry SARS, MERS a nový typ SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 mezi biologická rizika při práci. Dosud s nimi česká legislativa nepočítala, navrhované nařízení je uvedením českých regulací do souladu se směrnicí Evropského parlamentu.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nový koronavirus není z laboratoře. Podle WHO má zvířecí původ

Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). Důkazy podle ní nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři.

Více souvisejících

MERS Saúdská Arábie nemoci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy